У Києві
UA | RU
Prompolitinform

Рекордне зниження облікової ставки від НБУ. Що за цим послідує

Аналітика 12.06.2020
55

Нацбанк напередодні знизив облікову ставку до 6% – це абсолютний історичний мінімум.

Цим рішенням регулятор сподівається підтримати економіку, яка ослабла через пандемію коронавирусу. Але на цьому НБУ, ймовірно, зупиниться: період швидкого зниження облікової ставки закінчився. Про це, повідомляє ЛІГА.Новости, сказав на брифінгу глава Нацбанку Яків Смолій, передає портал PromPolitInform.

Що це означає для кризової української економіки?

Найнижча ставка в історії

Рік тому – у червні 2019-го – НБУ зафіксував облікову ставку на рівні 17,5%. Потім – пішов на послаблення. У період з липня-2019 по червень-2020 ставка знизилася відразу на 11,5 процентних пунктів.

До сих пір більш м’яку політику український центробанк проводив двічі: в 2013-му (6,5-7%) і в другій половині 2002-го (7-8%). Обидва ці періоди тривали недовго.

НБУ збирається зберігати ставку стабільною як мінімум до 2022 року.

Дві причини: низька інфляція і пригнічена економіка

Коментуючи своє торішнє рішення НБУ відзначав: його турбує ускорившаяся інфляція (до 8,8% в травні 2019) і затримка в переговорах з МВФ (тоді після зміни влади в Україні Фонд переніс вирішальний раунд на осінь, коли сформується новий уряд).

Зараз ситуація в економіці кардинально відрізняється: 9 червня МВФ схвалив для України півторарічну програму на $5 млрд з першим траншем в $2,1 млрд. Інфляція вже три місяці перебуває на рекордно низьких для останніх років рівнях – близько 2%.

«Споживчий і інвестиційний попит залишатиметься пригніченим довше, ніж прогнозувалося в квітні, – заявив на брифінгу 11 червня глава НБУ Яків Смолій. – Це буде довше утримувати інфляцію нижче цільового рівня. З іншого боку, падіння української економіки може бути більш глибоким, ніж очікувалося».

Зниження облікової ставки має вирішити дві проблеми відразу: стимулювати економіку (чим нижче ставка, тим дешевше ресурси в гривні, тим більше кредитування) і розігнати інфляцію до діапазону в 5% ± 1, який НБУ поставив за середньострокову мету ще в 2015 році (низька ставка означає, що компанії та фізособи менш охоче зберігають гроші в банках і витрачають їх на споживання, ціни ростуть).

«Ймовірно, завдяки черговому різкому зниженню ставки НБУ очікує, що його колишній прогноз все ж виправдається, і інфляція досягне 5-6% в річному вираженні на кінець цього року», – вважає фінансовий аналітик ICU Михайло Демків.

Ставка не буде нижчою

Один з головних меседжів Нацбанку – зниження облікової ставки до 6% завершує період «швидкого пом’якшення монетарної політики». Це означає, що в цьому році НБУ точно більше не буде знижувати ставку відразу на 1,5-2,5 п.п., як було в попередні півроку.

Подальше зниження можливо, але воно буде швидше символічним: в ICU прогнозують ставку на рівні 5,5% на кінець 2020 (сам НБУ опублікує новий прогноз в липні). Але головний висновок вже зрозумілий: Нацбанк орієнтує економіку на ставку в 5-6% на найближчі кілька років.

«Не думаю, що рішення будь-яким чином серйозно вплине на ділову активність в 2020, його варто розглядати з точки зору більш довгострокового впливу: ефект наздожене нас в 2021 або ближче до 2022 року», – вважає Демків.

НБУ не зможе здешевити кредити і розігнати економіку

Чи зможе рекордно низька облікова ставка врятувати українську економіку від обвалу в 2020 році? Цього недостатньо, вважають опитані економісти.

З одного боку, навряд чи 6% матимуть велике значення для бізнесу, який був змушений закритися через карантин, вважає Демків з ICU. З іншого, зниження не компенсує кредитних ризиків, які несуть банки, видаючи кредити бізнесу, додає заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

«Довгострокові кредити на розвиток залишаться дорогими і незатребуваними, поки корпорації не перейдуть «на світлу сторону», а інвестклімат і захист прав кредиторів не покращаться, – вважає Репко. – До тих пір кредитування залишиться сферою вузького сегмента якісних «білих» компаній».

За словами Демківа, показовою є ситуація початку березня, коли криза тільки починалася. «Ми побачили сплеск по гривневих кредитах на 17 млрд грн – це дуже великий приріст. Це говорить про те, що ті, хто мав доступ до ресусру, отримали його навіть в кризовий час», – зазначає він.

Погані новини для вкладників: депозити подешевшають

Найбільше облікова ставка НБУ впливає на депозити: прибутковість продовжить плавно знижуватися, в ICU прогнозують вихід на однознаковий рівень (нижче 10%) в 2021-му.

«У цьому сенсі цікаво, як далі будуть вести себе так звані рантьє – люди, які раніше жили на банківські відсотки, – каже Демків. – Можливо, ми побачимо сплеск інтересу до нерухомості, особливо, якщо хоч трохи оживе іпотека».

Інші матеріали розділу Аналітика

У ЦПД розповіли деталі спецоперації Росії «Майдан-3»

Наразі Росія проводить інформаційну кампанію, що складається з низки тез, а саме: відсутність виборів в Україні, дискредитація головнокомандувача Збройних Сил України, а також мир за будь-яку ціну. Про це, повідомляє Ліга.net, розповів керівник Центру протидії… Продовження…


У Польщі поступово зростає підтримка участі польських військ у війні в Україні – ЗМІ

У польському суспільстві поступово починає зростати підтримка ідеї щодо можливої участі польських військ у війні в Україні. Про це, передає Укрінформ,  повідомляє польське видання RMF24, звертаючи увагу на останнє соцопитування центру United Surveys «Яку допомогу Польща… Продовження…


Американці вважають Україну одним із найімовірніших союзників у випадку третьої світової

Американців спитали, кого вони бачать союзником у випадку нової світової війни. Україна – друга після Великої Британії Більшість американців вірять у можливість третьої світової війни. Якщо вона почнеться, Україна розглядається ними як один з найімовірніших… Продовження…


Стрілянина у Підмосков’ї – це свідома провокація російських спецслужб, – ГУР відреагувало на теракт у Москві

Ввечері 22 березня під Москвою стався теракт. Невідомі у масках з автоматами  увійшли у «Крокус Сіті Хол» та почали розстрілювати людей перед концертом гурту «Пікнік».  Також стало відомо про вибух і пожежу у концертному залі…. Продовження…


Росія знищує росію: путінським військам байдуже, куди скидати авіабомби. Навіть на власні населені пункти – Bild

За даними німецького видання, російська авіація знищує село у Бєлгородській області, що розташоване на кордоні з Україною. На населений пункт із російських винищувачів летять ФАБ-500. Збройні сили Російської Федерації уже понад тиждень не можуть відбити… Продовження…


Фейки тижня пропаганди рф: чорна трансплантологія, гоніння на християнство та хімічна зброя ЗСУ

Група «Інформаційний спротив» продовжує уважно стежити за медіапростором та викривати добірні фейки роспропаганди у рамках щотижневої рубрики. Наразі до уваги пропонуються найбільш резонансні опуси кремлівських фейкоробів. Про це повідомляє портал PromPolitInform. Чорна трансплантологія Ворожі TG-канали поширюють… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2024
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: