У Києві USD 0.39 EUR 25.45
UA | RU
Промполітінформ

Замість “Роттердам +”: кілька тез про прийдешню “реформу” в електроенергетиці

Енергетика 03.05.2019
58

Громадськість глибоко занурена в тему цін на газ і формулу “Роттердам +”, але не знає, що з 1 липня запрацює “європейський оптовий ринок” електроенергії. Головною новелою є те, що ціни на електроенергію для генеруючих компаній буде визначати не Національна комісія з енергетики, а самі компанії в рамках прямих договорів з постачальниками і споживачами.

Про це розповідає в «Економічній правді» президент Агентства інвестиційного менеджменту Олександр Притика, передає портал ПромПолітІнформ.

Той, хто не зміг підписати прямий договір, зможе купити електроенергію дорожче і за іншими правилами. Принципи роботи нового ринку схожі на європейські і покликані забезпечити конкуренцію, але є кілька “але”.

По-перше, в Європі ціни формуються в результаті конкуренції між десятками виробників, а в Україні їх два: державний “Енергоатом” і приватний ДТЕК. Разом вони контролюють близько 90% генерації електроенергії.

По-друге, в Європі існують вільні перетоки електроенергії між країнами в рамках єдиного енергетичного простору – ENTSO. Україна ж є штучним енергетичним островом, імпорт електроенергії з суміжних країн фізично або політично неможливий.

По-третє, в Євросоюзі ціни для населення економічно обгрунтовані. В Україні ціни на електроенергію для населення складають не більше 30% її собівартості. (До речі, на ринку газу ціни для населення забезпечують виробникам 300% рентабельності.) Обсяг прихованого субсидування в 2019 році складе близько 60 млрд грн за рахунок всіх непобутових споживачів.

По-четверте, в ЄС відсутні споживачі, які можуть не платити за електроенергію і продовжувати її використовувати. В Україні окремі споживачі можуть роками не платити і продовжувати споживати електроенергію.

Подібна ситуація захищається різними державними органами і навіть чинним законодавством. Заборгованість таких споживачів зараз становить понад 10 млрд грн і продовжує збільшуватися.

У нас відсутня система комерційного обліку, здатна адекватно обслуговувати не тільки новий оптовий ринок, а й нинішній роздрібний ринок. 70% споживачів не оснащені автоматизованими системами почасового обліку та передачі даних, які потрібні для реального ринку.

Прийнятий у 2018 році кодекс комерційного обліку, покликаний чітко регламентувати правила і процедури, залишається стосом паперу. Реальне життя протікає в рамках тимчасових порядків, рекомендацій і “вольових” рішень, прикритих колегіальними рішеннями Ради енергоринку.

Незалежні постачальники і їх споживачі дізнаються про свій погодинний графік споживання після закінчення місяця від обленерго (оператор систем розподілу – ВСР) на підставі середнього по області графіка погодинного навантаження.

В умовах нового ринку недостовірність обліку призводить до утворення штучних небалансів. Недбало сформовані або штучно спотворені дані обліку здатні економічно знищити постачальника, так як вартість електрики для небалансів буде найвищою на ринку.

Також не вирішено багато організаційних проблем, не прийняті значущі регуляторні акти, не запущені і не відтестованы програмні комплекси, не навчені і не поінформовані учасники ринку. Все це робить запуск нового оптового ринку з 1 липня вкрай небезпечним експериментом.

Ці проблеми ігноруються або перекладаються на державні “Енергоатом” і “Укрінтеренерго” шляхом накладення спеціальних обов’язків щодо отримання субсидій населення, “зеленої” генерації і поставки електрики неплатоспроможним споживачам, перетворюючи ці підприємства в заручників.

Вартість цих зобов’язань оцінюється 80-90 млрд грн. Це весь потенційний прибуток “Енергоатому” при продажу ним електроенергії по 2 грн за кВт-годину.

