У Києві USD 0.38 EUR 27.05
UA | RU
Промполітінформ

13-й тиждень: посилення карантину та вплив пандемії на економіку

Аналітика 30.03.2020
74_main

Який вплив на гірничо-металургійний комплекс здійснюють останні події в Україні та у світі, зокрема новини за 23-27 березня?

Саме це й аналізує GMK Center, повідомляє портал  PromPolitInform.

Епідемія коронавірусу прийшла в Україну. Жорсткі заходи карантину в усьому світі майже нівелювали попит на сталь. Який може бути попит, коли йдеться про виживання і людей, і бізнесу. Очікується падіння цін на сировину, хоча ціна вже не є визначальним фактором для здійснення угод.

Недивно, що «Інтерпайп» має труднощі із продажами. «АрселорМіттал Кривий Ріг» отримав збиток у минулому кризовому році, який ми скоро будемо згадувати як успішний.

В Україні запровадили надзвичайну ситуацію у зв’язку з епідемією коронавірусу

Тиждень тому, 20 березня, в Україні був офіційно підтверджений 41 випадок захворювання. Станом на 27 березня – вже 218.

Для стримування подальшого поширення епідемії Кабмін 25 березня запровадив на всій території України режим надзвичайної ситуації терміном на один місяць. Якщо коротко, то режим надзвичайної ситуації передбачає дотримання карантинного режиму до 24 квітня:

закрито пункти пропуску через кордон;

заборона на в’їзд іноземців;

обмеження руху громадського транспорту й міжміських пасажирських перевезень;

заборона діяльності торгових, розважальних підприємств, закладів громадського харчування тощо.

Тобто зараз Україна бере на озброєння досвід країн, які першими зіткнулися з різким зростанням захворюваності, з метою відсунути в часі пік захворюваності, виграти час для підготовки системи охорони здоров’я.

Ті чи інші карантинні заходи запровадили практично всі Європейські країни. Їхній зворотний бік – збитки для економіки. Уже зараз економіка України знижується на 8-10%, якщо зважити на те, що «Укренерго» очікує падіння споживання електроенергії в Україні на 8,2% у березні. Якщо виключити фактор більш теплої погоди цього року, то споживання електроенергії знижується приблизно на 5-6%.

Предметом обговорення також є запровадження в Україні надзвичайного стану  та заборона на діяльність промислових підприємств. Слід розуміти, що частка промислових галузей (добувна й обробна промисловість) у ВВП становить понад 30%, а з урахуванням суміжних галузей вона істотно більша. Наприклад, металургія в суміжних  галузях створює в 1,3 раза більше доданої вартості, ніж сама безпосередньо. Крім того, специфіка деяких галузей, тієї ж металургії, передбачає значні витрати на запуск після зупинення.

У разі запровадження надзвичайного стану наслідки для економіки будуть катастрофічними, особливо з огляду на брак у країні ресурсів для стимулювання економіки після завершення карантинних заходів. Також слід зазначити, що запровадження більш жорстких заходів може не принести очікуваного результату через невисоку дисципліну їх дотримання. Суворість законів у нас компенсується необов’язковістю їх виконання.

Наразі Україна має хороший шанс зазнати менших втрат в економіці, ніж інші європейські країни, без шкоди для здоров’я населення. При цьому, щоб за підсумками року не залишитися в аутсайдерах, важливими є системні заходи з боку держави щодо стимулювання економіки після завершення карантину. Один з можливих заходів державної підтримки для бізнесу – карантин усіх органів влади хоча б на два місяці (жарт).

«АрселорМіттал Кривий Ріг» отримав близько $90 млн збитку в 2019 році

Згідно з повідомленням компанії, АМКР отримав минулого року 2,3 млрд грн. чистого збитку порівняно з 9,5 млрд грн прибутку в 2018 році. Попри зростання виробництва сталі та прокату на 11,8% і 8,3% відповідно, виручка підприємства знизилася на 3,4%, якщо рахувати в доларовому виразі – все-таки основу діяльності компанії становить експорт.

Це логічно, якщо врахувати, що середні ціни на арматуру (FOB Чорне море) минулого року впали на 15%, до $455/т, а на заготовку – на 16%, до $411/т. І судячи з того, як розвивається ситуація цього року, максимальні ціни 2020-го, які спостерігалися в січні, не зможуть перевищити навіть середніх цін 2019-го.

Але падінням цін отримання збитку можна пояснити лише частково. Минулого року, вказує компанія, зросла низка операційних витрат:

залізничні тарифи;

ціни на енергоносії;

екологічний податок;

плата за оренду землі;

фонд оплати праці.

«АрселорМіттал Кривий Ріг» останнього разу отримував негативний фінансовий результат у 2014 році – $99 млн. Те що вертикально інтегрована компанія, що має потужності з виробництва ЗРС, працює за підсумками року в мінус, свідчить про справді непросту ситуацію в галузі. Але ж 2020-й обіцяє бути ще складнішим. Проте компанія розраховує зберегти обсяг виробництва на рівні минулого року і продовжити модернізацію.

Плани щодо збереження виробництва буде реалізувати важко, оскільки за підсумками відносно благополучних перших двох місяців цього року виробництво сталі на підприємстві знизилося на 10,5%. Плани модернізації у компанії масштабні: менеджмент заявляв про намір інвестувати $700 млн у модернізацію  сталеливарного виробництва в найближчі три роки. У 2019 році капітальні інвестиції становили $300 млн, що близько до рекорду 2018 року – $337 млн.

«Інтерпайп» прогнозує падіння продажів

Залежно від сценарію розвитку подій компанія вважає, що в другому-третьому кварталах виробництво та продажі скоротяться на 30-50% . Негативна динаміка буде зумовлена трьома факторами:

падіння цін на нафту, через що скорочується обсяг бурильних робіт і знижується попит на труби. У США за поточних цін $20-25/бар. видобуток нафти стає нерентабельним. На Близькому Сході споживачі переносять тендери й відмовляються підтверджувати заявки на ІІ півріччя;

скорочення обсягів буріння «Укргазвидобування». Компанія зупинила виконання плану з нарощування видобутку газу 20/20;

сповільнення економічної активності в ЄС через коронавірус. Зупинені багато європейських автомобілебудівних заводів. Заморожені будівельні роботи. Як результат, «Інтерпайп» очікує падіння продажів лінійних труб у ЄС.

Найбільш непередбачуваний фактор – коронавірус. Ніхто не може точно спрогнозувати, коли закінчиться пандемія. Єврокомісія передбачає, що за підсумками року ВВП ЄС скоротиться на 1,0%. Україна відстає від ЄС за динамікою захворюваності, тому українські підприємства не змушені повністю припиняти виробництво.

Водночас карантинні обмеження в Україні та падіння попиту на основних експортних ринках негативно впливають на українську промисловість. У поточних умовах залишається розраховувати на ослаблення спалаху коронавірусу в другому кварталі, що дасть змогу в ІІ півріччі перейти до відновлення економічної активності.

У поточному році очікується зниження цін на залізну руду

Згідно з результатами опитування Platts, 72% респондентів вважають, що виробництво сталі в Китаї в другому кварталі поточного року збільшиться. 37% опитаних очікують, що основним драйвером зростання попиту стане інфраструктурний сектор.

Учасники ринку розраховують, що китайський уряд буде реалізовувати інфраструктурні проекти для підтримки економіки. Половина опитаних очікують і зростання попиту на залізну руду в другому кварталі 2020 року. Найбільш ймовірні діапазони цін на ЗРС – $80-90/т CFR (38% респондентів) і $70-80/т CFR (28%). Опитування Platts проводив 23-25 березня серед 32 компаній – учасників китайського металургійного ринку (металургійні заводи, місцеві та міжнародні трейдери, добувні компанії).

Китай майже подолав спалах коронавірусу й наблизився до повноцінного відновлення економічної активності. Тому попит у КНР на сталь і ЗРС буде більшим, ніж в інших країнах. Тим часом багато аналітиків вважають, що уникнути падіння цін на залізну руду не вдасться.

Аналітики Citi прогнозують зниження цін на залізну руду з поточного рівня ($90/т) до $70/т у 2020 році. Основні причини пов’язані з ослабленням попиту на сталь з боку машинобудування і автомобільного сектору. Очікується, що після подолання епідемії коронавірусу продажі автомобілів відновлюватимуться повільно, оскільки переважатимуть негативні споживчі настрої через втрату роботи й скорочення зарплати. Натомість будівельні роботи після зняття карантину відновляться швидко. У результаті, на думку аналітиків Citi, попит на сталь у Китаї за підсумками поточного року скоротиться на 1,5%.

Аналітики Wood Mackenzie також вважають, що ціна на залізну руду протягом 2020 року тяжітиме до $70/т.  Утім, якщо попит виявиться нижчим за прогнозований, а пропозиція руди буде надлишковою, ціни можуть впасти до $50/т.

$50/т – це нижня межа для прогнозних цін. Падіння цін до цього рівня неминуче призведе до скорочення пропозиції, адже для багатьох виробників $50/т – точка беззбитковості.

Fitch очікує падіння цін на залізну руду в ІІ півріччі поточного року через зростання видобутку в Бразилії й Австралії, а також слабке економічне зростання. Цінові орієнтири на 2020 рік – $75/т CFR Китай (Fe 62%), на 2021 рік – $60/т.

На ринку залізної руди знижувальні настрої продиктовані європейськими металургійними заводами, які майже припинили виробництво через карантин. Водночас європейський ринок – один з основних напрямків збуту української залізорудної продукції. У 2019 року в ЄС експортували 47,7% ЗРС з України. У Ferrexpo ця частка трохи вища – 49%. Під час карантину українські залізорудні компанії неминуче зіткнуться з падінням продажів і цін.

Інші матеріали розділу Аналітика

4 сценарії кризи: бізнесмен Павло Фукс представив варіанти реакції держави на глобальні виклики

Відомий бізнесмен і меценат Павло Фукс у своєму Телеграм-каналі поділився цікавою думкою наукового співробітника Університету Суррея Саймона Мэйра у статті для The Conversation про варіанти вирішення глобальних криз, які виникають перед державами. Про це повідомляє… Продовження…


48% українських компаній вже втратили істотну частину доходів

Майже половина українських компаній через введення карантинних заходів через коронавірус втратили істотну частину своїх доходів. Як передає портал ПромПолітІнформ, про це повідомляють в Європейській бізнес асоціації, яка спирається на результати власного дослідження. «Майже половина компаній… Продовження…


Макропрогноз по економіці України на 2020-23 роки: базовий, песимістичний і оптимістичний

Аналітики Capital Times оновили макропрогноз по економіці України на 2020-23 роки. Про це повідомляє Контракти, інформує портал ПромПолітІнформ. Базовий сценарій на 2020 рік Світова криза W-подібної форми і падіння ВВП України на 4%. Економічний підйом… Продовження…


Зеленський відмовився від спроб перебудувати країну? – Financial Times про наслідки відставки Кабміну

Гучна відставка уряду Олексія Гончарука та звільнення генпрокурора Руслана Рябошапки ставить під загрозу майбутнє реформ в Україні, констатує впливове фінансове видання Financial Times. У своєму матеріалі, опублікованому 8 березня, FT аналізує контекст і наслідки політичного… Продовження…


Чому Польща суттєво випередила Україну в економічному розвитку: економіст назвав головні причини

У Польщі на початку 90-х років з одного боку стартові умови були навіть гірші, ніж українські, але з іншого у них були певні традиції. Про це, передає портал ПромПолітІнформ, у коментарі «Вголос» розповів економіст Борис… Продовження…


За гроші, що зникли в «Нафтогазі», можна було б утеплити 85% будинків по Україні, – Кучеренко

Олексій Кучеренко, народний депутат від фракції «Батьківщина», переконаний, що за кошти, які за останні три роки зникли в «Нафтогазі», можна було б утеплити близько 130 тисяч будинків по всій Україні. Як повідомляє портал ПромПолітІнформ, про… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© ПромПолітІнформ, 2015-2020
Використання будь-яких матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на prompolit.info

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: