У Києві USD 0.38 EUR 24.35
UA | RU
Промполітінформ

Олег Висоцький: Разом з українським панцерником «Козак-2М1» успішне випробування пройшов весь ОПК України

Промисловий потенціал 11.07.2019
БМ_Козак_01

Кілька днів тому вітчизняні ЗМІ розтиражували новину: завершилися державні випробування нового українського бронеавтомобіля Козак-2М1. Першим цю новину опублікувало інформаційне агентство Міноборони АрміяInform. Потім її підхопили інші мас-медіа, і це повідомлення викликало справжній ажіотаж в суспільстві.

Чим викликаний такий інтерес до цієї теми? З цього питання ми і почали розмову з Головою Правління Ліги оборонних підприємств України, засновником і власником ПрАТ «НВО «Практика» – підприємства, на якому і була створена нова бронемашина, Олегом Миколайовичем ВИСОЦЬКИМ.

– Все просто – це перші в історії незалежної України випробування броньованої машини такого класу. Козак-2М1 – це повноцінний броньовик, призначений для виконання широкого кола бойових завдань.

Козак-2М1 навіть класифікований інакше – як «Броньована бойова колісна машина», а не «спеціалізований броньований автомобіль», як попередні бронеавтомобілі, що випускалися. По суті, Козак-2М1 – це «компактний БТР».

– А в чому ключова відмінність?

– Відмінність – в конструкції ходової частини і в комплектації. Більшість бронеавтомобілів, що зараз випускаються, технічно представляють собою спеціально посилені повнопривідні шасі, на які встановлено бронекорпус. Загалом-то, таким був і наш попередній Козак-2.

А ось Козак-2М1- це машина військового типу – без рами, з несучим корпусом-монококом, на якому встановлена незалежна підвіска з вбудованою центральною підкачкою шин.

Завдяки цьому Козак-2М1 має чудову прохідність – він може їздити по будь-яких дорогах і бездоріжжю. Зокрема, під час випробувань його неодноразово ганяли по спеціальному танковому маршруту на полігоні, де зазвичай можуть проїхати тільки танки. Крім того, у машини дуже плавний хід і вона може їхати по ямах і вибоїнах з набагато більшою швидкістю і стійкістю, ніж бронеавтомобілі з рамною конструкцією і цільними осями. Нарешті, відмова від рами на користь несучого корпусу дала можливість зробити бронеавтомобіль більш компактним по висоті, що знижує його «помітність» і ймовірність ураження противником. Нарешті, Козак-2М1 по-іншому укомплектований – на ньому встановлена значно ширша номенклатура спецприладів.

БМ_Козак_022

– Олег Миколайович, виходить, що «Практику» можна привітати з великим успіхом. Вірно?

– Це так, та не зовсім. Випробування автомобіля «Козак-2М1» – це успіх не тільки «Практики». Це спільний успіх всього оборонно-промислового комплексу, Міністерства оборони та Збройних сил України. У роботі зі створення машини брала участь велика кількість підприємств – як приватних, так і державних. Це великий успіх нас усіх. Конкретно: Ліга оборонних підприємств створювалася для реалізації спільних проектів. Проект Козака-2М1- один з них. Від Ліги в ньому брало участь близько десяти підприємств. Для прикладу назву три. Це засновники Ліги: ТОВ «Доля і Ко. ЛТД», ТОВ «Текспротект», НВПП «Спаринг-Віст Центр»

– А від «Укроборонпрому»?

– Перший Меморандум про співробітництво і партнерство між Лігою та «Укроборонпромом» був підписаний у квітні 2017 року. У нас спільні завдання і загальні проблеми, ми їх вирішуємо разом.

– Які конкретно підприємства брали участь?

– КПСП «Арсенал», ВАТ «Завод« Маяк»», ДП «Оризон-Навігація».

– Що з себе представляють випробування?

