У Києві
UA | RU
Prompolitinform

Консолідована позиція держав — членів ядерного клубу є засобом впливу на росію

Законодавство 30.09.2022
22_09_30_Нардеп_Олександр_Копиленко_001

Інтерв’ю з головою Національної комісії з радіаційного захисту населення України при Верховній Раді, народним депутатом Олександром Копиленком

Оголошуючи «часткову мобілізацію» в росії, путін укотре погрожував усім ворожо налаштованим до рф натиснути на «червону кнопку». Ще в перші дні широкомасштабного вторгнення в Україну кремль перевів свою ядерну зброю у стан підвищеної боєготовності. А путінські війська на окупованих територіях не припиняють акти тероризму на атомних станціях. Як Україна може протидіяти ядерному тероризму рф? Чи здатні наявні норми міжнародного права та міжнародні інституції (МАГАТЕ, ООН тощо) вплинути на країну-агресора і не допустити катастрофи?

Про це в інтерв’ю «Голосу України» розповідає голова Національної комісії з радіаційного захисту населення України при Верховній Раді, народний депутат Олександр Копиленко, інформує портал Prompolitinform.

— У вашому запитанні вже міститься відповідь. На жаль, наявні механізми, передбачені міжнародним правом, не спрацьовують, а ті міжнародні організації, які ви назвали, (ООН, МАГАТЕ), не здатні реально вплинути на агресора. Згадайте тільки, скільки знадобилося часу, щоб Генеральний директор МАГАТЕ нарешті відвідав Запорізьку АЕС, і чи мало це якісь наслідки. Слід бути реалістами і розуміти можливості впливу росії з її потужною атомною галуззю на таку інституцію, як МАГАТЕ. Питання виключення росії з Ради Безпеки ООН та взагалі цієї організації, як колись СРСР було виключено з Ліги Націй через агресію проти Фінляндії, — це окрема тема.

Гадаю, що реальним засобом впливу на росію як державу-агресора і ядерного терориста є консолідована позиція держав — членів ядерного клубу.

У заяві Верховної Ради України від 21 вересня у зв’язку з черговим етапом ескалації безпекової ситуації у світі, спровокованим останніми рішеннями злочинної влади російської федерації, йдеться, зокрема, «світ має усвідомити, що існує реальна загроза пошкодження ядерних об’єктів України внаслідок збройної агресії російської федерації, що є несумісним з нормами міжнародного атомного права, вимогами ядерної та радіаційної безпеки».

— Чи передбачає міжнародне право покарання за такі злочини? Які законодавчі норми з ядерної безпеки діють у країнах ЄС? Прокоментуйте законопроекти (№ 5860, № 6425, № 3869), які парламент нещодавно ухвалив у першому читанні.

— Я б розділив це запитання на два. По-перше, є щонайменше 10 конвенцій, які стосуються ядерної безпеки. Насамперед це Міжнародна конвенція про боротьбу з актами міжнародного тероризму 2005 року. Слід також згадати конвенції про ядерну безпеку (1996) і про фізичний захист ядерного матеріалу та ядерних установок. Та проблема полягає в іншому — реальній здатності сучасного міжнародного права зупинити державу — ядерного терориста.

Що ж до законопроектів, які ви згадали, то вони вносять зміни до двох чинних актів — про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку, а також про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії. Але вони стосуються виключно внутрішніх аспектів використання ядерної енергії, зокрема, ними уточнюються визначення ядерних установок, функції експертів з радіаційної безпеки, деякі аспекти порядку ліцензування в цій галузі. Я б назвав їх прикладом класичної відомчої законотворчості.

— Яких заходів мають вживати державні та місцеві органи влади для обізнаності громадян щодо різного роду загроз, у тому числі радіаційної, та дій у разі їх виникнення?

— Справді слушне запитання, беручи до уваги нашу традицію самолікування. От і нині у Києві вже випили майже всі йодисті препарати, хоча в цьому не було жодної необхідності. А якщо серйозно, то нещодавно як голова Національної комісії з радіаційного захисту населення я відвідав Хмельницьку АЕС і переконався в тому, наскільки злагоджено, професійно і вмотивовано працює колектив станції.

На засіданні нашої Національної комісії, що відбулося минулого тижня, розглядали план невідкладних заходів з покращення реагування на ядерні та радіаційні надзвичайні ситуації у воєнний час. Адресат цього плану — РНБО. У засіданні взяли участь представники майже всіх «профільних» відомств, зокрема МОЗу, МВС, СБУ, ДСНС. Здавалося б, це стандартна фраза, але дискусія показала, наскільки наші гості, а відповідно — й ті установи, які вони презентують, обізнані у своїй справі і перебувають у належній готовності.

Фото зі сторінки Олександра Копиленка у Фейсбуці

Інші матеріали розділу Законодавство

У Міноборони назвали зміни до законопроєкту про мобілізацію

У Міністерстві оборони України вчора, 27 березня, назвали шість головних нововведень, які передбачає запропонований проєкт закону про мобілізацію та військовий вишкіл. Про це розповіли у пресслужбі Міноборони, передає портал PromPolitInform. Так, законопроєкт №10449 про мобілізацію… Продовження…


З квітня в Україні виростуть штрафи для роботодавців: за що каратимуть суворіше

Вже з 1 квітня мінімальна заробітна плата в Україні зросте до 8000 грн. А оскільки саме до цього показника прив’язано розміри штрафних санкцій, зокрема й тих, що застосовують до роботодавців, важливо знати, про які суми йтиметься. Про них, інформує «Факти та коментарі», розповіли спеціалісти Східного… Продовження…


Протягом 9 місяців обмежено придатні повинні повторно пройти медогляд. ВР ухвалила відповідний закон

Верховна Рада України схвалила законопроєкт № 10313, згідно з яким усі чоловіки, яких раніше визнали обмежено придатними, мають повторно пройти медичний огляд для визначення придатності до військової служби. Про це повідомила «Судово-юридична газета» з посиланням на картку законопроєкту № 10313 на сайті парламенту,… Продовження…


Верховна Рада у другому читанні прийняла законопроєкт про пільги військовим

Парламент 21 березня прийняв законопроєкт №10313 щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист. Про це повідомив у Telegram народний депутат Ярослав Железняк (“Голос”), інформує портал PromPolitInform. Законопроєкт підтримали в цілому 296 депутатів. Железняк зазначив, що профільний комітет значно… Продовження…


Верховна Рада підтримала реформу фінансування вищої освіти. Які зміни чекають на студентів

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам». Він запроваджує зокрема гнучку систему державного співфінансування вищої… Продовження…


Законопроєкт про мобілізацію: у ВР планують зарахувати військовослужбовцям до вислуги років час перебування на фронті у потрійному розмірі

Військовослужбовцям, які стали на захист України після 24 лютого 2022 року, потроять час перебування на фронті при зарахуванні вислуги років. Відповідну поправку до законопроекту про мобілізацію підтримав Комітет ВР з питань національної безпеки, оборони та… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2024
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: