У Києві USD 0.38 EUR 27.20
UA | RU
Prompolitinform

«Сірі» мобілки збираються відключати по IMEI

Зв'язок та IT 01.07.2019
98_original

В Україні знову заговорили про можливість відключати від мобільної мережі контрабандні смартфони.

Про це UBR.ua розповіли в Українському державному центрі радіочастот (УДЦР), повідомляє портал ПромПолітІнформ.

Комісію з вирішення проблем «сірого» імпорту найближчим часом планує зібрати Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ). Робоча група розгляне і сформує наступний план дій.

Звикли до нелегальних трубок

На сьогоднішній день, за різними оцінками, від 15 до 30% смартфонів завозяться в Україну в обхід митниці. Такі «сірі» телефони при ввезенні не реєструються в українській базі даних кодів IMEI (присвоюється кожному смартфону при виготовленні на заводі) і коштують, як правило, на 10-20% дешевше своїх офіційних побратимів.

У базу IMEI гаджет вноситься при ввезенні апарату в країну власником або продавцем мобільних.

Один з можливих варіантів вирішення проблеми «сірого» імпорту – відстежувати нелегально ввезені трубки за IMEI-кодом і відрізати їх від мобільної мережі. Така процедура вже практикується в деяких країнах, наприклад, в Туреччині.

Рішення проблеми в Україні

За такі радикальні заходи виступають навіть деякі українські мобільні оператори. «Сірий ринок телефонів в Україні – це не нормально. І цю проблему дуже просто вирішити. Є реєстр IMEI. Дивимося, які з телефонів ввезено нелегально, і блокуємо їх», – говорить CEO Vodafone Україна Ольга Устинова.

Ідею також підтримує глава парламентського комітету з питань інформатизації та зв’язку Олександр Данченко. Він же ще в 2015 році подавав на розгляд до Верховної Ради законопроект, що дозволяє блокувати контрабандні трубки. Тоді документ на набрав потрібної кількості голосів. Мобільні оператори та профільні асоціації виступили категорично проти такої ініціативи.

«Введення процедури примусового позасудового відключення операторами мобільного зв’язку абонентських терміналів призведе до обмеження прав громадян на користування своєю власністю», – говорилося в зверненні найбільших мобільних операторів до прем’єр-міністра України чотирирічної давності. Але зараз, як видно, риторика мобільників, істотно змінилася.

«Операторам раніше не подобалося, що ця база загрожувала користуванню великого числа апаратів, і не просто ввезених контрабандою, а й з дублюючими IMEI і т.п., які просто неможливо було легалізувати. Вони боялися різкого падіння абонентської бази. Тепер, можливо, в силу зміни призначеної для користувача бази телефонів цей ризик зменшився», – прокоментував UBR.ua ситуацію телеком-експерт Роман Химич.

Як відключать телефон по IMEI

Проте, мобільні оператори додають, що просто обрубати зв’язки власникам «сірих» телефонів не вийде. До того ж оператори телекомунікацій можуть здійснювати виключно технічну підтримку таких заходів.

«Ми вважаємо, що для протидії крадіжкам або незаконного ввезення обладнання в Україні є вся необхідна законодавча база. Правоохоронні органи розслідують подібні правопорушення, а суд – встановлює ступінь провини і розмір відповідальності порушника. Оператори телекомунікацій діють виключно в рамках законодавства, яке не передбачає позасудове відключення кінцевого обладнання абонента», – сказав UBR.ua директор по регуляторному забезпечення Київстар Олександр Когут.

Оператори запевняють, що порушення цього порядку може призвести до того, що постраждають абоненти, які могли придбати мобільні телефони у недобросовісного продавця. Крім того, необхідне рішення проблеми «клонів», коли в «сірі» апарати шахраї «прошивають» IMEI легально ввезеного телефону.

«Повинна бути процедура, щоб у власників легальних телефонів, IMEI-код яких скопійований, було якомога менше проблем. Що стосується бази IMEI мобільних телефонів, то вона досить давно існує і її адміністрування здійснює УДЦР. Завдяки такій базі даних органи митного контролю та внутрішніх справ можуть мати ефективні інструменти для розслідування і протидії крадіжкам і контрабанді мобільних телефонів з подальшою передачею таких справ до судових інстанцій», – додав Когут.

Щоб під відключення не попали іноземці, які заїжджають в Україну зі своїми телефонами або самостійно куплені українцями за кордоном трубки (наприклад, на Amаzon), експерти пропонують дати на реєстрацію смартфона в базі IMEI кілька днів.

Телефони же, що працюють у нас в роумінгу, і зовсім пропонують вивести з-під контролю, або дати приїжджим час (наприклад місяць, якщо вони планують затриматися в Україні на тривалий термін), щоб подати відповідну заяву на внесення телефону в базу.

Інші матеріали розділу Зв'язок та IT

Закон «Про електронні комунікації» вирішили перевірити на корупційність

Не встигла Верховна Рада 16 червня прийняти в першому читанні в цілому прогресивний закон «Про електронні комунікації», що впроваджує принципи мінімально необхідного регулювання телеком-галузі, прозорості, відсутності дискримінації та технологічної нейтральності, як вже через півмісяця під… Продовження…


Київстар, Vodafone Україна і lifecell запустили 4G на 8 станціях київського метро

Три мобільних оператори 3 липня спільно запустили 4G інтернет на 8 станціях київського метро і в тунелях між ними. Тепер швидкісний інтернет працює на станціях Житомирська, Святошин, Героїв Дніпра, Мінська, Оболонь, Сирець, Дорогожичі та Лук’янівська…. Продовження…


В Україні забезпечено рефармінг радіочастот у діапазоні 900 МГц – УДЦР

Український державний центр радіочастот (УДЦР) завершив видачу дозвільних документів на більш ніж 17 тис. базових станцій радіотехнології GSM-900. Про це повідомляється на сайті держпідприємства, інформує портал PromPolitInform. «Забезпечено рефармінг радіочастот в діапазоні 900 МГц. УДЦР завершив видачу… Продовження…


В Україні перейшли до технологічного етапу запуску нового високошвидкісного інтернету

Три найбільших мобільних оператори, що раніше отримали ліцензії для запуску високошвидкісного мобільного інтернету – LTE на частотах 900 МГц, перейшли до технологічного етапу проєкту. Про це йдеться в коментарі Укрінформу завсектором із забезпечення діяльності голови… Продовження…


Верховна Рада прийняла за основу проєкт закону про хмарні послуги. Що він передбачає

Верховна Рада України прийняла за основу законпроєкт №2655 про хмарні послуги, який, зокрема, передбачає, врегулювання правових відносин щодо обробки та захисту даних при використанні технології хмарних обчислень та наданні хмарних послуг. Про це повідомляє Економічна… Продовження…


Київстар, Vodafone і Lifecell підтримали закон щодо мобільних операторів. Але Рада закон відхилила

У 2017 році в Україні був прийнятий Закон «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики для розвитку телекомунікаційних мереж» (№4159), який повинен був прискорити розвиток телеком-мереж. Але цього не сталося, оскільки на практиці ключові норми… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2020
Использование любых материалов, размещённых на сайте, разрешается при условии ссылки на prompolit.info. Редакция портала Prompolitinform может не разделять позицию авторов

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: