15 та 22 вересня НЕК «Укренерго» організує перші спеціалізовані аукціони на допоміжні послуги, де компанія планує викупити потужності для балансування енергосистеми на 99 МВт та 1000 МВт відповідно. Як передає портал PromPolitInform, про це пише Рубрика, посилаючись на заяву голови правління компанії Володимира Кудрицького під час заходу НЕК «Децентралізована генерація: нові можливості для бізнесу та громад», що відбувся у Києві 5 серпня, цитує Енергореформа.
У чому проблема?
Як зазначав Генеральний директор «ДТЕК Енерго» Салєєв, війська рф понад 180 разів атакували теплові електростанції «ДТЕК Енерго». За його словами, внаслідок ударів втрачено 90% потужностей. За попередніми оцінками, збитки вже сягають 350 мільйонів євро.
Загалом Україна внаслідок обстрілів втратила 50% спроможності генерації електроенергії, тому влада працює над відновленням, щоб до зими мати якомога більше генерації.
«Децентралізована генерація – це, можливо, єдина довгострокова відповідь на російські атаки, бо ні в кого не буде стільки ракет, щоб знищити сотні й тисячі малих електростанцій», – підкреслив Кудрицький.
Як зазначив очільник енергетичної компанії, інтерес до таких аукціонів вже давно досить великий і з часом посилюється. Багато українських компаній, які раніше не були в енергобізнесі, готові будувати генеруючі потужності як для власних виробництв, так і для роботи на ринку як окремий бізнес.
Яке рішення?
Нагадаємо, що 26 червня НКРЕКП прийняла постанову про введення спеціалізованих аукціонів на допоміжні послуги з надання в енергосистемі резервів регулювання частоти та активної потужності терміном від одного до п’яти років з можливістю відстрочення до трьох років. Окрім того, плата за послугу буде прив’язана до курсу євро.
«Це рішення може стати поворотним моментом у розвитку не лише систем накопичення енергії, але й взагалі балансуючої генерації в країні», – наголосив глава «Укренерго».
Тому вже 15 та 22 вересня НЕК «Укренерго» організує перші спеціалізовані аукціони на допоміжні послуги, де компанія планує викупити потужності для балансування енергосистеми на 99 МВт та 1000 МВт відповідно.
Як це працює?
Перший аукціон, запланований на 15 вересня, передбачає потребу в 99 МВт для первинного регулювання (РПЧ).
«Це так зване первинне регулювання, в якому братимуть участь системи накопичення енергії (СНЕ), що є дуже швидкими та маневреними установками», – зазначив Кудрицький.
Другий аукціон, який відбудеться 22 вересня, є більш масштабним. На ньому планується викупити 1000 МВт автоматичного резерву відновлення частоти (аРВЧ), зокрема:
579 МВт передбачено для балансування системи шляхом збільшення виробітку електроенергії,
421 МВт – для симетричних станцій, які можуть як розвантажуватися, так і завантажуватися за командою диспетчера.
У цьому аукціоні можуть брати участь газопоршневі, газотурбінні установки та електростанції на біомасі.
«Ми пропонуємо фіксовані контракти в євро на п’ять років, починаючи з кінця вересня 2025 року. Це означає, що переможці аукціонів мають протягом року побудувати потужності, здатні забезпечувати балансування енергосистеми. Вартість таких послуг у нас значно нижча, ніж у країнах ЄС, через великий дефіцит відповідних станцій», – пояснив Кудрицький.
За умовами аукціону, допоміжні послуги будуть закуповуватися на 1826 днів – з 1 жовтня 2025 року по 30 вересня 2030 року.
Гранична вартість послуги на аукціоні по РПЧ становитиме до 33 євро/МВт, а на аукціоні по аРВЧ – від 24 до 33 євро/МВт. У першому випадку послуга буде закуповуватися блоками по 4 години, у другому – погодинно.
«Окупність проєктів становитиме 3-4 роки», – додав Кудрицький.
Він наголосив, що в умовах знищення маневреної генерації російською федерацією та майбутніх атак ворога, Україні необхідно децентралізувати генерацію, насамперед її балансуючий сегмент.
Нагадаємо, що в Україні ведеться активна робота з міжнародними партнерами, бізнесом та місцевою владою для встановлення розподіленої генерації на місцях, щоб наростити потужності до наступної зими.
Крім того, нова компанія «УЗ Енерго», яку створює «Укрзалізниця», має побудувати в різних регіонах країни газові електростанції. Вони працюватимуть насамперед на потреби УЗ, проте будуть живити також об’єкти критичної інфраструктури інших галузей.
Інші матеріали розділу Енергетика
Україну загрожує залякування «енергетичною кризою» та «економічною катастрофою» через російську пропаганду, яка збільшить свою активність взимку. З цим, інформує inkorr, попереджає Центр протидії дезінформації, передає портал PromPolitInform. Аналітики попереджають про намагання російської пропаганди створити враження, що… Продовження…
В Україні у неділю, 8 вересня, не прогнозуються відключення світла. Як передає портал PromPolitInform, про це повідомила НЕК Укренерго. Компанія закликала споживачів користуватися потужними електроприладами у денні години — з 10:00 до 16:00 та споживати електроенергію ощадливо у вечірні години — з 18:00 до 21:00. На суботу, 7 вересня,… Продовження…
Уряд Швеції схвалив виділення додаткових 500 млн шведських крон (майже 44 млн євро) на забезпечення опалення та електропостачання в Україні. Про це, інформує UA.NEWS, повідомляє пресслужбу уряду Швеції, передає портал PromPolitInform. «Сьогодні уряд виділяє додатково 500 млн… Продовження…
НЕК «Укренерго» скасувало аварійні відключення електроенергії у Києві та 14 областях. Як передає портал PromPolitInform, про це Укренерго повідомило у Фейсбуці. «Аварійні відключення скасовані. Вказані в оголошенні регіони повертаються до графіків погодинних відключень», – ідеться у… Продовження…
Сполучені Штати Америки виділять Україні пакет фінансування в розмірі 800 млн доларів для відновлення енергетичного сектору, який постраждав внаслідок масованих атак з боку російських окупантів. Про це в, інформує Zaxid.net, у суботу, 31 серпня, повідомила перша віцепрем’єр-міністерка та міністерка… Продовження…
В Україні у неділю, 1 вересня, знову будуть застосовуватися графіки відключення світла. Протягом дня діятимуть одна та дві черги відключень. Як передає портал PromPolitInform, про це повідомляє пресслужба «Укренерго». Зокрема, за даними енергетиків, завтра час застосування… Продовження…