В Україні стрімко зростає дисбаланс між кількістю вакансій та шукачами роботи. Найгостріше кадровий голод відчувається у столиці, де відкрито 75 тис. вакансій, тоді як зареєстрованих безробітних лише 3 тисячі. Про це повідомила директорка Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк на Business Wisdom Summit 2025 «Дієві стратегії лідерів» у Києві, організатором якого є видання Delo.ua. Видання ділиться подробицями, інформує портал PromPolitInform.
За словами Жовтяк, подібна ситуація спостерігається і в інших регіонах. Зокрема, у Львівській області на 24 тисячі вакансій припадає лише 5 тисяч кандидатів. Натомість у Донецькій області картина протилежна: там зареєстровано понад 6 тисяч безробітних і менше тисячі доступних робочих місць.
Очільниця служби також навела статистику: станом на кінець 2021 року послугами служби зайнятості користувалися 295 тисяч осіб, з яких 125 тисяч – чоловіки.
«Наразі ситуація змінилася: загальна кількість безробітних скоротилася до 100 тисяч, з них лише 20 тисяч чоловіки. Більшість або на фронті, або не звертаються до служби», – пояснила Жовтяк.
Найбільший дисбаланс кадрів (кількість вакансій перевищує чисельність шукачів роботи) спостерігається у промисловості та освіті. За перший квартал 2025 року найбільший попит на працівників був у таких галузях:
переробна промисловість – 25,4 тис. вакансій при 23 тис. шукачів;
енергетика – 3,3 тис. / 2,9 тис.;
водопостачання – 3,5 тис. / 3 тис.;
освіта – 11,9 тис. / 8,3 тис.;
культура, спорт, розваги – 1,9 тис. / 1,3 тис.
Працівників потребують також металургія, легка промисловість та видобувна галузь.
Разом з тим, за оцінками Міністерства економіки, рівень безробіття в Україні у 2024 році становив 18,2%, у 2025-му прогнозується його зниження до 17,7%, з подальшим падінням до 16,5% у 2027 році.
«Сьогодні час працівника», – наголосила Юлія Жовтяк.
За її словами, торік було працевлаштовано 330 тис. українців. Проте бізнесу дедалі важче знаходити кадри, особливо в регіонах.
«Державна служба зайнятості працює над вирішенням кадрової кризи спільно з великими компаніями – зокрема, NOVUS, БKK та іншими. Ми намагаємось працювати з роботодавцями не точково, а системно – контролюємо пошук кадрів по всій країні і допомагаємо бізнесу закривати навіть найскладніші вакансії», – розповіла очільниця служби.
Одним із ключових напрямів є навчання. Держава пропонує безробітним, які зареєстровані у службі зайнятості, низку програм перекваліфікації, включно з ваучерами на навчання. Отримати їх можуть особи віком від 40 років із 15-річним страховим стажем. Для ветеранів, ВПО та людей з інвалідністю таких обмежень немає – вони можуть безкоштовно опанувати одну з понад 150 професій.
Жовтяк зазначила, що особливу увагу служба зайнятості приділяє ветеранам – для них передбачено програми навчання, а також гранти на відкриття власної справи.
«Наші захисники — це потужний ресурс. Але бувають ситуації, коли їх не беруть на роботу навіть після кількох співбесід. Але це потрібно змінювати», – наголосила Жовтяк і закликала бізнес «вкладатись» у тих, хто повернувся з війни.
Окремо вона звернула увагу на державну програму безбар’єрності, що передбачає підтримку роботодавців, які наймають ВПО або ветеранів. Так, у разі працевлаштування особи з інвалідністю І групи роботодавець може отримати компенсацію до 120 тисяч гривень на облаштування робочого місця, для ІІ групи – до 80 тисяч. Відтепер така підтримка передбачена і для ветеранів, які через війну отримали інвалідність.
«Ми повинні зробити все, щоб ці люди повернулися до гідної праці – з повагою, підтримкою та перспективами», — підсумувала очільниця служби.
Раніше писали, що повномасштабна війна суттєво трансформувала український ринок праці, змінивши попит на різні спеціальності. Найбільше зростання кількості вакансій відбулося у сфері оборони.
Інші матеріали розділу Суспільство
Український бізнес матиме стимули для працевлаштування учасників бойових дій. Законом будуть передбачені відповідні заохочення для тих роботодавців, які братимуть на роботу УБД, і фінансові стягнення з тих, хто відмовлятиме колишнім воїнам у працевлаштуванні. Про це інформує… Продовження…
У рамках обміну вдалося повернути 277 українських військовослужбовців. Напередодні Великодня між Україною та Росією відбувся один з найбільших обмінів полоненими. Додому повернулися 277 воїнів. 246 захисників повернено в рамках обміну полоненими, ще 31 людину вдалося… Продовження…
В Україні збільшать розмір стипендії курсантам військових вишів. Зміни набудуть чинності з 1 травня. Відповідну постанову ухвалив уряд. Як передає портал PromPolitInform, про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду у ВРУ, інформує… Продовження…
Державна фандрейзингова платформа UNITED24 у співпраці з Міністерством економіки України та Центром гуманітарного розмінування оголосила масштабний збір на 1 500 000 $ для розмінування обʼєктів у трьох областях України. Про це пише Рубпика, посилаючись на Міністерство… Продовження…
Корупція залишається однією із ключових проблем для громадян України. Про це свідчать дані опитування КМІС, інформує портал PromPolitInform. Дослідження проводили у 2024 році. Так, головною проблемою минулого року 95% громадян назвали війну. Водночас 92% – корупцію. Ще 88% сказали… Продовження…
Українці, які уникають участі у боротьбі за незалежність України не можуть вважати себе громадянами цієї країни. Про це, пише «Ми – Україна», в інтерв’ю журналістці Анні Максимчук заявив керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов, передає портал… Продовження…