Учасники саміту в Саудівській Аравії за підсумками переговорів досягли згоди щодо справедливих умов для припинення війни Росії проти України. Про це, інформує NV, пише The Wall Street Journal, передає портал PromPolitInform.
Видання зазначає, що після завершення саміту у Джидді дипломати заявили, що центральні принципи міжнародного права, такі як повага до суверенітету та територіальної цілісності України, мають бути головними у майбутніх мирних переговорах між Україною та Росією.
За даними видання, було досягнуто домовленості про проведення детальної роботи над глобальними наслідками війни, а більшість країн, включно з Китаєм, були готові зустрітися знову в найближчі тижні. За словами анонімних співрозмовників, наступна зустріч також має пройти без Росії.
Переговори у Саудівській Аравії стали наступним кроком після саміту політичних радників у Копенгагені у червні.
Найбільша різниця між зустрічами в Копенгагені та Джидді полягала у відвідуваності. Оскільки більш ніж удвічі більше країн були присутні на саміті у Джидді 5 серпня, ніж на саміті у Копенгагені, пише WSJ.
Ще однією відмінність є присутність Китаю на даних переговорах. Західні дипломати заявили, що Пекін відіграв конструктивну роль у переговорах. Дипломати вважають, що Китай має вирішальне значення для сприяння переговорів між сторонами, оскільки є найважливішим зовнішнім союзником Росії. Видання зауважило, що під час переговорів Китай представив свій мирний план із 12 пунктів. А європейські дипломати попередили, що безумовне припинення вогню може просто створити заморожений конфлікт і дозволити Росії консолідувати свій контроль над українською територією.
Високопоставлений американський чиновник повідомив, що радник з національної безпеки Джейк Салліван і заступник держсекретаря з політичних питань Вікторія Нуланд зустрілися з головою китайської делегації Лі Хуі.
Дипломати також заявили, що деякі розбіжності, які виникли в Копенгагені зменшилися. Під час переговорів у Копенгагені Україна стояла на тому, щоб світові лідери, прийняли саме українську формулу миру.
Анонімний високопоставлений європейський чиновник сказав, що у Джидді Україна більше не наполягала на прийнятті свого мирного плану, а інші країни не наполягали на тому, щоб Київ відмовився від нього. Також не було дискусій через вимогу України повністю вивести російські війська зі своєї території.
Хоча дата третьої зустрічі не визначена, була досягнута згода щодо двостороннього процесу просування мирних переговорів вперед. Далі Україна продовжить обговорення умов миру з іноземними послами в Києві.
Водночас видання зауважило, що Саудівська Аравія хоче запропонувати набір робочих груп для конкретних питань, порушених в українському мирному плані, деякі з яких стосуються глобального впливу війни.
«Консенсус полягає в тому, що це не європейська війна, але вона впливає на продовольчу, енергетичну та економічну стабільність у всьому світі, і що для досягнення остаточного результату врегулювання знадобляться всі учасники», — сказав анонімний дипломат однієї з незахідних країн.
Саміт Формули миру у Саудівській Аравії: що відомо
5 серпня у Джидді (Саудівська Аравія) стартували дводенні переговори щодо української формули миру, участь в яких беруть високопоставлені чиновники й дипломати з близько 40 країн. У саміті беруть участь зокрема й представники Індії та Китаю. А от Росію туди не запросили.
Заступник глави Офісу президента Ігор Жовква повідомляв, що завдання переговорів у Джидді — розподілити між країнами-учасниками пункти української формули миру.
У листопаді 2022 року на саміті G20 президент Володимир Зеленський представив формулу миру з 10 пунктів, яка включає відновлення територіальної цілісності України, виведення російських військ, звільнення всіх полонених, трибунал для винних в агресії та гарантії безпеки для України.
Київ пропонує іноземним партнерам взяти на себе лідерство в одному з пунктів плану.
Інші матеріали розділу Політика
Президент Чехії Петр Павел закликав Захід продовжувати підтримувати Україну, інакше наступний рік може бути сприятливішим для Росії. Президент Чехії Петр Павел закликав Захід не послаблювати підтримку України, інакше наступний рік буде більш сприятливим для Росії. Перемога Росії… Продовження…
Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що для членства у НАТО Україні погодять список реформ. Україна стане членом НАТО, заявив 27 листопада у Брюсселі під час прес-конференції напередодні зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО генеральний секретар… Продовження…
Низка лідерів та послів країн Європи вшанували пам’ять мільйонів жертв Голодомору 1932–1933 років. Про це повідомляє «Європейська правда», інформує портал PromPolitInform. «Сьогодні ми згадуємо мільйони дітей, жінок та чоловіків, які померли від голоду під час… Продовження…
Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен зізналася, що вона стурбована позицією ультраправої партії PVV щодо допомоги Україні. Заяву глави оборонного відомства цитує NOS, інформує портал PromPolitInform. Вона зазначила, що чинний уряд має побоювання щодо того, що партія PVV, яка набрала на… Продовження…
Президент Володимир Зеленський провів засідання Ставки Верховного Головнокомандувача та доручив підготувати рішення щодо мобілізації, демобілізації та ТЦК. Про це він написав у себе в Telegram, інформує портал PromPolitInform. “Ставка. Складні питання: мобілізація, демобілізація, ТЦК, військово-лікарські комісії, ротація, строковики”, – написав… Продовження…
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний вперше взяв участь у засіданні контактної групи з питань оборони України у межах формату «Рамштайн». Про це Залужний повідомив у Фейсбуці, передає портал PromPolitInform. «Детально поінформував наших партнерів щодо ситуації на… Продовження…