У Києві
UA | RU
Prompolitinform

Трибунал для Путіна. Європарламент ухвалив відповідну резолюцію

Законодавство 20.01.2023
630_360_1548325072-327

Європарламент ухвалив резолюцію щодо створення спецтрибуналу для переслідування злочину агресії проти України. За такі злочини відповідає вище керівництво країни.

Європейський Союз та його члени мають домагатися створення спеціального міжнародного трибуналу для переслідування злочину агресії проти України, скоєного політичним та військовим керівництвом Росії, йдеться в резолюції Європейського парламенту, ухваленій у четвер, 19 січня, у Страсбурзі. «За» було віддано 472 голоси, «проти» – 19, утрималися – 33. Про це пише Deutsche Welle, повідомляє портал PrоmPolitInform.

Спеціальний трибунал – за аналогією з Нюрнберзьким процесом після Другої світової війни, де судили нацистських лідерів, – має створюватися в тісній співпраці з Україною та міжнародною спільнотою, бажано через ООН, вирішив Європарламент. Подібні трибунали створювалися за рішенням Ради Безпеки ООН і для судового переслідування осіб, винних у скоєнні воєнних злочинів у колишній Югославії та в Руанді.

Зняти імунітет з Путіна та Лукашенка

Головне завдання – знайти для цього загальний юридично обґрунтований шлях, а головна умова – суд повинен мати юрисдикцію для переслідування Володимира Путіна, політичного та військового керівництва РФ, а також Олександра Лукашенка та керівництва Білорусі як держави, з території та за підтримки якої Росія веде війну проти України.

Справа в тому, що за злочини агресії несе відповідальність вище керівництво країни, але на нього поширюється міжнародний імунітет від іноземної кримінальної юрисдикції. Це означає, що з такого трибуналу необхідно зняти імунітет. Для цього і потрібна потужна підтримка світової спільноти, оскільки Рада Безпеки ООН паралізована в будь-якому питанні, яке стосується війни в Україні, адже Росія є її постійним членом.

Тому ЄС та Україна мають шукати підтримку у Генеральній Асамблеї ООН та на інших міжнародних форумах, активно використовуючи публічну дипломатію та стратегічну комунікацію, заявив у своїй резолюції Європарламент.

Пустити активи РФ на репарації України

Більше того, він закликав Євросоюз та його партнерів обговорити правові шляхи використання заморожених активів Центробанку РФ як репарацій за порушення Росією міжнародного права в Україні. Зокрема, розглянути потенційну відмову у захисті суверенного імунітету цих активів у зв’язку із тяжкістю правопорушень. Без зняття імунітету про конфіскацію громадських російських активів йтися не може.

Створення трибуналу стане чітким сигналом як російському суспільству, так і міжнародній спільноті про те, що Путін і керівництво РФ можуть постати перед судом за злочин агресії в Україні, переконані в Європарламенті. А політичній, діловій еліті Росії та союзникам Кремля це має продемонструвати, що країна під керівництвом Путіна більше не зможе повернутися до звичного ведення справ із Заходом, наголошують європарламентарії.

«Як не парадоксально, такий трибунал потрібен самій Росії, – сказав під час дебатів латвійський депутат Робертс Зіле. – Він важливий, щоб зупинити в її суспільстві імперіалістичний наратив і щоб майбутні покоління цієї країни поклали край російському імперіалістичному мілітаризму».

Європарламентарі впевнені, що для України трибунал відіграє важливу роль у досягненні справедливості, а для всього світу – у стримуванні інших держав від повторення агресії.

Перший етап – міжнародна спецпрокуратура

Найважливішим практичним кроком у створенні спецтрибуналу має бути міжнародна спецпрокуратура для розслідування злочину агресії проти України, підкреслюється у резолюції Європарламенту. Про це говорив і єврокомісар із питань юстиції Дідьє Рейндерс. Виступаючи перед депутатами, він наголосив, що перш ніж запрацює трибунал, потрібен механізм розслідування злочину агресії. Спеціальна міжнародна прокуратура буде першим етапом у боротьбі з безкарністю цього злочину, скоєного в Україні. За його словами, Євросоюз уже обговорює створення прокуратури з офіційним Києвом, Євроюстом та Міжнародним кримінальним судом (МКС).

МКС має юрисдикцію щодо воєнних злочинів, злочинів проти людяності та злочину геноциду, скоєних на території України з листопада 2013 року. Однак він не має юрисдикції щодо злочину агресії, як він визначений у Римському статуті, оскільки ні Україна, ні Росія не ратифікували Римський статут та поправки щодо злочину агресії. У зв’язку з цим Європарламент та Єврокомісія наголошують на важливості ратифікації Україною Римського статуту МКС, поправок до нього, а також її офіційного вступу до МКС. «Це стало б важливим зовнішнім та внутрішнім сигналом з боку Києва», – наголосив Рейндерс.

Росія у 2016 році відмовилася від участі в МКС – після того, як анексія Криму була визнана окупацією. А Україна за півтори роки до того частково визнала його юрисдикцію, що й відкрило можливість для Офісу прокурора МКС у Гаазі почати слідство після повномасштабного російського вторження.

Покласти край безкарності агресії проти України

Заснування спеціального трибуналу щодо злочину агресії не вплине на юрисдикцію МКС, а лише доповнить її, переконані в ЄС. «Російські лідери наразі не можуть бути притягнуті до відповідальності за злочин агресії перед жодною юрисдикцією», – пояснив Рейндерс. Тому «створення такого трибуналу заповнило б велику прогалину у структурі міжнародного кримінального правосуддя», сказано в резолюції Європарламенту. Зі свого боку, прокурор МКС зосередиться на розслідуванні злочинів геноциду, військових злочинів та злочинів проти людяності, ймовірно скоєних в Україні.

Підготовчу роботу ЄС зі спецтрибуналу слід розпочати негайно, вирішили євродепутати. «Давайте не запізнимося хоча б із трибуналом, якщо ми вже запізнилися з «Леопардами», – закликав литовський депутат Андрюс Кубілюс. Російський злочин агресії проти України «в інтересах світової безпеки та заснованого на правилах міжнародного порядку не може залишатися без відповіді з боку міжнародної спільноти», наголошується в резолюції.

Інші матеріали розділу Законодавство

Володимир Зеленський підписав закон щодо посилення кримінальної відповідальності військових

Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт 8271, який посилює кримінальну відповідальність військових за невиконання бойових наказів, втечу з поля бою чи військової частини. Про це пише Рубрика, посилаючись на сайт Верховної Ради України, повідомляє портал PrоmPolitInform…. Продовження…


Українцям готують закон щодо розтермінування або списання боргів за комуналку

Борги за комуналку, що накопичились у воєнний час, планують розтермінувати або списати. Саме таке рішення готують народні депутати. Про це повідомляє ТСН, інформує портал PrоmPolitInform. Рішення про списання чи реструктуризацію боргів планують ввести у вигляді… Продовження…


З’їзд суддів розблокував роботу Вищої ради правосуддя

На ХІХ позачерговому з’їзді суддів України було обрано усіх 8 членів Вищої ради правосуддя за квотою від суддівської спільноти. Це дозволить розблокувати роботу Ради. Як передає портал PrоmPolitInform, про це інформує пресслужба Ради суддів. Як… Продовження…


Одна з умов Євросоюзу. Володимир Зеленський підписав закон про медіа

У четвер, 29 грудня, Президент України Володимир Зеленський підписав закон про медіа. Інформація про це розміщена на сайті парламенту, повідомляє портал PrоmPolitInform. Ухвалення закону є однією з вимог, необхідних для початку переговорів щодо вступу України до Євросоюзу…. Продовження…


Європейська спільнота без нас неможлива

Нещодавно Верховна Рада ухвалила останні євроінтеграційні законопроекти, необхідні для виконання семи рекомендацій Єврокомісії нашій країні, як кандидату на вступ до ЄС. Серед них — закони про медіа, прозору процедуру призначення суддів Конституційного Суду та про… Продовження…


АРМА відзвітувало: за рік розшукали корпоративні права вартістю в 41 мільярд гривень

У 2022 році до Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) надійшло 6682 звернень, за якими було виявлено кошти на суму майже 4,4 млрд у гривневому еквіваленті та корпоративні права вартістю 41… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2023
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: