Докорінного реформування потребує і сам інститут безоплатної приватизації земель
Внаслідок безоплатної передачі земель у приватну власність протягом 2003-2021 рр., щорічні втрати місцевих бюджетів можуть становити від 2,4 млрд грн до 14,73 млрд грн на рік. Про це йдеться в аналітичній записці Центру досліджень продовольства та землекористування при Київській школі економіки (KSE Агроцентр), підготовленій за підтримки Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО). Аналіз підготовлений у відповідь на дискусії у місцевих радах та парламенті щодо можливості поновлення призупиненої на період воєнного стану безоплатної передачі земель у приватну власність. Про це з посиланням на інформацію KSE Агроцентр повідомляє портал Prompolitinform.
За офіційними даними, упродовж останніх 10 років, громадяни України реалізували своє право на безоплатне отримання у власність понад 496,2 тис. земельних ділянок сільгоспризначення сукупною площею майже 795 тис. га, що перевищує площі сільськогосподарських угідь в Чернівецькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях разом. Лише 33% із цієї площі були приватизовані після 2014 року ветеранами російсько-української війни.
Виходячи із середньозваженої ринкової вартості оренди сільськогосподарських ділянок, якби ці ділянки залишились у комунальній власності й були б передані громадами в оренду, місцеві бюджети щорічно отримували б додатковий дохід на рівні 2,4 млрд грн, або на 11% більше від поточного рівня надходжень. Водночас як повідомляв Держгеокадастр восени 2021 року, за результатами інвентаризації документів відомства, ще близько 5 млн га сільськогосподарських земель, ймовірно, були безоплатно передані у приватну власність впродовж 2002-2013 рр., проте документи не були оцифровані, а право власності не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Якщо взяти до уваги ці «загублені» 5 млн га, то розмір втрачених доходів громад сягатиме вже 14,73 млрд грн на рік, або 68% усіх річних надходжень.
Окрім втрат для бюджетів дослідники відзначають такі негативні наслідки безоплатної передачі земель як тінізація аграрного сектору, корупція, а також порушення принципу справедливості та рівності. Так, до початку повномасштабного вторгнення, за даними соціологічного опитування «Корупція в Україні «2021»: Розуміння, сприйняття, поширеність», проведеного Національним агентством з питань запобігання корупції, понад 40% громадян особисто стикались із проявами корупції під час безоплатного отримання земельних ділянок для ведення сільського господарства та присадибних ділянок.
«Важливо також розуміти, що обсяг наявних земельних ресурсів є обмеженим. Аби усі громадяни, які досі не скористалися своїм правом на безоплатне отримання земель у приватну власність, могли його реалізувати, потрібно близько 160 млн га землі, що майже в чотири рази перевищує сукупну площу усіх сільськогосподарських земель України», – зауважують дослідники.
Команда KSE Агроцентр рекомендує до завершення режиму воєнного стану зберегти заборону на безоплатну передачу земель у приватну власність та сфокусуватися на розробці відповідних положень із реформування інституту безоплатної приватизації, як про це зазначено у Державній антикорупційній програмі на 2023-2025 рр.
«Безоплатка – це великий слон у кімнаті, якого декому дуже зручно не помічати. Якщо не вжити відповідних заходів, після завершення воєнного стану, цей інститут відновлять, і він продовжить завдавати шкоди добробуту громад», – підкреслює керівник проєкту “Земля Незламності” Олег Нів’євський.
Аналітичну записку підготовлено в рамках дослідницького проєкту «Земля незламності», що реалізується за підтримки Програми USAID АГРО.
Довідка:
Згідно із Земельним кодексом кожен громадянин України може отримати безоплатно землю для різних потреб. Закон передбачає, що одночасно можна приватизувати 6 земельних ділянок різного призначення. Передача ж земельних ділянок відбувається у межах визначених норм – один раз по кожному виду використання. Законодавство дозволяє громадянам самостійно обирати місця розташування такої земельної ділянки. З вибором земельної ділянки за бажаним місцем розташування та з відповідним цільовим призначенням громадянам до лютого 2022 року допомагала Публічна кадастрова карта. Після 24 лютого 2022 року, Верховна Рада України ухвалила рішення про призупинення безоплатної передачі земель у приватну власність на період дії воєнного стану. Відповідно до підпункту 5 пункту 27 розділу X Земельного кодексу України було також заборонено надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та, власне, розроблення такої документації. Крім того, у зв’язку із введенням воєнного стану, законодавці закрили доступ до Публічної кадастрової карти. Наразі безоплатна передача земельних ділянок у приватну власність дозволена лише громадянам-власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також для земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності Земельним кодексом (підпункт 5 пункту 27 розділу X зі змінами, внесеними згідно із Законом № 2698-IX від 19.10.2022).
***
Аналітичну записку підготовлено завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International. Думка авторів не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США.
Інші матеріали розділу Приватизація
Зокрема у цьому році ФДМУ вперше продав торфове підприємство – Рівнеторф – за 205 млн гривень та морський порт – Усть-Дунайськ – за 201 млн гривень. Фонд держмайна з початку приватизації залучив до бюджету 3,98… Продовження…
На платформі Prozorro.Продажі опублікований перелік перших 15 об’єктів, які можуть бути продані в межах великої приватизації. Про це повідомляє Укрінформ, інформує портал PromPolitInform. На платформі Prozorro.Продажі опублікований перелік підприємств, підготовлених Фондом державного майна для подальшого продажу… Продовження…
Фонд держмайна визначив переможцем аукціону з приватизації Білгород-Дністровського морського торговельного порту (Одеська область) ТОВ «Укрдонінвест» бізнесмена Віталія Кропачова з пропозицією 220 млн гривень. Про це свідчать дані в системі державних закупівель ProZorro, повідомляє портал PrоmPolitInform. В повідомленні… Продовження…
Фонд держмайна готує до приватизації Запорізький титано-магнієвий комбінат, Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат, а також підприємство «Кремнійполімер», що є єдиним в Україні виробником силікону. Про це йдеться у повідомленні ФДМ, інформує портал PrоmPolitInform. Підприємства відвідала під… Продовження…
В Україні вперше приватизували морський порт. Порт «Усть-Дунайськ» в Одеській області у рамках аукціону продали за 201 млн грн. Про це інформує портал PrоmPolitInform посилаючись на повідомлення Фонду державного майна України. Порт відновив роботу з 1 квітня… Продовження…
У перший тиждень 2023 року Фонд держмайна провів 20 аукціонів з продажу або оренди низки об’єктів. Загальна сума пропозицій становила 6,5 млн гривень. Як передає «Укрінформ», про це в ефірі телемарафону заявив міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов, повідомляє… Продовження…