У Києві
UA | RU
Prompolitinform

Санкції діють – цивільна авіація рф на межі краху

війна Росії проти України 06.02.2025
25_02_06_Санкції_діють_авіація_рф_на_межі_краху_001

 Технічні проблеми російських літаків призводять до екстрених посадок

 У 2024 році російська авіація зіткнулася з безпрецедентною кількістю проблем. За 11 місяців було зареєстровано 208 надзвичайних ситуацій, що на 30% перевищує показники 2023 року. Тільки на початку грудня одразу три літаки Superjet-100 зазнали технічних несправностей під час польотів. Не менш «результативним» став початок 2025 року: за два тижні січня – п’ять аварійних посадок через збої техніки.

4 січня одразу два літаки зіткнулися з технічними проблемами: в аеропорт вильоту мусив повернутися Airbus-A321neo авіакомпанії “Уральські авіалінії”, який летів з Шарм-ель-Шейху до Єкатеринбурга. А Boeing-737 авіакомпанії NordStar перервав політ за рейсом Волгоград – Єкатеринбург.

7 січня літак Boeing-737 авіакомпанії UTair, який прямував із Санкт-Петербурга до Самарканда, був змушений здійснити посадку в аеропорту “Внуково” через технічну несправність.

11 січня 2025 року цей аеропорт дав “добро” на екстрену посадку літаку, що прямував з Москви до Дубаю. Причиною повернення стала “зміна рівня гідравлічної рідини”. На борту перебувало 240 пасажирів. Для всіх них цей політ міг стати останнім.

17 січня літак Superjet-100 авіакомпанії Red Wings, який прямував з Мінвод до Єревана, здійснив аварійну посадку в аеропорту вильоту. На борту перебувало 90 осіб. Причиною екстреного повернення була несправність системи кондиціювання. Про це повідомляли російські ЗМІ та телеграм-канали.

На тлі західних санкцій вже через кілька років жоден з літаків не зможе піднятися в повітря

 Згідно даних експертів, росія не матиме цивільної авіації вже через шість років. З метою уникнення проблеми, росії необхідно за цей час випустити понад 500 авіалайнерів, що мають замінити літаки Boeing та Airbus. Проте рф виробляє лише 1-2 пасажирських літаки щороку.

Генеральний директор корпорації “Ростех” Сергій Чемезов в одному з інтерв’ю заявляв, що з 2030 року Росія зіткнеться з найбільшими труднощами у  цивільній авіації. За його словами, тоді парк іноземних літаків в рф наблизиться до нуля через повну відсутність можливості їх ремонтувати.

“Для подолання проблеми, щоб забезпечити потреби всіх російських авіакомпаній, необхідно випустити достатню кількість літаків, таких як МС-21, Superjet, Ту-214, Іл-114 та Іл-96”, – заявив Сергій Чемезов.

Картину доповнюють фахівці “Defence Express”, які констатували, що через зупинку діяльності компаній Boeing і Airbus на російському ринку приблизно 550 літаків західного виробництва залишилися без необхідних запчастин.

“Хоча ці літаки складають близько 65% від російських пасажирських суден, вони виконували 95% всіх рейсів”, – зазначили експерти.

25_02_06_Санкції_діють_авіація_рф_на_межі_краху_003

Експерти Defence Express порахували, що для цього російському авіапрому рф необхідно протягом 6 років виготовити щонайменше 500 авіалайнерів, що є абсолютно не реалістичним.

Адже впродовж 2023 року Казанський авіазавод був неспроможним передати навіть один Ту-214. А до 2030 року планується випустити лише 70 літаків, далеко не всі з яких будуть пасажирськими. Щодо Іл-96, які виробляє Воронезьке авіапідприємство, ситуація не краща: з моменту запуску в серію в 1996 році з конвеєра зійшло лише 33 таких борти. Зараз завод виробляє максимум один літак на рік.

Літаки Superjet не імпортозамістили ще з 2019 року. У середньомагістрального повітряного судна Іркут МС-21 російського виробництва подібна проблема через двигуни.

“Таким чином, проблема рф в галузі цивільної авіації носить комплексний характер та доволі прогнозована. Адже стабільне серійне виробництво лайнерів практично відсутнє. Мова може йти лише про 1-2 пасажирських нових літака в рік. І хоча для закритої країни, якою все більшою мірою  стає рф, не є великою проблемою зменшення зовнішнього пасажиропотоку, все більш критичним стає повноцінне забезпечення внутрішніх авіарейсів”, – зауважували експерти.

Ще у 2023 році стало відомо про стан кризи цивільної авіації рф

23 листопада 2023 року воєнна розвідка здобула доступ до внутрішніх документів федерального агентства повітряного транспорту рф, відомого як “Росавіація”. Вже тоді розвідники встановили, що через вплив санкцій російська цивільна авіація впевнено наближається до колапсу.

За повідомленням ГУР МО України, серед даних, здобутих у результаті злому, знаходився повний перелік щоденних звітів “Росавіації” щодо позаштатних ситуацій з повітряними суднами рф за більш ніж півтора року.

“Москва, наражаючи на смертельну небезпеку своє населення, намагається всіма способами приховати нескінченну купу проблем з цивільною авіацією”, – зазначали у розвідці.

Так, лише протягом перших дев’яти місяців 2023 року в росії було зафіксовано 150 випадків технічних несправностей авіації, тоді як за аналогічний період 2022 року таких інцидентів було лише 50. За словами експертів, рівень небезпеки польотів у росії зріс утричі. І це був лише початок…

Відповідно до здобутих даних, основними проблемами були двигуни, шасі, гідросистеми, закрилки та програмне забезпечення літаків.

За інформацією ГУР, вже на той момент рф стикалася з серйозними труднощами в обслуговуванні літаків. Особливо – з великим нальотом. Через відсутність необхідних потужностей та фахівців країна-агресор намагалася переорієнтувати обслуговування літаків на Іран, де ці роботи за відсутності сертифікації та відповідних стандартів.

Згідно з розвідданими, навіть два роки тому, коли санкції лише почали запроваджувати, авікомпанії були змушені відправити на не сертифікований ремонт з використанням неоригінальних запчастин 70% російських цивільних літаків іноземного виробництва.

25_02_06_Санкції_діють_авіація_рф_на_межі_краху_002

Також розвідка повідомляла, що дефіцит запчастин в росії призвів до явища, яке отримало назву “авіаканібалізм”, коли для ремонту одних літаків використовуються деталі від інших. За їхніми даними, більше 35% російських авіасуден розібрали на запчастини для підтримки інших бортів.

Згідно з оцінками фахівців, спроби рф організувати внутрішнє виготовлення запчастин для авіації наразі виявились малоефективними. Аналітики Oliver Wyman передбачають, щодо до 2026 року російська цивільна авіація може зменшитись більше ніж на 50%.

До початку повномасштабного вторгнення в Україну російський авіапарк налічував 1031 літак. Повітряні судна виробництва “Boeing” та “Airbus” становили близько 67% авіації Росії. Санкції США та ЄС заборонили обслуговування цих літаків, а також постачання нових лайнерів.

Чи є «перспектива» у російської авіації у 2025 році?

Варто зазначити, що десятки російських авіакомпаній можуть опинитися на межі банкрутства в 2025 році через значні борги за лізинг. Як пише російське видання “Известия”, санкції, введені у 2022 році після початку повномасштабної війни в Україні, зробили неможливим для багатьох авіаперевізників сплачувати лізингові платежі. Суто як виключення можна трактувати той факт, що у першій половині 2024 року кілька російських авіакомпаній, зокрема, “Аерофлот”, “Уральські авіалінії” та “S7 Airlines” за допомогою Фонду національного добробуту все ж таки викупили 165 із 400 лізингових літаків.

Показовим є той факт, що вже в 2025 році уряд росії був змушений дозволити авіакомпаніям списати свої борги. Проте ці суми підлягають оподаткуванню на прибуток у розмірі 25%. Ця обставина створила значний фінансовий тягар для перевізників, оскільки списана кредиторська заборгованість вважається “позареалізаційним доходом”, а “зекономлені” кошти трактуються як прибуток, що підлягає оподаткуванню. Внаслідок цього близько тридцяти авіаперевізників, які забезпечують 26% внутрішніх пасажирських перевезень, з великою вірогідністю вже невдовзі опиняться на межі банкрутства.

Роман Голяш

Фото з відкритих джерел

Інші матеріали розділу війна Росії проти України

РФ вночі завдала удару «Іскандером» та 139 дронами: як спрацювала протиповітряна оборона

У ніч на 25 березня росіяни атакували Україну “Іскандером-М” й безпілотниками з чотирьох напрямків. Протиповітряна оборона (ППО) збила 78 дронів. Про це повідомляє Telegram-канал Повітряних сил Збройних сил України (ЗСУ), інформує портал PromPolitInform. Під час атаки росіяни атакували:… Продовження…


На фронті за добу знищено близько 1200 російських солдатів та 18 ББМ – Генштаб

За останню добу з 24 на 25 березня, російські військові втратили на війні з Україною 1180 солдатів, 3 реактивні системи залпового вогню і 98 одиниць автомобільної техніки. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ, інформує портал PromPolitInform. Загальні бойові… Продовження…


Росія завдала ракетного удару по центру Сум: поранено 24 дорослих і 4 дітей, постраждали багатоповерхівки та школа

Російські війська вдень 24 березня завдали ракетного удару по центру Сум. Внаслідок атаки пошкоджені багатоповерхівки та школа, є поранені. Про це повідомив глава Сумської ОВА Володимир Артюх, інформує портал PromPolitInform. “Ворог завдав ракетного удару по центру міста. Постраждало… Продовження…


«Одним махом побивахом»: чотири російських вертольоти одразу знищені в Бєлгородській області

У Бєлгородській області РФ знищені одразу чотири ударні вертольоти. Вони ліквідовані ракетними ударами з систем HIMARS. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Сили спеціальних операцій України в Facebook, повідомляє портал PromPolitInform. «Сили спеціальних операцій у взаємодії… Продовження…


Третя штурмова звільнила Надію та за два місяці стерла в «порошок» два механізованих полки зс рф

Третя штурмова бригада повідомляє, що силами ОШБр відновлено контроль над населеним пунктом Надія в Луганській області. Інформація про подыю розміщена у Facebook бригади, передає портал PromPolitInform. Зазначається, що успіх операції стався передусім завдяки діям 1-го… Продовження…


Руйнують життя російські «Шахеди». Війська рф вночі атакували Україну майже 150 ударними дронами

Сьогодні вночі, 23 березня, росія знову масовано атакувала Україну безпілотниками. Сили ППО збили 97 дронів, понад 25 – не досягли цілей. Як передає портал PromPolitInform, про це повідомили у Повітряних силах ЗСУ. За даними військових,… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2025
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: