У Києві
UA | RU
Prompolitinform

Нові правила праці в Україні: як зміниться трудове законодавство

Законодавство 11.08.2019
unnamed-file-562128-GoCqHQMc

Проєкт Кодексу законів про працю (КЗпП) народні депутати ухвалили ще декілька років тому. Проте остаточно затверджувати новий кодекс буде новообрана Верховна Рада.

Про те, як зміняться правила роботи для українських працівників, розповідає Відкритий,  передає портал ПромПолітІнформ.

Відпустка та вихідні

Почнемо з приємного. Відповідно до нового проєкту, відпустка буде збільшена з 24-х до 28-ми днів. Крім того, розглядається варіант із впровадженням відпустки протягом 30-ти календарних днів.

Для порівняння, в Ісландії щорічна відпустка становить 34 дні, в Італії — 31, у Німеччині — 30, у Польщі — 26. Японія щорічно через перевантаження на роботі втрачає понад 2 000 громадян, але не може похвалитися високою продуктивністю праці. Щорічна відпустка в країні складає приблизно 18 днів, проте більшість японців нею не користується. У розвинених країнах ЄС вважається, що «норма» повинна становити не менше чотирьох тижнів. Саме тому у законопроєкті запропонували збільшити тривалість відпочинку.

За що можуть звільнити          

Нагадаємо, за старим трудовим законодавством роботодавці можуть звільнити у випадках:

прогулу (для цього достатньо бути відсутнім на роботі три години);

виявлення невідповідності працівника займаній посаді (але це ще необхідно довести);

систематичного невиконання обов’язків (також доведеться довести);

появи на робочому місці в нетверезому стані;

крадіжки.

Для підтвердження факту прогулу чи систематичного невиконання обов’язків, роботодавець може складати догани. Наявність цих документів фактично не залишає жодних шансів працівнику поновитися на роботі через суд.

Згідно з проєктом нового кодексу, українців зможуть звільнити з роботи ще й за порушення комерційної таємниці. При цьому звільнити можна тільки ту особу, яка взяла на себе відповідальність не розголошувати комерційну таємницю. Також відсторонятимуть від роботи нещеплених.

Працедавці пропонують ще й дозволити тестувати працівників, перевіряти їх рівень професіоналізму та звільняти тих, хто не підходить, а також тих, у кого є правопорушення.

Нові трудові відносини

За старим КЗпП, короткостроковий договір укладається як виняток, а після автоматично подовжується до безстрокового. Фактично ця норма майже не використовувалися, бо була невигідною для роботодавця. Новий трудовий кодекс передбачає короткострокові договори та можливість фрілансу. Робочий день збільшать з 8 до 12 години, але не для всіх. Такий графік може бути прописаний в колективному договорі. Також введуть поняття «ненормованого робочого дня».

Чому змінюють трудовий кодекс

Чинний закон дістався Україні у спадок від СРСР. Його ухвалили в 1971-му році. З того моменту його тільки корегували. Роботодавці не задоволені тим, що в Кодексі відбита політика «роботодавець завжди винен». Причин для офіційного звільнення мало, права співробітників чітко прописані, а ось бізнесу доводиться викручуватись. З іншого боку профспілки також не задоволені новим трудовим кодексом, особливо —розширенням переліку підстав для звільнення.

Перед новою Верховною Радою України стоїть завдання ухвалити Трудовий кодекс з урахуванням побажань як працівників, так і роботодавців.

Інші матеріали розділу Законодавство

Верховна Рада ухвалила закон про мобілізацію: коли почнуть діяти нові правила

Верховна Рада схвалила в другому читанні законопроект про мобілізацію №10449. За відповідне рішення проголосували 283 народних депутатів, інформує портал PromPolitInform. Основні положення з документа є такими: Замість строкової служби вводиться базова військова служба терміном 5… Продовження…


Мобілізація засуджених: Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт

Верховна Рада 10 квітня ухвалила в першому читанні законопроєкт № 11079-1 про мобілізацію засуджених. Як пише Бабель, про це повідомив нардеп від «Голосу» Ярослав Железняк, інформує портал PromPolitInform. Законопроєкт підтримав 281 нардеп. Документ пропонує, що під час… Продовження…


Президент України підписав законопроєкт про створення електронного кабінету військовозобов’язаного

Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №10062, який передбачає повноцінний запуск системи електронного військового обліку в Україні. Про це йдеться на сайті Верховної Ради України, інформує портал PromPolitInform. Документ, зокрема, узаконює створення електронного кабінету військовозобов’язаного, який дозволить… Продовження…


 В Україні знижено мобілізаційний вік до 25 – Зеленський підписав закон

Президент Володимир Зеленський підписав закон, який знижує вік призову з 27 до 25 років. На сайті Верховної Ради оновився статус закону №9281 — сьогодні документ повернуто з підписом від президента, інформує портал PromPolitInform. Парламент ухвалив закон ще 30 травня 2023… Продовження…


У Міноборони назвали зміни до законопроєкту про мобілізацію

У Міністерстві оборони України вчора, 27 березня, назвали шість головних нововведень, які передбачає запропонований проєкт закону про мобілізацію та військовий вишкіл. Про це розповіли у пресслужбі Міноборони, передає портал PromPolitInform. Так, законопроєкт №10449 про мобілізацію… Продовження…


З квітня в Україні виростуть штрафи для роботодавців: за що каратимуть суворіше

Вже з 1 квітня мінімальна заробітна плата в Україні зросте до 8000 грн. А оскільки саме до цього показника прив’язано розміри штрафних санкцій, зокрема й тих, що застосовують до роботодавців, важливо знати, про які суми йтиметься. Про них, інформує «Факти та коментарі», розповіли спеціалісти Східного… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2024
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: