У Києві USD 0.43 EUR 26.30
UA | RU
Промполітінформ

Як зміняться «маски-шоу» для бізнесу

Суспільство 11.10.2017
1

5 жовтня 2017 року генеральний прокурор Юрій Луценко підписав лист щодо недопущення порушень прав суб’єктів господарювання.

Юристи Juscutum моментально відреагували на цю новину, і розповіли про такі головні моменти:

– законність дій правоохоронних органів відповідно до листа Генпрокурора;

– масштаби безпідставних обшуків українських компаній і їх власників в Україні;

– наслідки таких обшуків правоохоронними органами, зухвалого вилучення комп’ютерної техніки і серверів в офісах;

– внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України в частині заборони вилучення інформаційних систем і їх частин, що це дасть українським бізнесменам.

Незважаючи на реформи, зміни в Кримінальний процесуальний кодекс України та гучні гасла, в нашій країні з продовжує процвітати тиск правоохоронців на бізнес. Обшуки підприємств на сьогодні часто проводять в жорсткій формі, з вилученням техніки і серверів, що призводить до зупинки діяльності фірм і їх закриття.

Артем Афян, адвокат, керуючий партнер Juscutum розповів, що обшуку піддається практично кожна компанія. В Україні не існує успішного бізнесу, по якому не було б кримінальної справи з компанією «маски-шоу». Компанії, які платять податки і сумлінно ведуть свій бізнес, не застраховані від візиту районного слідчого з озброєними автоматниками, вибиванням дверей, ламанням меблів. За завдані матеріальні збитки такий слідчий притягнутий до відповідальності не буде. У правоохоронців колосальний імунітет до збитку, який вони завдають бізнесу.

«Нікчемний відсоток справ, в рамках яких проводилися обшуки українського бізнесу, закінчувалися хоча б обвинувальним висновком. Я не кажу вже про вирок. Ми маємо справу з порожнім тормошеніем бізнесу, яка не кореспондується розкриттям злочинів і боротьбою зі злочинністю», – Артем Афян.

У листі Генпрокурора закріплено позицію щодо обмежень вилучення техніки, а також надана можливість здійснювати копіювання інформації. ГПУ закликає вести обов’язкову відеозапис обшуку і надавати безумовний допуск адвоката навіть після закінчення обшуку.

«Обшук залишається істотним важелем тиску на бізнес. Тому увагу ГПУ до цієї теми навіть через призму змін до КПК ще довго буде підігрівати до неї інтерес»- коментує Денис Овчаров, адвокат, Партнер практики безпеки бізнесу Juscutum.

У адвоката є великі сумніви, наскільки обов’язковим для слідчого і прокурора на обшук буде лист. І головне питання, як бізнес зможе пережити обшук?

Як показує практика, листи та інструкції часто не виконуються. Такі заспокійливі заяви вже були. Наприклад, лист і. о. Генпрокурора Ю. Севрука від 22.02.2016 р, де він чітко вказував на необхідність дотримання ч. Ч. 4, 5 ст. 46 КПК України, в частині допуску адвоката до проведення обшуків. Нічого не сталося, адвокатів і раніше не допускають на обшук.

Кілька днів тому були проведені обшуки у телеком-операторів і провайдерів: «Евротранстелеком», «Фіорд», Мікснет та інших. Обшуки проводилися в Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі приблизно на 28 об’єктах, в тому числі і в офісах компаній, місцях проживання їх акціонерів.

14 вересня 2017 року на зустрічі в форматі «Діалог між владою та бізнесом» за участю Президента України, Прем’єр-міністра, Генпрокурора, працівників силових структур та представників бізнесу було заявлено «Маски-шоу стоп!». Домовилися, що всі силові структури відмовляться від використання силових операцій на підприємствах. Але обшуки в IT-компаніях тривали, а адвокатів допускали в кращому випадку на складання протоколу після завершення обшуку.

Компанії зазнають мільйонних збитків від зупинки бізнес-процесів. На сьогодні вкрай важливо внести зміни до КПК України в частині заборони вилучення інформаційних систем і їх частин. З прийняттям Закону про внесення змін правоохоронці будуть копіювати інформацію, а не забирати сервера, мобільні термінали, системи зв’язку для перевірки даних. Це мінімізує кількість обшуків, які не стосуються реальних розслідувань злочинів, необґрунтованому вилученню електронних інформаційних систем, скоротить вилучення майна підприємств, які не мають відношення до мети розслідування. Копіювання інформації без вилучення серверів і її носіїв дозволить компаніям продовжувати роботу в звичайному режимі без зупинки діяльності.

За словами Народного депутата Романа Семенюка, новий Законопроект буде внесений до парламенту наступного тижня. У ньому передбачено врегулювання термінологічності апарату (внесення термінології в КПК, пов’язаної з електронними носіями, копіюванням інформації), впровадження відповідальності силових структур за безпідставне застосування силових обшуків, прописана процедура проведення обшуків.

«Присутність адвокатів під час обшуків в будь-який момент і без перешкод попередить стан афекту співробітників компаній, що часто роблять», – повідомив він.

Інші матеріали розділу Суспільство

ВР схвалила законопроект про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів

Законопроект «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» № 8450 від 07.06.2018 було схвалено Верховною Радою України у першому читанні. Законопроектом передбачається забезпечення високого рівня захисту здоров’я та інтересів споживачів шляхом надання всієї необхідної інформації… Продовження…


У 24 областях має з’явитись 506 сучасних сільських амбулаторій

Ми рухаємося визначеною маршрутною картою з впровадження ініціативи Президента України з розвитку якісної медицини у сільській місцевості. Розроблені і затверджені технічні вимоги до проектів амбулаторій з класом енергоефективності, перелік необхідного медичного обладнання, сформована медична мережа,… Продовження…


Петро Порошенко виступив проти скорочення відділень Укрпошти

«Підтримую обурення мешканців сільської місцевості заявою Укрпошта про скорочення відділень в селах та намір припинити виплату пенсій. Вважаю це категорично неприйнятним!»,- написав на своїй сторінці в ФБ Петро Порошенко, інформує портал ПромПолітІнформ. «Державні підприємства мають виконувати… Продовження…


Київрада розширила можливості системи відеоспостереження у столиці

На пленарному засіданні Київської міської ради депутати затвердили Положення про комплексну систему відеоспостереження міста Києва. Інформує портал ПромПолітІнформ з посиланням на прес-центр Київської міської ради. Положення про комплексну систему відеоспостереження  визначає принципи її роботи, процедуру формування, права та обов’язки… Продовження…


Кількість українців, які користуються безвізом, стрімко зростає

Вже більше року громадяни України користуються безвізовими поїздками до країн Європейського Союзу. Для цього необхідно мати лише біометричний паспорт і, за необхідності, під час перетину кордону для представників правоохоронних органів країн ЄС, підтвердити мету своєї… Продовження…


Централізоване питне водопостачання в Україні під загрозою

В середині червня «Дніпроазот», що є виробником рідкого хлору, який використовують водоканали для знезараження питної води, попередив, що він припиняє поставки та зупиняє виробництво рідкого хлору. У зв’язку з цим, на підприємствах галузі водопровідно-каналізаційного господарства… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© ПромПолітІнформ, 2015-2018
Використання будь-яких матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на prompolit.info

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: