У Києві USD 0.51 EUR 28.70
UA | RU
Промполітінформ

Як зміняться «маски-шоу» для бізнесу

Суспільство 11.10.2017
1

5 жовтня 2017 року генеральний прокурор Юрій Луценко підписав лист щодо недопущення порушень прав суб’єктів господарювання.

Юристи Juscutum моментально відреагували на цю новину, і розповіли про такі головні моменти:

– законність дій правоохоронних органів відповідно до листа Генпрокурора;

– масштаби безпідставних обшуків українських компаній і їх власників в Україні;

– наслідки таких обшуків правоохоронними органами, зухвалого вилучення комп’ютерної техніки і серверів в офісах;

– внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України в частині заборони вилучення інформаційних систем і їх частин, що це дасть українським бізнесменам.

Незважаючи на реформи, зміни в Кримінальний процесуальний кодекс України та гучні гасла, в нашій країні з продовжує процвітати тиск правоохоронців на бізнес. Обшуки підприємств на сьогодні часто проводять в жорсткій формі, з вилученням техніки і серверів, що призводить до зупинки діяльності фірм і їх закриття.

Артем Афян, адвокат, керуючий партнер Juscutum розповів, що обшуку піддається практично кожна компанія. В Україні не існує успішного бізнесу, по якому не було б кримінальної справи з компанією «маски-шоу». Компанії, які платять податки і сумлінно ведуть свій бізнес, не застраховані від візиту районного слідчого з озброєними автоматниками, вибиванням дверей, ламанням меблів. За завдані матеріальні збитки такий слідчий притягнутий до відповідальності не буде. У правоохоронців колосальний імунітет до збитку, який вони завдають бізнесу.

«Нікчемний відсоток справ, в рамках яких проводилися обшуки українського бізнесу, закінчувалися хоча б обвинувальним висновком. Я не кажу вже про вирок. Ми маємо справу з порожнім тормошеніем бізнесу, яка не кореспондується розкриттям злочинів і боротьбою зі злочинністю», – Артем Афян.

У листі Генпрокурора закріплено позицію щодо обмежень вилучення техніки, а також надана можливість здійснювати копіювання інформації. ГПУ закликає вести обов’язкову відеозапис обшуку і надавати безумовний допуск адвоката навіть після закінчення обшуку.

«Обшук залишається істотним важелем тиску на бізнес. Тому увагу ГПУ до цієї теми навіть через призму змін до КПК ще довго буде підігрівати до неї інтерес»- коментує Денис Овчаров, адвокат, Партнер практики безпеки бізнесу Juscutum.

У адвоката є великі сумніви, наскільки обов’язковим для слідчого і прокурора на обшук буде лист. І головне питання, як бізнес зможе пережити обшук?

Як показує практика, листи та інструкції часто не виконуються. Такі заспокійливі заяви вже були. Наприклад, лист і. о. Генпрокурора Ю. Севрука від 22.02.2016 р, де він чітко вказував на необхідність дотримання ч. Ч. 4, 5 ст. 46 КПК України, в частині допуску адвоката до проведення обшуків. Нічого не сталося, адвокатів і раніше не допускають на обшук.

Кілька днів тому були проведені обшуки у телеком-операторів і провайдерів: «Евротранстелеком», «Фіорд», Мікснет та інших. Обшуки проводилися в Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі приблизно на 28 об’єктах, в тому числі і в офісах компаній, місцях проживання їх акціонерів.

14 вересня 2017 року на зустрічі в форматі «Діалог між владою та бізнесом» за участю Президента України, Прем’єр-міністра, Генпрокурора, працівників силових структур та представників бізнесу було заявлено «Маски-шоу стоп!». Домовилися, що всі силові структури відмовляться від використання силових операцій на підприємствах. Але обшуки в IT-компаніях тривали, а адвокатів допускали в кращому випадку на складання протоколу після завершення обшуку.

Компанії зазнають мільйонних збитків від зупинки бізнес-процесів. На сьогодні вкрай важливо внести зміни до КПК України в частині заборони вилучення інформаційних систем і їх частин. З прийняттям Закону про внесення змін правоохоронці будуть копіювати інформацію, а не забирати сервера, мобільні термінали, системи зв’язку для перевірки даних. Це мінімізує кількість обшуків, які не стосуються реальних розслідувань злочинів, необґрунтованому вилученню електронних інформаційних систем, скоротить вилучення майна підприємств, які не мають відношення до мети розслідування. Копіювання інформації без вилучення серверів і її носіїв дозволить компаніям продовжувати роботу в звичайному режимі без зупинки діяльності.

За словами Народного депутата Романа Семенюка, новий Законопроект буде внесений до парламенту наступного тижня. У ньому передбачено врегулювання термінологічності апарату (внесення термінології в КПК, пов’язаної з електронними носіями, копіюванням інформації), впровадження відповідальності силових структур за безпідставне застосування силових обшуків, прописана процедура проведення обшуків.

«Присутність адвокатів під час обшуків в будь-який момент і без перешкод попередить стан афекту співробітників компаній, що часто роблять», – повідомив він.

Інші матеріали розділу Суспільство

ДПЗКУ залишилося без керівництва

Виконуючий обов’язки голови правління ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (ДПЗКУ) Дмитро Гавриш залишає посаду. Про це повідомила прес-служба ДПЗКУ, передає ПромПолітІнформ. «Я залишаю посаду керівника Державної продовольчо-зернової корпорації України за власним бажанням», – зазначив він…. Продовження…


Уряд виділив 5 млрд грн на відновлення миру на Донбасі

Уряд затвердив Державну цільову програму відновлення і розвитку світу в східних регіонах України. Згідно з документом, програма передбачає фінансування в сумі 4 млрд 762 млн 322 тис. гривень до кінця 2020 року, передає «Урядовий портал»…. Продовження…


За рік населення Землі зросло на 83 млн чоловік

Експерти фонду Населення Землі прогнозують, що в січні наступного року на планеті буде жити більше 7,5 млрд людей. У ніч на 1 січня 2018 на планеті Земля буде перебувати 7 591 541 000 чоловік. У… Продовження…


50 км за годину – швидкість руху в населених пунктах України з 1 січня 2018 року

З 1 січня 2018 року вступає в дію постанова КМУ від 10 листопада 2017 р. № 883 “Про внесення змін до Правил дорожнього руху”, яка передбачає обмеження швидкості у населених пунктах до 50 км на… Продовження…


Кабмін просить Раду невідкладного розгляду законопроекту про перерахунок пенсій військовим

Міністр соціальної політики України Андрій Рева заявляє, що Кабінет міністрів має намір просити Верховну Раду розглянути проект закону про перерахунок пенсій військовослужбовцям невідкладно після його внесення. «Ми сподіваємося його подати найближчим часом і будемо просити… Продовження…


Пенсійний фонд профінансував січневі пенсії

Пенсійний фонд України профінансував пенсії тим, хто мав отримати виплати з 4 до 8 січня 2018 року включно, на 5,2 млрд грн. Про це інформує прес-служба Пенсійного фонду України. «Станом на 26 грудня 2017 року… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© ПромПолітІнформ, 2016
Використання будь-яких матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на prompolit.info

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: