Рахункова палата України провела перший масштабний аудит Пенсійного фонду за міжнародними стандартами. Орган, що здійснює контроль за надходженням коштів до держбюджету та їх використанням оприлюднив результати. Про це сповідомляє «Ми – Україна», інформує портал PromPolitInform.
Аудитори, перевіривши діяльність ПФУ в проміжок з 2022 року по І квартал 2024 року, виявили як позитивні моменти у роботі відомства, так і суттєві системні проблеми.
Серед «плюсів» – прозоре використання міжнародної допомоги – 12,7 млрд доларів за два роки – яка покрила майже половину пенсійних виплат у 2022-2023 роках. Додатково держбюджет виділив на покриття дефіциту ПФУ 56,4 млрд гривень за два роки.
«Пенсії були виплачені своєчасно в установлених розмірах та особам, які мають на них право. Окрім цього, результати аудиту дали змогу отримати впевненість у тому, що кошти міжнародних донорів використано відповідно до мети й умов угод про позики та гранти, а також забезпечено належний контроль за їх використанням. Аудиторами також підтверджено правильність складання щомісячних звітів ПФУ, що подаються Мінфіном до МБРР», – вказано у звіті.
Аудит Пенсійного фонду – які виклики та проблеми виявила перевірка
Третина всього населення України – це пенсіонери
Кількість осіб пенсійного віку на сьогодні складає 10 мільйонів осіб. За останні три роки число людей, які працюють і платять внески, різко зменшилася. Якщо в 2021 році на тисячу працюючих було 868 пенсіонерів, то тепер їх 945. При цьому прогнози показують, що кількість пенсіонерів з кожним роком зростатиме, тоді як все менше людей працюватиме.
Проблеми з боргами
За час перевірки аудитори виявили, що різні організації винні Пенсійному фонду понад 50 мільярдів гривень. Водночас сам Фонд не може виплатити 73 мільярди за рішеннями судів, бо не має на це грошей. Ці борги за судовими рішеннями – це 10% усіх грошей, які ПФУ планує витратити за рік.
Проблеми з перевіркою пенсіонерів та плануванням виплат
Перевірка показала, що уряд не врахував особливості воєнного часу у своїх планах щодо пенсій і постійно запізнювався із затвердженням бюджету фонду. Також виявлено складнощі з перевіркою, хто саме отримує пенсії. Коли в липні 2023 року відновили обов’язкову особисту перевірку переселенців довоєнного часу, понад 300 000 людей не змогли її пройти – через це щомісяця не виплачується 1,6 мільярда гривень пенсій.
Понад 800 000 пенсіонерів на ТОТ та в зоні бойових дій отримують гроші вже 2,5 роки без жодної перевірки. На це витрачається майже 8% усіх пенсійних виплат.
Виявили також проблеми із законами про пенсії для осіб з інвалідністю, військових та тих, хто живе у гірських районах чи зонах радіаційного забруднення. Так, щороку 4 мільярди гривень витрачають на пенсії людям з інвалідністю, які через війну не проходять повторний медогляд.
«Непоодинокими є факти масової реєстрації пенсіонерів за однією адресою (від 6 до 30 осіб) в зонах радіоактивного забруднення/гірській місцевості, що передбачає отримання підвищених виплат. Неперегляд переліку таких територій упродовж майже 30 років зумовлює додаткові видатки ПФУ на виплату доплат/підвищень до пенсій, а також створює умови для подання значної кількості судових позовів пенсіонерів для отримання таких виплат. На виплату підвищених за рішеннями судів у 2022–2023 роках пенсій держава витратила близько 66,5 млрд грн», – вказано у звіті.
Інші матеріали розділу Зарплати і пенсії
Найбільшу пенсію призначаю військовослужбовцям. Розмір виплати також залежить від групи та причини надання інвалідності. Розміри пенсій військовослужбовців в Україні варіюються залежно від їхньої категорії. В окремих випадках законодавство передбачає виплату пенсії в розмірі 100% від суми грошового… Продовження…
Аналітики вважають, що інфляція у 2025 році перевищить 9% Аналітики спрогнозували уповільнення зростання економіки України. Серед головних причин – дефіцит робочої сили та складна ситуація в енергетичній сфері. Про це інформує УНІАН, повідомляє портал PromPolitInform. Міжнародне агентство Fitch… Продовження…
Кабінет міністрів України вже розподілив кошти на зарплати вчителям. Вони передбачені у межах освітньої субвенції на наступний рік. Йдеться про розподіл освітньої субвенції до серпня 2025 року. Як повідомляє портал PromPolitInform, про це інформує 24… Продовження…
У 2025 році більше половини видатків держбюджету буде спрямовано на оборону та безпеку, водночас всі соціальні програми будуть збережені та посилені. Про це, інформує Delo.ua, повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, передає портал PromPolitInform. Серед ключових ініціатив на наступний… Продовження…
Кабмін врахував пропозицію про перевірку пенсіонерів, які отримують «чорнобильську пенсію». Так звана «чорнобильська пенсія», тобто, доплата непрацюючим пенсіонерам у зоні відселення, буде виплачуватись лише тим, хто дійсно жив в зоні відчуження з 1986 по 1993… Продовження…
МВФ вимагає від українського уряду внести зміни у пенсійне законодавство України. Зокрема, відмовитись від спеціальних пенсій. Про це інформує 24 канал з посиланням на телеканал «I-UA.tv», повідомляє портал PromPolitInform. Що чекає на українських пенсіонерів Експерт… Продовження…