– Річ в тому, що є різні види випробувань. Є визначальні відомчі випробування і є державні випробування. Під час відомчих випробувань перевіряється тільки відповідність машини заявленим виробником характеристикам, а ось під час державних випробувань перевіряється відповідність машини технічним завданням Міністерства оборони, тобто тих параметрів, які хоче отримати замовник.

Але відомчі випробування – це, так би мовити, «полегшена програма». Вони тривають максимум пару тижнів, і машини на них випробовуються лише за обмеженою кількістю методик. За результатами відомчих випробувань видається наказ про допуск до експлуатації. Такий спрощений вид випробувань був введений в 2015 році Постановою КМУ №345 як суто тимчасовий захід на особливий період. Пора скасовувати!

А ось державні випробування це інша справа – це серйозні, багатомісячні тести. У Козака-2М1 вони тривали з жовтня 2018-го по липень 2019-го року. За цей час машина була перевірена по більш ніж 50-ти методикам, при цьому кожна методика контролювала кілька параметрів (в сумі – понад 200).

БМ_Козак_055

– І багато бронемашин проходять і відомчі, і державні випробування, тобто повний цикл?

– Небагато. Наприклад, на початку 2016 року Міністерством оборони проводилися відомчі порівняльні випробування 11-ти бронемашин різних виробників. Але лише троє з цих виробників згодом проходили і державні випробування. Це «Практика», яка пройшла держвипробування з трьома машинами – Козак-001, Козак-2 і Козак-2М1. Далі – це «Богдан-Моторс», який закінчив випробування з «Барсом-8» в лютому цього року. Нарешті, був ще третій виробник, але його машина не змогла пройти держвипробування.

– Це «Варта»?

– Ні.

– Але, наскільки я знаю, вона закуповується чи не більше за всіх інших бронеавтомобілів, разом узятих!

– Питання не до мене.

– Тоді давайте повернемося до випробувань і поговоримо про них детальніше. Наскільки вони є складними?

– Тією чи іншою мірою складні всі методики. Недосвідченій людині може здатися, що якщо випробування на пулестійкость і підрив – це складно, то інше – це дурниця. Але це далеко не так. Навіть, здавалося б, на перший погляд прості випробування насправді є складним процесом. Наприклад, подолання броду являє собою не просто проїзд по глибокій калюжі. Потрібно заїхати в водну перешкоду на глибину 1,2 м, заглушити двигун, почекати певний час і тільки після цього завестися, і продовжити рух. Всі автомобілісти знають, як вода впливає на роботу електроніки, повітряної системи, вихлопної і інших систем автомобіля.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Інший приклад – ходові випробування. Це – не проїхати з Києва в Ужгород кілька разів по асфальту. Це різні погодні та кліматичні умови, різні типи грунтів – бездоріжжя, піски, ожеледиця. При цьому звертаю вашу увагу – ці випробування проводяться при повному завантаженні і комплектності екіпажу і з постійним контролем всіх основних параметрів автомобіля (наприклад, ступеня зносу протектора шин). Всього Козак-2М1 наїздив на випробуваннях 15 289 км, з яких 5 300 км – по суворому бездоріжжю. До речі, згаданий мною на початку заїзд по танковому маршруту полігону – це було поза програмою. Просто прохідність машини так здивувала випробувачів, що вирішили вони спробувати прогнати її і за маршрутом для танків.

БМ_Козак_077

– А що у випробуваннях для Вас особисто було найяскравішим?

– Один з ідеологів автомобіля – Герой України, генерал-лейтенант        Забродський М. В. – запропонував випробувати Козак-2М1 в умовах, максимально наближених до бойових, і відправити автомобіль на реальні двотижневі військові навчання. Перевірити все, що тільки можна, в тому числі авіатранспортабельність і форсування водних перешкод. Казав: «Не хвилюйтеся, поруч весь час буде гусеничний МТЛБ. Якщо щось – витягнемо ». Так ось – МТЛБ так і не знадобився.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

– Загалом, те, що «Практика» пройшла такі складні випробування – це серйозний рубіж?

– Так, це дійсно серйозний рубіж. Але я Вас поправлю – це не «Практика» пройшла випробування з Козак-2М1, це ОПК України пройшов випробування з новою українською бронемашиною – ось як це правильно звучить.

– Ви помітили, що це успіх не тільки ОПК, але і Міноборони. Що ви мали на увазі?

– Першу машину ми зробили в 2009 році, грунтуючись тільки на своїх уявленнях. Більш того – тоді ніхто не зміг би нам і допомогти порадою, бо ніхто точно не розумів, якою сучасна бронемашина повинна бути. Але після першої фази війни офіцери, які пройшли важкі бої та втрачали колег, вже зрозуміли, що їм потрібно. Тому історія створення Козак-2М1 – це відмінний приклад того, як повинен народжуватися сучасний бронеавтомобіль. І це може потрапити в підручники.

– Що ви маєте на увазі?

– Розповім докладніше тому, що це дуже важливо. І тому, що наш ОПК, Міноборони і ЗСУ спільно створили Козак-2М1. На першому етапі сформувалася ідея машини. Вже існував бронеавтомобіль «Козак-2», деякий досвід експлуатації якого накопичився. Генштаб, який визначає потребу наших ЗСУ, а конкретно – начальник Озброєння ЗСУ генерал-лейтенант Шевцов М.М. і начальник Центрального Автомобільного управління ЗСУ Озброєння ЗСУ генерал-майор Сергій А. П., бойові офіцери розібралися в можливостях нашого КБ і виробництва, та ініціювали роботу зі створення принципово нової бронемашини. До цієї роботи були залучені командувач Десантно-штурмових військ генерал-лейтенант Забродський М.В. і командувач Сил Спеціальних Операцій генерал-лейтенант Луньов І.В. Разом зі своїми фахівцями, бойовими офіцерами і спільно з нашими конструкторами вони сформулювали загальні технічні вимоги до майбутньої машині, на підставі яких в подальшому Генштаб ЗСУ розробив і затвердив оперативно-тактичні вимоги до ББКМ «Козак-2М1».

На другому етапі замміністра оборони генерал-лейтенант Павловський І. В., який має досвід бойових дій не тільки на Сході України, а й в різних гарячих точках планети, розуміючи важливість наявності такої машини в ЗСУ, організував роботу громіздкого бюрократичного апарату Міністерства оборони з підготовки і підписання спільного рішення і з організації робіт і випробувань.

На третьому етапі Центральний науково-дослідний інститут озброєння та військової техніки ЗСУ під керівництвом генерал-майора Чепкова І. Б. розробив тактико-технічне завдання на розробку машини.

На четвертому етапі інститут підготував програму методики державних випробувань.

Нарешті, на п’ятому етапі Чернігівський Державний науково-дослідний Інститут випробувань і сертифікації озброєнь і військової техніки ЗСУ під керівництвом полковника Башинського В. Г. організував навчання спеціалістів, підготував випробувальну базу і в складі Держкомісії провів випробування за розробленими методиками.

Як ви бачите, було об’єднано зусилля сотень людей, десятків виробничих підприємств, підрозділів Міноборони, ЗСУ та в короткі за світовими стандартами терміни була створена чудова машина. І тому я стверджую: Україна може пишатися!

БМ_Козак_044

– Наскільки я розумію, конкурентів у цієї машини небагато?

– У всьому світі знайдеться не більше 10-ти виробників, що випускають машини такого класу – в США, Швейцарії, Франції. До речі, на пострадянському просторі машину такого рівня ніхто самостійно не створив.

– Ви говорите про успіх ОПК, а всі – тільки про проблеми, необхідність реформ, відсутність грошей …

– Слухайте, я знаю про проблеми набагато більше, ніж більшість з тих, хто про це багато шумить. Я обов’язково розповім пізніше про роботу Ліги в цьому напрямку протягом останніх 2,5 років. А зараз давайте про хороше – не так багато у нас в країні таких приводів.

— Публікація викликала великий інтерес і у читачів, і у нас – братії, що пише. Накопичилося багато питань.

– Бронемашини – це дуже цікава і складна тема, і в рамки цього інтерв’ю вона не вміститься. Це повинно бути темою окремої розмови. Я хочу зробити невеликий анонс – найближчим часом ми плануємо зробити серію фільмів про бронеавтомобілі – про те, як їх задумують, розробляють, виробляють і випробовують. Своєрідний лікнеп на тему «Як це робиться?».

Крім того, ми проведемо «День відкритих дверей», під час якого запросимо журналістів і блогерів відвідати завод, покажемо, як створюються «Козаки», а потім проведемо показові заїзди на різних бронемашинах і кульові випробування на полігоні. Якщо хтось із читачів зацікавився цим – будь ласка, на сайті Ліги ви знайдете всю необхідну інформацію.

– За Вашими словами, складається уявлення, що Український ОПК -міцний і здатний на багато що.

– Так! Якраз тоді, коли ви будете на заводі, ми покажемо нову розробку – бронетранспортер «Отаман 6х6». У серпні ми плануємо приступати до заводських випробувань. Машина розроблялася для потреб морської піхоти України і під керівництвом їх командувача генерал-лейтенанта Содоля Ю.І. Це ще більш складний проект. Але якщо все піде успішно – а ресурси, щоб довести проект до кінця у нас є – то, «Отаман» стане таким же проривом, як і «Козак-2М1».

– А Ви оптиміст!

– Ні, я реаліст. Як часто говорить дуже шанована мною людина, яка дуже добре знає ОПК і здорово допомагає – заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Бровченко Ю.П .: «Все буде добре!»

Питання ставив Іван Ступак

Інші матеріали розділу Промисловий потенціал

Названо умови, які забезпечать Україні економічне зростання на 5−7% на рік

Зростання ВВП України на 5−7% на рік — завдання складне, але здійсненне. В Україні, вважає міністр фінансів, ще не використані навіть стандартні рецепти економічного зростання. Про це в інтерв’ю журналу НВ розповіла міністр фінансів Оксана Маркарова, повідомляє портал ПромПолітІнформ. «Наприклад, відсутність… Продовження…


Українсько-американська ракета вивела на орбіту корабель із вантажем для МКС

Українсько-американська ракета-носій «Антарес» успішно вивела на орбіту вантажний корабель «Сігнус». Про це повідомляє прес-служба КБ «Південне», передає портал ПромПолітІнформ. Корабель доставить на Міжнародну космічну станцію 3750 кілограмів корисного вантажу. «Сігнус» на замовлення NASA повинен доставити… Продовження…


Молочна галузь України може зникнути через півроку: названі причини

Якщо ще у 2018 році в Україні констатували скромне зростання корів у промисловому секторі, то в 2019 році вітчизняне поголів’я вже втратило 6%. І це найбільше падіння за останні 19 років. Про це, повідомляє AgroNews,… Продовження…


Китайський бізнес шукає експортерів яловичини в Україні

Китайські компанії зацікавлені у довготривалому партнерстві з українськими виробниками яловичини. Про це повідомляє Офіс з просування експорту, інформує портал ПромПолітІнформ. «Підприємства, які хочуть відгукнутися на пропозицію, просимо надсилати свої заявки на електронну адресу експерту відділу… Продовження…


Володимир Зеленський підписав один з ключових законів для «промислового безвізу» з Євросоюзом

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про стандартизацію» № 124-ІХ, який Верховна рада України ухвалила 20 вересня. Про це повідомляє… Продовження…


Лукашенко запропонував Зеленському спільний глобальний проект

Президент Білорусі О.Лукашенко розповів про виробничі плани в найбільшій сфері, які хоче здійснити спільно з Україною. Про це, повідомляє  StroU.net, стало відомо із заяви білоруського президента на брифінгу сьогодні, 26 вересня, передає портал ПромПолітІнформ. Йдеться… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© ПромПолітІнформ, 2015-2019
Використання будь-яких матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на prompolit.info

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: