У Києві
UA | RU
Prompolitinform

Перемога зі сльозами на очах: у Раді НБУ оцінили інфляцію за рік у 4,1%

Статистика 10.01.2020
55

Хоча споживчі ціни за 2019 рік і знизилися до 4,1%, чим Національний банк України формально досяг мети щодо інфляції, негативний бік такого низького показника значно переважає позитив.

Про це, передає УНН, заявив у Facebook голова Ради НБУ Богдан Данилишин, повідомляє портал ПромПолітІнформ.

«Перемога зі сльозами на очах. Держстат оприлюднив дані про інфляцію в 2019 році. Споживчі ціни зросли за рік на 4,1%. Нацбанк формально досяг мети щодо інфляції – 5%±1 в.п.», – зазначив Данилишин.

З його слів, примітно, що продукти харчування подорожчали в минулому році, за оцінками Держстату, на 4,8%, тобто, зростання цін на продукти було вище за споживчу інфляцію. Що стосується адміністративно встановлюваних цін. Гаряча вода та опалення подорожчали на 14,4%, послуги водопостачання – на 12,7%, водовідведення – на 12,2%. Але, завдяки зниженню тарифів на газ на 28,7% в цілому житлово-комунальні послуги подешевшали на 1,9%.

«Споживча інфляція в 2019 році була на найнижчому рівні з 2013 року. Яким чином вдалося домогтися низької інфляції? Вплинула сприятлива кон’юнктура на світових ринках основних товарів, що імпортуються – нафти і газу. Внесла свій внесок ревальвація гривні (правда, в падіння промвиробництва і зростання зовнішньої торгівлі вона теж внесла свій вклад – виключно негативний). Але головне, що забезпечило низьку споживчу інфляцію – невиправдано жорстка монетарна політика Правління НБУ: зниження облікової ставки почалося надто пізно, розмір зниження ставки був суто символічним (аж до грудневого зниження на 2 в.п.)», – вів далі Данилишин.

Він наголосив, що наразі облікова ставка НБУ в 3,3 рази перевищує рівень споживчої інфляції.

«У низькій інфляції минулого року є зворотна сторона. Негативна. Яка, на мій погляд, значно переважає позитив від низької інфляції», – додав голова Ради НБУ.

Так, він навів деякі цифри на підкріплення своїх слів:

шість місяців поспіль (з травня по листопад) падає промислове виробництво (за грудень даних поки немає), причому в листопаді минулого року промвиробництво впало на 7,5% до листопада 2018 року і на 4,6% до жовтня 2019 року;

ціни виробників за 11 місяців минулого року знизились на 4%, в т.ч. у добувній промисловості – на 19,8%, у переробній промисловості – на 4,9%. Промислова дефляція може стати тригером подальшого падіння промвиробництва;

знижується відношення кредитів реальному сектору економіки до ВВП, воно ставить 21% (у 2018 році – 24%)»;

дефіцит зовнішньої торгівля за 10 місяців 2019 року становив 9,95 млрд дол.

Також він зазначив, що безробіття в листопаді зросло на 11,4% в порівнянні з жовтнем.

«Високі ставки за банківськими кредитами, обумовлені неадекватно завищеною обліковою ставкою НБУ, значно ускладнюють кредитування реального сектора економіки та підприємств-експортерів, зокрема. Виробники змушені скорочувати виробництво і звільняти працівників. Ще одним негативним ефектом є відволікання десятків мільярдів гривень в депозитні сертифікати НБУ, висока прибутковість по яких обумовлена рівнем облікової ставки», – повідомив Данилишин.

При цьому голова Ради НБУ зауважив, що невиправдано висока облікова ставка також була «визначальною для неконтрольованого притоку спекулятивного іноземного капіталу в ОВДП (за минулий рік вкладення спекулянтів-нерезидентів в ОВДП зросли в 18,5 рази), що створює серйозні потенційні загрози для стабільності фінансової системи в разі різкого відтоку спекулятивного капіталу в найближчі 1-2 роки». За його словами, для українських банків вкладення в ОВДП, в т.ч. через високу прибутковість, витіснили кредитування.

«Механістично-формальне виконання в 2019 році мети щодо інфляції (без оцінки впливу на народне господарство в цілому) створило серйозні проблеми економіки і заклало небезпечні міни уповільненої дії для її функціонування в найближчі кілька років», – підсумував Данилишин.

Нагадаємо, споживчі ціни за рік у цілому зросли на 4,1%.

Інші матеріали розділу Статистика

Держстат розповів про те, скільки Україна експортує та які саме товари

Зросли продажа на зовнішній ринок металів, олії і жирів Україна суттєво збільшила експорт чорних металів. Відповідний показник зріс на 46,2% або до $522,5 млн. Жирів тваринного та олії рослинного походження збільшилось в експорті на 11,8%. У… Продовження…


Металурги у 2023 році реалізували продукції на 228 млрд гривень

Загальний обсяг реалізованої продукції металургійного виробництва у 2023 році склав 228,35 млрд грн, в тому числі за межі країни – 98 млрд грн. Про це йдеться у звіті Держслужби статистики, повідомляє портал PromPolitInform. Водночас у… Продовження…


ТОП- 3 галузей, де найбільше та найменше платять в Україні – Держстат

Структурні зміни не зачепили лідерів та аутсайдерів, проте деякі галузі можуть змінити ринок праці, пропонуючи конкурентну платню Структурних змін на ринку праці, щодо оплати найманих працівників в Україні не відбулось. Найбільш оплачувані професії концентровані навколо трьох галузей… Продовження…


Відмінусовали ще 1150 окупантів – Генеральний штаб оновив дані про втрати росії

Сили оборони України за минулу добу ліквідували 1150 російських загарбників. Загальні втрати ворожої армії в особовому складі з початку широкомасштабного вторгнення склали вже близько 417 950 солдатів. Крім того, військовослужбовці ЗСУ знищили 42 одиниці автомобільної… Продовження…


Держстат повідомив про здорожчання деяких продуктів

В Україні середні ціни на продукти харчування у січні цього року порівняно з січнем минулого року, зросли на 3,7%. Про це свідчать дані Державної служби статистики, повідомляє портал PromPolitInform. Серед продуктів найбільше здорожчали овочі –… Продовження…


За останній рік в Україні суттєво зросли ціни на комунальні послуги

У січні 2024 року в Україні спостерігалося зростання середніх цін на житлово-комунальні послуги, включаючи житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива. Порівняно з січнем 2023 року, ціни зросли на 12,8%. Про це повідомляє 24… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2024
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: