У Києві
UA | RU
Prompolitinform

Важливо. Бути корисним для інших – це нова ідеологія: психолог про зміни в свідомості українців

Суспільство 27.02.2023
original (7)

Російська повномасштабна агресія, що почалася рік тому, на ментальному рівні спричинає зміни серед українців. Поряд з болем та ментальними травмами, українці позбулися комплексу меншовартості та почали пишатися тим, що вони українці. Про це в коментарі УНН розповів політичний психолог Валентин Кім, повідомляє портал PrоmPolitInform.

«Насправді, ми не можемо знати, які зміни вже відбулися, адже поки що ще знаходимося в процесі змін та всередині подій, які ще не закінчилися. Ми не знаємо, які ще події з нами відбудуться, тому наша ситуація може бути описана за теорією хаосу другого порядку. Хаос першого порядку – це коли відбувається величезна кількість змін, кожна з яких може змінити ситуацію. Другого порядку – коли навіть інформація про зміни може змінити ситуацію. Тобто, зараз ми перебуваємо в ідеальному хаосі. Але деякі речі ми можемо зафіксувати і спрогнозовувати, як вони можуть розвиватися в подальшому, якщо кардинальних змін в системі не відбуватиметься», – розповів Кім.

Перше, що спостерігається в українському суспільстві – каскад провини. Це деструктивна емоція та відчуття, коли люди, які виїхали з України, відчувають провину перед тими, хто залишився; ті, хто залишився, відчувають провину перед тими, хто волонтерить; волонтери відчувають провину перед тими, хто воює; військові відчувають провину перед тими, хто загинув. На думку психолога, це формує потребу в людей бути корисними.

«Тобто, не дивлячись на те, що в нас зараз не задоволені найнижчі потреби за пірамідою Маслоу – потреби в безпеці – ми намагаємося орієнтуватися на інших і бути іншим корисними. Це проявляється як на рівні особистості, так і на рівні організацій, компаній, державних інституцій. Можемо сказати, що бути корисним для інших – це нова ідеологія. Я не впевнений, що вона може довго тривати, але зараз суспільство відчуває саме це», – розповів психолог.

Відбулися зміни на рівні сімʼї. Велика кількість сімей розділена: дружини з дітьми за кордоном, а чоловік – в Україні, або дружина з дітьми в Україні, але чоловік пішов воювати, чи навпаки – воювати пішла жінка. Через це члени родини тривалий час перебувають на великій відстані один від одного. Як зазначив психолог, з одного боку це актуалізує потребу в сімейних стосунках, а з іншого – це важке випробування для сімʼї, яке не всі зможуть пройти. Наразі росія заподіює значної шкоди інституту сімʼї.

«Достатньо високий рівень агресії. Не дивлячись на патріотизм та єднання. Я, наприклад, це спостерігаю в поведінці підлітків. Підлітки починають дуже часто лаятися. І це не тому, що достатньо тривалий час по телевізору всі лаялися. Агресія завжди, особливо у підлітків, приховує відчуття внутрішньої агресії. І це проблема, з якою нам необхідно буде мати справу. Зараз таким собі магнітом для агресії є росіяни. Але що буде далі, складно сказати. Після закінчення війни рівень агресії не завжди спадає так само швидко. Навпаки, він може продовжуватися дуже довго», – вважає Кім.

Окрім того, спостерігається високий рівень так званої травми свідка. Українці, що не стали жертвами агресії, спостерігають за тими, хто постраждав, та сприймають це як власне горе. Це призводить до того, що суспільство знаходиться в стані емоційного виснаження внутрішніх ресурсів.

«У суспільстві продовжуються потужний і масштабниий процес формування горизонтальних звʼязків. Волонтерство та допомога іншим стали нормою поведінки. На рівні суспільства це підвищує рівень довіри один до одного. Звісно, не означає, що суспільство буде довіряти, але це один з факторів, який може до цього призвести. Ми бачимо, що величезна кількість випадкових людей достойні довіри, а це автоматично викликає зміну про уявлення оточуючого світу», – розповів психолог.

Завдяки тому, що Україна достойно відстоює свою свободу, ми отримуємо власну історію успіху та позбуваємося комплексу меншовартості, який завжди нам був притаманний.

Також відбулася зміна формату ідентичності. Раніше на першому місці стояла регіональна ідентичність, а далі – місцева і національна. Тобто, українці насамперед ідентифікували себе з певними регіонами, наприклад, Донбасом, Слобожанщиною, Закарпаттям. Зараз це відчуття відійшло на третій план, а на першому – державна та національна ідентичність, на другому – місцева. Наприклад, «я українець з Києва».

«На загальносвітовому рівні Україна остаточно стає частиною європейського світу та відривається від колишнього радянського простору. Понад те, набуває привабливих рис для колишніх радянських республік, адже демонструє силу і спроможність чинити спротив агресору. Не тому, що в неї правильна політична чи економічна модель, а тому що вона сильна. Персональна історія успіху приваблива для оточуючих. Окрім того, створений прецедент на право не поважати росіян. Їх раніше ніхто особливо не любив, російська пихатість була знайома всім «братнім» республікам. Але зараз вже є право їх не поважати, яке розповсюджується на всіх», – розповів Кім.

Інші матеріали розділу Суспільство

Українські жінки ламають ґендерні стереотипи та активно опановують «чоловічі» професії

Видобуток корисних копалин, кування чавуну та керування важким обладнанням – це лише невелика частина робіт, які українським жінкам раніше не дозволяли виконувати, а зараз вони змушені цим займатись, оскільки чоловіків мобілізували на війну Поки українські… Продовження…


Наслідки ракетного удару по Дніпру. З-під завалів дістали ще одного загиблого

У Дніпрі з-під завалів ветеринарної клініки дістали ще одного загиблого внаслідок ракетного удару. Про це, пише Укрінформ, повідомив начальник Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак, передає портал PromPolitInform. «З-під завалів будівлі ветклініки, яку також понівечив ворог, дістали… Продовження…


До міжнародних навчальних програм Junior Achievement з підприємництва долучаться 15 профтехів Буковини

15 закладів професійно-технічної освіти та профільних коледжів Чернівецької області ухвалили рішення щодо запровадження з нового навчального року міжнародних навчальних програм Junior Achievement. Учні цих закладів здобуватимуть знання та практичні навички підприємництва за програмами «Компанія» та… Продовження…


У Львові відбудеться Національний відбір кращої учнівської міні-компанії України

Саме вона представлятиме нашу країну на європейському фестивалі молодіжного підприємництва Gen-E у Туреччині 26 травня о 10.00 у Львівському національному університеті імені Івана Франка розпочнеться Національний відбір кращої учнівської міні-компанії, яка у липні представлятиме Україну та… Продовження…


«Хіба це війна, це – геноцид»: ветеран війни – про агресію РФ проти України

Ветеран прийшов до Меморіалу Вічної Слави вшанувати пам’ять загиблих у Другій світовій війні. Ветеран Олександр Іванович, 1926 року народження, 9 травня прийшов у Києві до Меморіалу Вічної Слави вшанувати загиблих у Другій світовій війні і назвав… Продовження…


День перемоги 8 травня, День Європи 9 травня. Що означають ці зміни для України

Президент України Володимир Зеленський у понеділок заявив, що подав до парламенту законопроєкт, який офіційно оголошує 8 травня Днем пам’яті та перемоги, натомість 9 травня стане Днем Європи. Про це пише BBC news Украина, передає портал… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2023
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: