У Києві
UA | RU
Prompolitinform

МВФ схвалив великий кредит. Які умови має виконати Україна

Фінанси 04.04.2023
кредит мвф

Виконавча рада Міжнародного валютного фонду (МВФ) схвалила чотирирічну програму фінансування в розмірі 15,6 мільярда доларів для України.

Безумовно, це безпрецедентне для нашої держави рішення обумовлене обставинами війни росії проти України, через які наразі потерпає економіка, передбачає низку умов антикризових заходів. Про це повідомляє UA.NEWS, передає портал PrоmPolitInform.

Відтак з метою узгоджених кроків реалізації відповідних заходів, Україна та МВФ уклали низку важливих меморандумів, зокрема, про необхідність підняти тарифи на газ та електроенергію; повернення до плаваючого курсу гривні до долара; припинення фінансування дефіциту бюджету коштом «друкарського верстата»; реформування системи пенсійного та соціального забезпечення; узгодження податкового законодавства з нормами ЄС.

Підняття тарифів на газ та електроенергію

Українська влада в листі про наміри до керівництва МВФ (Меморандумі) заявила про плани підвищити тарифи на газ та електроенергію. Терміни поки що не визначено. Про це йдеться у Меморандумі із МВФ, пише РБК-Україна.

«Ми твердо віддані реалізації своєчасної та амбітної програми реформ, спрямованих на розв’язання структурних проблем в енергетичному секторі, які посилилися війною», – йдеться у документі.

Після закінчення війни для цього, зокрема, буде потрібно відновлення та посилення конкуренції на оптовому та роздрібному ринках газу, зазначається у Меморандумі.

«Крім того, забезпечення стійкості системи та зниження квазіфіскальних зобов’язань потребуватиме поступового збільшення газу та тарифів на електроенергію для відшкодування витрат при виділенні адекватних та цільових ресурсів для захисту вразливих домогосподарств», – заявила влада України.

Як зазначається в Меморандумі, безпосереднім пріоритетом має бути стримування несприятливого впливу війни на сектор. Це передбачає забезпечення того, що достатні ресурси можуть бути спрямовані на основні великі підприємства з державною участю.

«У короткостроковій перспективі меню варіантів включає підвищення тарифів, забезпечення зовнішнього фінансування або прозору та виняткову пряму підтримку бюджету», – йдеться у документі.

Повернення до плаваючого курсу гривні до долара

Українська влада в листі про наміри до керівництва МВФ (Меморандуму) зобов’язалася до кінця червня 2023 року підготувати стратегію переходу до більш гнучкого обмінного курсу, як відображено у  Меморандумі із МВФ, пише РБК-Україна.

«Після початку повномасштабної війни ми вжили низку екстрених заходів для забезпечення цінової та зовнішньої стабільності, включаючи запровадження режиму фіксованого обмінного курсу та валютного контролю виключно з міркувань національної безпеки», – йдеться у документі.

Оскільки війна триває та економіка адаптується до умов, що змінюються, найближча мета влади полягає в тому, «щоб продовжувати розумно захищати загальну макроекономічну та фінансову стабільність».

«Щойно дозволять умови, ми маємо намір поступово перейти до більш гнучкого обмінного курсу, послабити валютний контроль і повернутися до системи таргетування інфляції», – йдеться у меморандумі.

У зв’язку з цим влада зобов’язується підготувати стратегію («структурний маяк», кінець червня 2023 року), яка за консультацій з персоналом МВФ «допоможе встановити та оцінити передумови для такого кроку та вжити політичних заходів, необхідних для підтримки цього переходу».

Припинення фінансування дефіциту бюджету коштом «друкарського верстата»

Українська влада в листі про наміри до керівництва МВФ (Меморандумі) зобов’язалася не використати незабезпечену емісію гривні для фінансування дефіциту бюджету у 2023 році, передає РБК-Україна.

«Ми віддані відмові від грошового фінансування… Ми зобов’язуємось ліквідувати його у 2023 році», – йдеться у документі.

Як зазначається у документі, грошове фінансування дефіциту несе значні ризики цінової стабільності. 2022 року його обсяг становив 400 млрд гривень.

Якщо виникнуть несподівані критичні потреби у фінансуванні чи затримки у зовнішніх виплатах, українська влада має намір розглянути додаткові заходи, такі як зняття надлишкових державних депозитів, а також запозичення додаткових коштів на ринку державного боргу.

«Ми будемо вимагати грошове фінансування у НБУ тільки в крайньому разі та в строго обмежених обсягах», – йдеться в меморандумі.

Реформа системи пенсійного та соціального забезпечення

Українська влада в листі про наміри до керівництва МВФ (Меморандумі) зобов’язалася реформувати систему пенсійного та соціального забезпечення, пише РБК-Україна.

«Ми зробимо суттєві зміни в системах пенсійного та соціального забезпечення після комплексних реформ у соціальній політиці», – йдеться в документі.

Реформи включатимуть покращення адресності та перевірки потреби соціальної допомоги відповідно до концепції соціальної політики.

«У міру скорочення витрат на оборону ми будемо прагнути направити ресурси на витрати на відновлення та реконструкцію, а також мережу соціального захисту для задоволення повоєнних потреб суспільства та вразливі верстви населення», – наголошується у Меморандумі.

Узгодження податкового законодавства з нормами ЄС

Українська влада у листі про наміри до керівництва МВФ (Меморандумі) зобов’язалася узгодити податкове законодавство з нормами Європейського Союзу, передає РБК-Україна.

«Ми визначимо до кінця вересня 2023 року додаткові заходи щодо отримання доходів, які мають бути реалізовані у 2023 році, зосередивши увагу на тих, які можуть бути інтегровані у прогнози доходів бюджету на 2024 рік (наприклад, узгодження податків із директивами ЄС)», – йдеться у документі.

Влада також підтвердила намір ухвалити закон, який з 1 липня 2023 року скасує 2%-й податок і дозволить відновити податкові перевірки.

«Закон усуне особливості застосування спрощеного режиму оподаткування платниками податків за єдиним податком у розмірі 2% та відновить довоєнний режим для цих платників податків з 1 липня 2023 року та аудиторські перевірки», – йдеться у меморандумі.

Ще одним компонентом закону буде відновлення відповідальності за невикористання контрольно-касової техніки у торгових точках з 1 липня.

Раніше повідомлялося, виконавча рада Міжнародного валютного фонду 31 березня схвалила чотирирічну програму фінансування в розмірі 15,6 мільярда доларів для України. Кредит має допомогти країні задовольнити нагальні потреби у фінансуванні на тлі триваючого вторгнення рф.

Також інформували, Міжнародний валютний фонд очікує зростання ВВП України у 2023 році на рівні 1%.

Нагадаємо, у підписаному Україною Меморандумі з МВФ влада зобов’язалася до кінця липня 2023 року повернути обов’язкове декларування доходів чиновників.

Інші матеріали розділу Фінанси

США розпочали передачу Україні конфіскованих активів російського олігарха

Американська влада зазначила, що це перша і не остання передача Сполученими Штатами конфіскованих російських коштів на відновлення України. Генпрокурор США Меррік Гарланд уперше санкціонував переведення до конфіскованих активів російського олігарха Костянтина Малофєєва для використання в Україні. Ці кошти конфіскували судом… Продовження…


Нове рішення НБУ щодо посилення безпеки платежів: що це означає для фінансових організацій

Національний банк України встановлює посилені вимоги автентифікації для постачальників платіжних послуг для зниження ризиків шахрайства. Про це інформує PaySpaceMagazine, повідомляє портал PromPolitInform. З метою гармонізації законодавства України у сфері надання платіжних послуг із законодавством Європейського… Продовження…


Мінфін провів у цьому році рекордний аукціон ОВДП

Міністерство фінансів у вівторок, 9 травня, провело рекордний аукціон ОВДП – розмістило держоблігацій на суму близько 28,5 мільярда гривень в еквіваленті. Про це повідомляє пресслужба Мінфіну, передає портал PromPolitInform. Від розміщення гривневих облігацій з терміном… Продовження…


Володимир Зеленський і керівництво найбільшої у світі інвесткомпанії BlackRock домовилися про створення Фонду розвитку України

Президент України Володимир Зеленський зустрівся з керівництвом однієї з найбільших у світі інвестиційних компаній BlackRock. Глава держави та представники компанії обговорили створення Фонду розвитку України. Про це повідомила пресслужба Офісу Президента України в п’ятницю, 5 травня, інформує портал PromPolitInform. У повідомленні сказано, що під… Продовження…


Україна та ЄС обговорили співпрацю у межах масштабної макрофінансової програми

Міністр фінансів Сергій Марченко обговорив із виконавчим віцепрезидентом Європейської комісії Валдісом Домбровскісом співпрацю у межах масштабної макрофінансової програми Євросоюзу (МФД) для України на 2023 рік. Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на пресслужбу Мінфіну, передає портал… Продовження…


Кабінет міністрів змінив склад наглядової ради Ощадбанку

Кабінет міністрів призначив новий склад наглядової ради державного Ощадбанку. Як передає портал PrоmPolitInform, пресслужба банку, зокрема, повідомила, що уряд продовжив повноваження двох із шести її членів — Хуана Енріке Перес Калота та Антона Пятигіна. «Чотири… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2023
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: