У Києві
UA | RU
Prompolitinform

Поновлення безоплатної приватизації земель в умовах воєнного стану є недоцільним – KSE Агроцентр

Приватизація 29.06.2023
23_06_29_Втрати_місцевих_бюджетів_від_безоплатної_приватизації_земель_до_14_73_млрд_грн_01

Докорінного реформування потребує і сам інститут безоплатної приватизації земель

Внаслідок безоплатної передачі земель у приватну власність протягом 2003-2021 рр., щорічні втрати місцевих бюджетів можуть становити від 2,4 млрд грн до 14,73 млрд грн на рік. Про це йдеться в аналітичній записці Центру досліджень продовольства та землекористування при Київській школі економіки (KSE Агроцентр), підготовленій за підтримки Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО). Аналіз підготовлений у відповідь на дискусії у місцевих радах та парламенті щодо можливості поновлення призупиненої на період воєнного стану безоплатної передачі земель у приватну власність. Про це з посиланням на інформацію KSE Агроцентр повідомляє портал Prompolitinform.

За офіційними даними, упродовж останніх 10 років, громадяни України реалізували своє право на безоплатне отримання у власність понад 496,2 тис. земельних ділянок сільгоспризначення сукупною площею майже 795 тис. га, що перевищує площі сільськогосподарських угідь в Чернівецькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях разом. Лише 33% із цієї площі були приватизовані після 2014 року ветеранами російсько-української війни.

Виходячи із середньозваженої ринкової вартості оренди сільськогосподарських ділянок, якби ці ділянки залишились у комунальній власності й були б передані громадами в оренду, місцеві бюджети щорічно отримували б додатковий дохід на рівні 2,4 млрд грн, або на 11% більше від поточного рівня надходжень. Водночас як повідомляв Держгеокадастр восени 2021 року, за результатами інвентаризації документів відомства, ще близько 5 млн га сільськогосподарських земель, ймовірно, були безоплатно передані у приватну власність впродовж 2002-2013 рр., проте документи не були оцифровані, а право власності не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.  Якщо взяти до уваги ці «загублені» 5 млн га, то розмір втрачених доходів громад сягатиме вже 14,73 млрд грн на рік, або 68% усіх річних надходжень.

23_06_29_Втрати_місцевих_бюджетів_від_безоплатної_приватизації_земель_до_14_73_млрд_грн_02

Окрім втрат для бюджетів дослідники відзначають такі негативні наслідки безоплатної передачі земель як тінізація аграрного сектору, корупція, а також порушення принципу справедливості та рівності. Так, до початку повномасштабного вторгнення, за даними соціологічного опитування «Корупція в Україні «2021»: Розуміння, сприйняття, поширеність», проведеного Національним агентством з питань запобігання корупції, понад 40% громадян особисто стикались із проявами корупції під час безоплатного отримання земельних ділянок для ведення сільського господарства та присадибних ділянок.

«Важливо також розуміти, що обсяг наявних земельних ресурсів є обмеженим. Аби усі громадяни, які досі не скористалися своїм правом на безоплатне отримання земель у приватну власність, могли його реалізувати, потрібно близько 160 млн га землі, що майже в чотири рази перевищує сукупну площу усіх сільськогосподарських земель України»,  – зауважують дослідники.

Команда KSE Агроцентр рекомендує до завершення режиму воєнного стану  зберегти заборону на безоплатну передачу земель у приватну власність та сфокусуватися на розробці відповідних положень із реформування інституту безоплатної приватизації, як про це зазначено у Державній антикорупційній програмі на 2023-2025 рр.

«Безоплатка – це великий слон у кімнаті, якого декому дуже зручно не помічати. Якщо не вжити відповідних заходів, після завершення воєнного стану, цей інститут відновлять, і він продовжить завдавати шкоди добробуту громад», – підкреслює керівник проєкту “Земля Незламності”  Олег Нів’євський.

Аналітичну записку підготовлено в рамках дослідницького проєкту «Земля незламності», що реалізується за підтримки Програми USAID АГРО.

Довідка:

Згідно із Земельним кодексом кожен громадянин України може отримати безоплатно землю для різних потреб. Закон передбачає, що одночасно можна приватизувати 6 земельних ділянок різного призначення. Передача ж земельних ділянок відбувається у межах визначених норм – один раз по кожному виду використання. Законодавство дозволяє громадянам самостійно обирати місця розташування такої земельної ділянки. З вибором земельної ділянки за бажаним місцем розташування та з відповідним цільовим призначенням громадянам до лютого 2022 року допомагала Публічна кадастрова карта. Після 24 лютого 2022 року, Верховна Рада України ухвалила рішення про призупинення безоплатної передачі земель у приватну власність на період дії воєнного стану. Відповідно до підпункту 5 пункту 27 розділу X Земельного кодексу України було також заборонено надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та, власне, розроблення такої документації. Крім того, у зв’язку із введенням воєнного стану, законодавці закрили доступ до Публічної кадастрової карти. Наразі безоплатна передача земельних ділянок у приватну власність дозволена лише громадянам-власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також для земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності Земельним кодексом (підпункт 5 пункту 27 розділу X зі змінами, внесеними згідно із Законом № 2698-IX від 19.10.2022).

***

Аналітичну записку підготовлено завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.  Думка авторів не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США.

Інші матеріали розділу Приватизація

Приватизація держмайна принесла бюджету майже чотири мільярди

Зокрема у цьому році ФДМУ вперше продав торфове підприємство – Рівнеторф – за 205 млн гривень та морський порт – Усть-Дунайськ – за 201 млн гривень. Фонд держмайна з початку приватизації залучив до бюджету 3,98… Продовження…


Велика приватизація. У системі Prozorro.Продажі з’явився перелік об’єктів

На платформі Prozorro.Продажі опублікований перелік перших 15 об’єктів, які можуть бути продані в межах великої приватизації. Про це повідомляє Укрінформ, інформує портал PromPolitInform. На платформі Prozorro.Продажі опублікований перелік підприємств, підготовлених Фондом державного майна для подальшого продажу… Продовження…


«Укрдонінвест» Віталія Кропачова купив Білгород-Дністровський морпорт за 220 млн гривень

Фонд держмайна визначив переможцем аукціону з приватизації Білгород-Дністровського морського торговельного порту (Одеська область) ТОВ «Укрдонінвест» бізнесмена Віталія Кропачова з пропозицією 220 млн гривень. Про це свідчать дані в системі державних закупівель ProZorro, повідомляє портал PrоmPolitInform. В повідомленні… Продовження…


ФДМУ готує до приватизації три запорізькі промислові підприємства

Фонд держмайна готує до приватизації Запорізький титано-магнієвий комбінат, Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат, а також підприємство «Кремнійполімер», що є єдиним в Україні виробником силікону. Про це йдеться у повідомленні ФДМ, інформує портал PrоmPolitInform. Підприємства відвідала під… Продовження…


Вперше. В Україні за 201 млн грн приватизували морський порт

В Україні вперше приватизували морський порт. Порт «Усть-Дунайськ» в Одеській області у рамках аукціону продали за 201 млн грн. Про це інформує портал PrоmPolitInform посилаючись на повідомлення Фонду державного майна України. Порт відновив роботу з 1 квітня… Продовження…


Фонд держмайна за перший тиждень нового року провів 20 аукціонів. Якою виявилася сума пропозицій

У перший тиждень 2023 року Фонд держмайна провів 20 аукціонів з продажу або оренди низки об’єктів. Загальна сума пропозицій становила 6,5 млн гривень. Як передає «Укрінформ», про це в ефірі телемарафону заявив міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов, повідомляє… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2023
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: