Міністерство оборони України отримало перший патент на унікальну технологію детекції ворожих FPV-дронів під назвою «Вітряк М». Про це пише Рубрика посилаючись на Міноборони, повідомляє портал PromPolitInform.
У чому проблема?
Як розповіли у відомстві, до повномасштабного вторгнення система захисту інтелектуальної власності в Міноборони фактично не існувала, що становило серйозну загрозу для безпеки інновацій.
У лютому 2024 року, за дорученням міністра оборони Рустема Умєрова, було проведено дослідження щодо обліку та захисту прав інтелектуальної власності у підрозділах Міноборони та ЗСУ.
Як показали результати, Міноборони не володіє жодним обʼєктом права інтелектуальної власності, а системна робота у цьому напрямку повністю відсутня.
Яке рішення?
«Раніше у нас не було чіткої та ефективної системи для захисту розробок у сфері оборони. Зараз ми впроваджуємо механізми, які дозволяють захистити унікальні технології, створені нашими військовослужбовцями, щоб вони не були втрачені чи привласнені третіми сторонами», — зазначив начальник відділу з питань інтелектуальної власності Головного управління військової юстиції Міноборони Ілля Костін.
І от міністерство оборони України отримало перший патент на унікальну технологію детекції ворожих FPV-дронів під назвою «Вітряк М».
Як це працює?
Як зазначають, цей пристрій, розроблений українськими військовими інженерами Центру масштабування технологічних рішень (ЦМТР), здатний детектувати FPV-дрони ворога, що дає українським захисникам перевагу в умовах зростаючої кількості атак дронами-камікадзе.
Особливості «Вітряк М» та його впровадження у війська
«Вітряк М» — це перший унікальний пристрій, розроблений українськими військовими для військових. Система вже кодифікована та допущена до експлуатації в ЗСУ, ставши першим випадком, коли військова частина стала розробником та успішно кодифікувала власну технологію.
«В умовах застосування противником все більшої кількості дронів-камікадзе різних типів, насиченість подібними засобами виявлення ворожих обʼєктів є принциповою для збільшення спроможностей Збройних сил України», – підкреслив начальник Центру масштабування технологічних рішень (ЦМТР) Генштабу Валерій Чуркін.
Нова система захисту інтелектуальної власності в Міноборони
Патентування стало можливим завдяки створенню новому відділу з питань інтелектуальної власності Міноборони, створеному в Головному управлінні військової юстиції у вересні 2024 року. Це стало можливим завдяки реформам, ініційованим у лютому 2024 року.
«Відділ, до складу якого входять 9 осіб, серед яких 4 мають статус патентних повірених, формує нову практику захисту інтелектуальної власності, яка була відсутня протягом усієї історії незалежної України», – підкреслили у відомстві.
Загалом на міжнародному рівні Україна вже підписала 27 безпекових угод з різними країнами, які забезпечують захист переданих їй оборонних технологій. Це свідчить про значну довіру з боку міжнародних партнерів і відкриває нові можливості для розвитку співпраці в оборонній сфері.
«Це надзвичайно важливо для України, оскільки тепер кожен військовослужбовець, кожна військова частина може звернутися до нашого відділу зі своєю інноваційною розробкою й отримати захист. Це створює умови для розвитку новітніх технологій, що посилюють обороноздатність держави та відповідають світовим стандартам», — пояснив старший офіцер відділу з питань інтелектуальної власності Головного управління військової юстиції Юрій Охромєєв.
Окрім цього, на 2025 рік заплановано розширення цього напряму та створення управління з питань інтелектуальної власності в межах Головного управління військової юстиції. Такий підхід, подібний до практик, що вже існують у Міністерствах оборони Великобританії та США, дозволить ефективніше захищати й впроваджувати технології в інтересах обороноздатності країни.
Інші матеріали розділу Зв'язок та IT
Українцям анонсували новий удар по гаманцях. Інтернет-провайдери підвищують тарифи на свої послуги. Наразі відповідні повідомлення від постачальників послуг отримали мешканці Харкова. Однак тарифи можуть зростати по всій Україні. Про це інформує видання «KharkivToday», передає портал… Продовження…
В Укрзалізниці нагадали, що інтернет доступний у 16 поїздах У поїздах Укрзалізниці користувачам доступно безкоштовно 2 Гб трафіку на швидкості 10 Мб/с. Тож під час подорожей не гайте ані хвилини часу – спілкуйтеся з близькими, побратимами,… Продовження…
SpaceX, компанія Ілона Маска, та Пентагон уклали контракт, що дає Україні доступ до збройної версії супутникової мережі Starlink, відомої як Starshield. Про це повідомляє inkorr, передає портал PromPolitInform. Згідно з інформацією від Bloomberg, 2500 терміналів Starlink,… Продовження…
Україні вдалося розробити три аналоги китайського дрона Mavic. Такі БПЛА відповідають стандартам НАТО, а також мають захист від РЕБ і автоматичну посадку. Про це заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, повідомляє портал PromPolitInform. Міністр зазначив, що розробка аналогів Mavic… Продовження…
Київстар презентував нові тарифні плани: безлімітний інтернет та щедрі пакети послуг Один із провідних мобільних операторів України, Київстар, анонсував запуск оновлених тарифних планів. Новинки стануть доступними для абонентів до кінця осені 2024 року. Про це… Продовження…
У Збройних Силах України почала роботу перша школа підготовки операторів безпілотних наземних роботизованих комплексів (БпНК). Її створено на базі одного з навчальних центрів відповідно до рішення Головнокомандувача ЗСУ генерала Олександра Сирського. Про це інформує Генеральний штаб… Продовження…