Споживачі і незалежні постачальники зіткнуться з непрогнозованим зростанням цін, складними процедурами і залежністю від природних монополістів з передачі (“Укренерго”) та розподілення електроенергії (обленерго). Єдиним бенефіціаром нового ринку буде ДТЕК Ріната Ахметова.

По-перше, він здатний продати за прямими договорами без жодних бірж і аукціонів всю свою виробку, близько 35 млрд кВт-год, споживачам, якими він або володіє, або контролює розподіл їм електроенергії – Одесаобленерго і Київобленерго придбані дуже вчасно.

По-друге, ціни для цих споживачів будуть “конкурентними” в порівнянні з навантаженим спеціальними зобов’язаннями “Енергоатомом” і одночасно будуть забезпечувати надприбутковість шахт вже без всякого “Роттердама +”.

Як стануть вирішуватися інші проблеми – їм вже буде нецікаво. Створюється ідеальна, повністю незалежна від держави бізнес-модель.

Незважаючи на сполох учасників ринку і експертів, чиновники Міненерго і НКРЕКУ рапортують про повну готовність до переходу до нової моделі ринку з 1 липня 2019 року. Мовчать Кабмін і народні депутати, незважаючи на те, що загроза неконтрольованого зростання цін і кризи неплатежів вкрай висока.

В цей же час представники європейських інститутів “висловлюють заклопотаність гальмуванням запуску нового ринку”. Очевидно, їм нікому пояснити, що Україна – це ще не ЄС, і не варто впрягати віз попереду коня.

Інші матеріали розділу Енергетика

АМКУ розслідує картельну змову Міненерго та енергетичних компаній

Антимонопольний комітет почав розслідування за ознаками ймовірних антиконкурентних узгоджених дій низки компаній за участі Міненерговугілля при визначенні цін на енергетичне вугілля для потреб ТЕС та ТЕЦ. Про це повідомляє прес-служба АМКУ, інформує портал ПромПолітІнформ. Комітет встановив,… Продовження…


Тариф «Укренерго» на електроенергію хочуть знизити в 2 рази

Національна комісія держрегулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) має намір знизити тариф національної енергетичної компанії “Укренерго”, яку раніше оштрафували на 1,7 млн гривень, на передачу електричної енергії вдвічі з 15,28 коп./КВт-год до 15,93 коп./КВт-год. Цей… Продовження…


Кабмін скасує пільговий тариф на газ для ТЕС Ахметова

Кабінет міністрів на наступному засіданні прийме рішення, покликане забезпечити Луганську ТЕС енергоносіями без застосування регульованої спеціальної ціни на газ. Про це заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман за підсумками наради з керівництвом керівництво Міністерства енергетики та вугільної… Продовження…


Водоканали закликають підвищити тарифи на 20% через здорожчання електроенергії

Ряд водоканалів з 20 серпня можуть перейти на погодинну подачу води, щоб скоротити витрати на електроенергію. Про це, пише «Бізнес-цензор», заявила віце-президент асоціації «Укрводоканалекологія» Ольга Бабій, повідомляє портал ПромПолітІнформ. Як пояснила Бабій, з 1 липня повноцінно… Продовження…


В Україні вже близько 12 тисяч сімей встановили СЕС

Наразі в Україні вже 11 888 домогосподарств обладнано сонячними панелями. Про це повідомляє Рубрика з посиланням на  Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, передає портал ПромПолітІнформ. Інвестиції українських сімей в сонячні електростанції досягли розміру понад… Продовження…


Луганська ТЕС через дефіцит вугілля перейшла на газ

Луганську теплоелектростанцію, що знаходиться у місті Щастя, перевели з вугілля на газ. Про це повідомляє в Facebook голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Віталій Комарницький, передает портал ПромПолітІнформ. За словами Комарницького, наразі станція працює в штатному… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© ПромПолітІнформ, 2015-2019
Використання будь-яких матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на prompolit.info

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: