У Києві USD 32.18 EUR 33.70
UA | RU
Prompolitinform

РФ краде зерно та заважає нам годувати світ: блокує море, руйнує інфраструктуру. Як зламати її зусилля

Інфраструктура 04.05.2022
zernovozy-1

До повномасштабного вторгнення РФ українська економіка найбільше покладалась на дешевий і найменш вибагливий вид транспортування – морську логістику. Саме морем йшло до 70% нашого експорту на суму $47 млрд. Через напад РФ більшість українських портів заблоковано, Росія зумисне нищить українську інфраструктуру, краде зерно – тож це ще й економічна війна. Як нам перемогти? Відповідь на це питання шукає ЛІГА.Новости, повідомляє портал PrоmPolitInform.

Заблоковане море України = голод у світі

«Знищення Москви – кращий внесок у подолання голоду у світі, ніж будь-які програми ООН», – так торговий представник України Тарас Качка прокоментував наслідки «знайомства» гордості ворожого флоту – крейсера «Москва» – з українськими ракетами «Нептун».

Війна в Україні загрожує більш ніж чверті світового постачання пшениці та майже 20%  – кукурудзи, писав Bloomberg на початку квітня, компенсувати їх неможливо. Після нападу РФ ціни на них уже зросли на майже 20%, піднявши Індекс продовольчих цін ФАО до найвищого рівня в історії.

Як наслідок, війна в Україні загрожує голодом одній п’ятій частині планети (1,7 млрд людей) і може спричинити найбільшу продовольчу кризу останніх десятиліть, попередив 14 квітня Генсек ООН Антоніу Гутерреш.

Генсеку ООН варто «казати простіше», вказує торгпред України: «Голод шириться через блокування наших портів і торгівлі в Чорному морі військовими кораблями [РФ]».

2 травня в ООН до нього дослухались: представник Всесвітньої продовольчої програми ООН Мартін Фрік прямо вказав, що в українських портах через агресію РФ заблоковано майже 4,5 млн тонн зерна.

«Голод не повинен бути зброєю», – зазначив Фрік, додавши, що продукти з України терміново потрібні всьому світу.

Але Росія робить це свідомо, мало того,  бомбардування росіянами зернової  інфраструктури України свідчать про намагання ворога прибрати Україну як конкурента на експортних ринках і потім шантажувати світ, пояснив Reuters міністр сільського господарства Німеччини Джем Оздемір: зростання цін на зерно у світі їй вигідне, адже можна дорожче продати своє.

Ще одна проблема: Росія краде українське зерно з тимчасово окупованих територій на сотні мільйонів доларів. Тож Україна змушена думати, як перемогти РФ ще й в економічній війні.

Яка зараз ситуація з портами

«План А щодо подолання голоду – це відсіч агресії [РФ] на морі й на суші», – каже Тарас Качка.

Першочерговим завданням це називає й Роман Сластьон, генеральний директор «Українського клубу аграрного бізнесу» (УКАБ) – він пояснює:

«До війни через морські порти Україна відправляла до 6 млн тонн зернових і до 500-700 000 тонн олії в місяць. Зараз порти заблоковані». Для аграріїв морські ворота забезпечували 90-95% експорту. Для країни це головне джерело валютного виторгу.

Наразі Україна не контролює порти Маріуполя, Бердянська, Скадовська й Херсона – 30 квітня Міністерство інфраструктури офіційно їх закрило, поки звідти не виженуть росіян.

Порти Миколаїв, Південний, Одеса, Чорноморськ, Ольвія, Білгород-Дністровський тимчасово закриті через агресію РФ. Працюють лише порти на Дунаї: Усть-Дунайськ, Ізмаїл і Рені.

До війни на дунайські порти припадало менш як 10% експорту. Зараз Україна взялась їх розвивати, й за умов технологічного вдосконалення частини ділянок там може вийти відносно потужний порт, який дасть можливість виходити в море та йти на румунську Констанцу, пояснює LIGA.net Сергій Вовк, генеральний директор Центру транспортних стратегій (ЦТС).

Румунія зголосилася відремонтувати залізничну колію від портового міста Галац до молдавського кордону в Джурджулештах та об’єднати порт Рені на півдні Одещини з рештою дунайських портів. Минулого тижня Україна розпочала експорт агропродуктів і залізної руди – у порту Констанци завантажили перше судно.

Також надати нам доступ до порту Варни пообіцяла Болгарія. «Але в обох – дуже обмежена технічна спроможність інфраструктури. Це стосується і пропускної здатності доріг та інфраструктури портів у країнах», – пояснює експерт аграрного ринку Київської школи економіки Олег Нів’євський.

До того ж Росія не полишає спроб відітнути Україну й від цих морських шляхів. 2 травня ворог втретє обстріляв автомобільно-залізничний міст через Дністровський лиман – він обʼєднує три морські порти, котрі залишились в Україні.

Рейками на захід

«План Б – максимальна логістика через західний кордон», – вказує заступник міністра економіки – торгпред України Качка. В арсеналі України тут лише автомобільний і залізничний транспорт.

Перевозити зерно й руду вантажівками – незручно, каже Сергій Вовк із ЦТС: великі відстані, дороге паливо, дефіцит водіїв.

Тому основний шлях для українського експорту зараз – через 13 залізничних прикордонних пунктів на кордонах із Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Молдовою.

До вторгнення залізницею щомісяця через західні переходи йшло 1,5-2 млн тонн вантажу на місяць у пікові періоди, каже Вовк із ЦТС. Зараз ми виходимо на приблизний показник у 12 млн тонн у рік зерна та близько 3 млн тонн соняшникової олії, каже Сластьон з УКАБ.

«Цього недостатньо, щоб проводити експорт, оскільки нам потрібно ще вивозити такими ж обсягами зерно, що в нас є зараз на складах. І фактично у нас спроможності для вивезення нового врожаю наразі немає», – вказує він.

УЗ поступово нарощує перевезення. Від початку місяця вдалося збільшити передачу вантажів через залізничні стики на 110 вагонів на добу – до 1906 одиниць. Станом на 25 квітня вже перевезли 492 000 т зернових, 54 700 т олійних і 42 300 т шроту та жмиху. Загальний потенціал – 3422 вагони на добу та 5 млн тонн зернових на місяць.

Європейське плече 

Основна перешкода – до такого зростання залізничного експорту з боку України не готова європейська інфраструктура, вказує гендиректор ЦТС. На найбільш популярних серед перевізників пунктах пропуску – Ізов, Ягодин, Батьово, Ізмаїл і Вадул-Сирет – станом на 27 квітня утворилися черги на 18-20 діб – на кордонах накопичилося вже понад 30 000 вагонів.

Натомість бізнес лише наполовину використовує потенціал переходів Мостиська-2 – Медика (Польща); Рава-Руська – Верхрата (Польща); Ужгород – Матевці (Словаччина), пояснив заступник директора департаменту комерційної роботи УЗ Валерій Ткачов на зустрічі Trend and Hedge Club.

В України та країн ЄС різняться ширина залізничних колій. І у європейців бракує вантажних вагонів під колію 1435 мм, а можливості для переставляння наших вагонів на візки – поки обмежені (лише на чотирьох пунктах, менше ніж 250 вагонів на добу).

«Сучасні порти ЄС працюють з контейнерними перевезеннями. Зерновозів і піввагонів для перевезення руди у них украй мало, терміналів для їхньої обробки – теж», – пояснює Вовк.

Утім західні партнери України все ж намагаються допомогти Україні вберегти світ від продовольчої кризи. Наприклад:

Польща пообіцяла побудувати на кордоні з Україною «сухий» порт, також спільно з поляками створять логістичне підприємство, покликане кардинально збільшити об’єм залізничних перевезень.

Латвія запропонувала свої порти для експорту українського зерна та запросила Україну доєднатися до проєкту «Бурштиновий поїзд».

Залізниця Молдови заявила про готовність цілодобово приймати вантажні поїзди з України.

Румунія відремонтує залізничну колію від портового міста Галац до молдавського кордону в Джурджулештах, також на румунському кордоні відкриють два нові пункти пропуску: Дяківці та Красноїльськ.

Німеччина планує запустити залізничний «зерновий міст» з України.

Неминуче здорожчання 

Тариф перевезення товарів до західних прикордонних переходів вже є значним, а якщо українським компаніям доведеться платити за транспортування й усередині ЄС (а це істотно дорожче), то може статися так, що логістичні витрати зроблять продукцію українських експортерів неконкурентоздатною на світових ринках, пояснює ще одну небезпеку через закриття портів Сергій Вовк.

«Раніше витрати на логістику в Україні становили $30 за тонну (експорт через порт), а зараз, щоб це зерно відвезти до портів Констанца (Румунія) або Варна (Болгарія) наземним транспортом, логістичні витрати зросли до $100-120 за тонну», – пояснював в коментарі LIGA.net Олег Нів’євський.

Тарифи на перевезення зернових вантажів залізничним транспортом за січень-березень 2022 року в Україні вже зросли на 15%, свідчать дані Держстату.

Через що ціна зернових у квітні в Україні впала на третину від рівня довоєнних показників та не перевищує собівартості врожаю 2021 року.

За словами міністра аграрної політики Миколи Сольського, вартість перевезення зерна до порту складає 20–40% від його ціни.

Дещо поліпшити становище українських виробників має усунення торгових обмежень з боку Великої Британії, скасування всіх тарифів і квот на український експорт розглядає і Євросоюз. Однак проблему із вивезенням українських товарів це не вирішить – радше зробить їх логістику дешевшою.

Але в уряду є інший план: оптимізувати тоннаж експорту, переводячи його в експорт готової продукції, тобто перейти від великого обсягу в тоннах до великого обсягу у валюті, що пропонує зокрема міністерка економіки Юлія Свириденко у своїй колонці на УП:

«Перероблена продукція коштує вдвічі-втричі більше, ніж сировина. До того ж це дає приріст робочих місць усередині країні».

Навіть після відновлення роботи портів, розвинена логістика з ЄС стане фундаментом для економічної інтеграції України в європейську економіку, пояснює вона.

Інші матеріали розділу Інфраструктура

Стало відомо, наскільки в Україні пошкоджено залізничну мережу під час війни

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков заявив, що Україна втратила близько 23% залізничної мережі. Про це йдеться на Урядовому порталі, повідомляє портал PrоmPolitInform. Також він деталізував масштаби руйнувань інфраструктури. Зокрема йдеться про: втрати 6,3 тис. км…. Продовження…


Польща й Україна створюють спільне підприємство для покращення залізничних перевезень

Україна та Польща домовилися про покращення логістичних можливостей на кордоні. Про це повідомляє пресслужба Міністерства інфраструктури України, передає портал PrоmPolitInform. Відповідні переговори міністра інфраструктури України Олександра Кубракова та міністра інфраструктури та розвитку Польщі Анджея Адамчика відбулися на… Продовження…


Компенсація за зруйноване у війні житло. Як отримати (інструкція)

За зруйноване або пошкоджене російськими військовими майно українці зможуть отримати матеріальну компенсацію. Про механізм і порядок дій розповіли на сайті безоплатної правової допомоги, інформує портал PrоmPolitInform. Які показники будуть оцінюватися при збитку вартість зруйнованого і пошкодженого житла,… Продовження…


Україна та Польща створять логістичне підприємство для збільшення експорту

Україна та Польща створять спільне логістичне підприємство, щоб збільшити об’єм залізничних перевезень українського експорту до ЄС та на світові ринки через Європу. Про це повідомляє пресслужба АТ «Укрзалізниця» інформує портал PrоmPolitInform. «Ми почали готувати концепцію спільного підприємства з польськими… Продовження…


Окупанти обстрілюють залізничні шляхи, щоб зламати експорт України – радник голови МВС

Російські окупанти, обстрілюючи залізничні шляхи, як із заходу на схід, так і в іншому напрямку, хочуть зламати експорт України. Про це, повідомляє УНН, в ефірі телемарафону заявив радник міністра внутрішніх справ України Вадим Денисенко, інформує… Продовження…


Український бізнесмен та меценат має намір відновити Маріуполь

Рінат Ахметов, відомий український бізнесмен і меценат, пообіцяв зробити все можливе для відновлення рідного йому міста Маріуполь, де знаходяться його металургійні заводи. Як повідомляє портал PrоmPolitInform, про це інформує Курсор. Найбагатший і найвідоміший український бізнесмен… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2022
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: