У Києві
UA | RU
Prompolitinform

«Сірі» мобілки збираються відключати по IMEI

Зв'язок та IT 01.07.2019
98_original

В Україні знову заговорили про можливість відключати від мобільної мережі контрабандні смартфони.

Про це UBR.ua розповіли в Українському державному центрі радіочастот (УДЦР), повідомляє портал ПромПолітІнформ.

Комісію з вирішення проблем «сірого» імпорту найближчим часом планує зібрати Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ). Робоча група розгляне і сформує наступний план дій.

Звикли до нелегальних трубок

На сьогоднішній день, за різними оцінками, від 15 до 30% смартфонів завозяться в Україну в обхід митниці. Такі «сірі» телефони при ввезенні не реєструються в українській базі даних кодів IMEI (присвоюється кожному смартфону при виготовленні на заводі) і коштують, як правило, на 10-20% дешевше своїх офіційних побратимів.

У базу IMEI гаджет вноситься при ввезенні апарату в країну власником або продавцем мобільних.

Один з можливих варіантів вирішення проблеми «сірого» імпорту – відстежувати нелегально ввезені трубки за IMEI-кодом і відрізати їх від мобільної мережі. Така процедура вже практикується в деяких країнах, наприклад, в Туреччині.

Рішення проблеми в Україні

За такі радикальні заходи виступають навіть деякі українські мобільні оператори. «Сірий ринок телефонів в Україні – це не нормально. І цю проблему дуже просто вирішити. Є реєстр IMEI. Дивимося, які з телефонів ввезено нелегально, і блокуємо їх», – говорить CEO Vodafone Україна Ольга Устинова.

Ідею також підтримує глава парламентського комітету з питань інформатизації та зв’язку Олександр Данченко. Він же ще в 2015 році подавав на розгляд до Верховної Ради законопроект, що дозволяє блокувати контрабандні трубки. Тоді документ на набрав потрібної кількості голосів. Мобільні оператори та профільні асоціації виступили категорично проти такої ініціативи.

«Введення процедури примусового позасудового відключення операторами мобільного зв’язку абонентських терміналів призведе до обмеження прав громадян на користування своєю власністю», – говорилося в зверненні найбільших мобільних операторів до прем’єр-міністра України чотирирічної давності. Але зараз, як видно, риторика мобільників, істотно змінилася.

«Операторам раніше не подобалося, що ця база загрожувала користуванню великого числа апаратів, і не просто ввезених контрабандою, а й з дублюючими IMEI і т.п., які просто неможливо було легалізувати. Вони боялися різкого падіння абонентської бази. Тепер, можливо, в силу зміни призначеної для користувача бази телефонів цей ризик зменшився», – прокоментував UBR.ua ситуацію телеком-експерт Роман Химич.

Як відключать телефон по IMEI

Проте, мобільні оператори додають, що просто обрубати зв’язки власникам «сірих» телефонів не вийде. До того ж оператори телекомунікацій можуть здійснювати виключно технічну підтримку таких заходів.

«Ми вважаємо, що для протидії крадіжкам або незаконного ввезення обладнання в Україні є вся необхідна законодавча база. Правоохоронні органи розслідують подібні правопорушення, а суд – встановлює ступінь провини і розмір відповідальності порушника. Оператори телекомунікацій діють виключно в рамках законодавства, яке не передбачає позасудове відключення кінцевого обладнання абонента», – сказав UBR.ua директор по регуляторному забезпечення Київстар Олександр Когут.

Оператори запевняють, що порушення цього порядку може призвести до того, що постраждають абоненти, які могли придбати мобільні телефони у недобросовісного продавця. Крім того, необхідне рішення проблеми «клонів», коли в «сірі» апарати шахраї «прошивають» IMEI легально ввезеного телефону.

«Повинна бути процедура, щоб у власників легальних телефонів, IMEI-код яких скопійований, було якомога менше проблем. Що стосується бази IMEI мобільних телефонів, то вона досить давно існує і її адміністрування здійснює УДЦР. Завдяки такій базі даних органи митного контролю та внутрішніх справ можуть мати ефективні інструменти для розслідування і протидії крадіжкам і контрабанді мобільних телефонів з подальшою передачею таких справ до судових інстанцій», – додав Когут.

Щоб під відключення не попали іноземці, які заїжджають в Україну зі своїми телефонами або самостійно куплені українцями за кордоном трубки (наприклад, на Amаzon), експерти пропонують дати на реєстрацію смартфона в базі IMEI кілька днів.

Телефони же, що працюють у нас в роумінгу, і зовсім пропонують вивести з-під контролю, або дати приїжджим час (наприклад місяць, якщо вони планують затриматися в Україні на тривалий термін), щоб подати відповідну заяву на внесення телефону в базу.

Інші матеріали розділу Зв'язок та IT

Оптична мережа «Укртелекому» уже сягнула 80 тисяч кілометрів, 11 тисяч з яких побудовано за час війни

За час повномасштабної війни у 2022-2023 роках «Укртелеком» побудував 11 тисяч кілометрів оптичних ліній. До оптичної мережі підключено сотні медичних та освітніх закладів та сотні тисяч домогосподарств. Про це повідомляє портал PromPolitInform посилаючись на повідомлення компанії. Розширення оптичної… Продовження…


Комп’ютери Сил оборони намагаються атакувати хакери – Держспецзв’язку

Вороже кіберугруповання намагається отримати доступ до комп’ютерів українських військовослужбовців з метою викрадення документів. Це може статися за допомогою месенджера Signal. Про це повідомляє Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, інформує портал PromPolitInform. У відомстві зазначають,… Продовження…


Спрощується документообіг. «Дія» спільно з НБУ запроваджує процес мультишерингу документів

Україна робить крок вперед у спрощенні бюрократичних процесів завдяки новій функції мультишерингу в застосунку «Дія». Інновація дозволить громадянам ділитися не лише цифровими копіями документів, а й довідками про доходи за допомогою кількох кліків. Про це… Продовження…


Кабмін схвалив концепцію держпрограми з використання ШІ в галузях економіки

Уряд схвалив концепцію Державної цільової науково-технічної програми з використання технологій штучного інтелекту в пріоритетних галузях економіки на період до 2026 року. Як передає портал PromPolitInform, про це в Телеграмі повідомив постійний представник уряду у Верховній Раді України… Продовження…


Британія розглядає можливість відправки Україні прототипа лазерної зброї, – Грант Шеппс

Прототип лазерної зброї DragonFire, який створено для знищення повітряних цілей, можуть відправити до України. Велика Британія наразі вивчає таку можливість. Про це, передає Цензор.НЕТ із посиланням на The Telegraph, заявив міністр оборони Грант Шеппс, повідомляє портал PromPolitInform. Так,… Продовження…


Українські телекомунікаційні компанії хоче купити інвестор із Франції. Які у нього плани на майбутнє

В Україні сильне антимонопольне законодавство, проте його не застосовують. У ЄС антимонопольне законодавство є реальним інструментом політики. Інвесткомпанія NJJ, що належить французькому мільярдеру Ксав’є Ніелю, після завершення операції з придбання фіксованого телекомунікаційного оператора «Датагруп-Volia» і… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2024
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: