У Києві
UA | RU
Prompolitinform

Монополія на правду

Законодавство 15.04.2021

Ми звикли, що монополія в бізнесі це погане явище. Щороку держава виділяє на роботу антимонопольного комітету кругленькі суми. Але чому не існує такого ж комітету, коли йдеться про добрі справи? Наприклад, допомога потребуючим, соціальна підтримка чи законотворчість? Скажете не потрібно? А от і ні. Якщо б існував антимонопольний комітет з питань захоплення і монополізації законопроєктів в окремо взятих галузях, у нього було би маса роботи. Про це пише  Роман Пінчук, повідомляє портал PromPolitInform.

Щодня різними депутатськими групами пропонуються на розгляд Верховної Ради низки законів, кожен з яких має свою суспільну групу підтримки з активістів, волонтерів і громадських організацій. Всі вони буквально день і ніч відстоюють свою ідею, що відображається у законопроєкті. І відповідно, не шкодують ні часу, ні засобів на його популяризацію у суспільстві і відверте нав’язування депутатам, що будуть його розглядати. Все ніби логічно і є притаманним людській природі доводити свою правоту і відстоювати власну думку, але… далеко не завжди. Особливо, коли ми говоримо про фармацевтичні проекти, сфери боротьби з алкоголізмом чи особливо ринком тютюну.

Саме на останньому ми щоразу найчастіше стикаємось з серйозними «кривавими» баталіями між, здавалося б, однодумцями, що несуть корисні соціальні зміни і пропонують практично ідентичні законопроекти, пов’язані із регулюваннями та обмеженнями на тютюнових ринках. Чому ж вони б’ються на сторінках видань і дискутують в соціальних мережах? Адже борються за один і той же результат!

Лише подивіться, вже роками лідерство на пропозицію антитютюнових законопроєктів тримає ГО «Життя» і її активісти (в різні роки в різному складі). Вони гіперактивні — волонтери, пікети, лідери думок і власний пул депутатів. Все працює як годинник: активності, звіти, недешеві кампанії. І так рік за роком.

І ось до Верховної Ради подається законопроєкт, який спрямований на скасування реклами електронних сигарет та засобів для нагрівання тютюну за номером 4212, ініційований депутатом Еллою Рєпіною. Одразу ж відбувається вибух, центром якого є інформаційні майданчики ГО «Життя», адже як так, з’явився аналог їхнього законопроекту від Лади Булах за номером 4358. Скерований на ті ж самі заборони…

Далі для виразності будемо оперувати прямою мовою учасників процесу. Активісти з «Життя» протестують проти появи альтернативного законопроекту: «Від імені ГО “Життя” та ГО “Центр демократії та верховенства права” заявляємо про неприпустимість імітації боротьби із захистом здоров’я молоді від шкоди електронних пристроїв для куріння та закликаємо народних депутатів ухвалити комплексне рішення у протидії курінню, передбачене антитютюновим законопроєктом №4358».

Ключовим повідомленням у цьому зверненні є не протест проти іншого законопроєкту, а заклик ухвалити саме їхній варіант. Цікаво, а чим вони відрізняються? Давайте знову повернемося до цитат.

ГО «Життя»: «Норми проєкту Закону №4358 передбачають комплекс заходів на захист здоров’я молоді від залучення до куріння, включно із забороною реклами, стимулюванням продажів та спонсорства електронних сигарет і рідин, тютюнових виробів для електричного нагрівання та пристроїв для забезпечення їх куріння».

Елла Рєпіна про законопроект №4212: «Ураховуючи відсутність альтернативних шляхів розв’язання проблеми та керуючись виключно пріоритетністю забезпечення збереження здоров’я нації, ми пропонуємо на рівні закону заборонити рекламу електронних сигарет і рідин, що використовуються в них, а їх рекламу слід замінити соціальною антирекламою. Реалізація положень законопроекту сприятиме обмеженню використання населенням України електронних сигарет, особливо молоддю та підлітками, на яких реклама впливає найбільше».

Знайшли різницю? Правда, знайти її складно?. Але поруч із тотожністю світлих ідей починається несамовита боротьба між цими групами людей. І схоже, що такі тенденції не можуть говорити ні про що інше, як про існування прихованих інтересів. А саме якихось додаткових мотивацій, боротьби за якусь нам не відому винагороду чи бонус. Бо коли воюєш за добрі справи, всі хто поруч є твоїми партнерами. Але коли змагаєшся за винагороду – вони стають суперниками. Чи не мова тут про існування підпільного ринку грантів? Так, саме ринку, бо це не питання гонорару, це питання боротьби цілих організацій і компаній людей, і ми лише можемо припустити, про які бонуси йдеться.

В такому випадку все б стало на свої місця. Бо по-перше ми всі бачимо, наскільки швидко цигарки виходять з трендів та моди. Ми перестаємо курити, люди поруч із нами теж масово кидають. Але поруч із тим щоразу більше законопроєктів, покликаних боротись із «млинами» потрапляє до Верховної ради. Здавалося б, в країні війна, є безліч гострих соціальних проблем, але ні, чомусь мізки відразу низки груп розумних людей концентрують свої зусилля на боротьбі з галуззю, яка сама по собі успішно кане у Лету. По-друге, запекла боротьба «за право робити добро», «за право оприлюднювати істину» не може бути органічною. Все це говорить, що тут може йтися лише про імітацію боротьби за здоров’я нації. І якщо це справді так, то така брудна конкуренція за право призведе лише до одного наслідку – дискредитує саму ідею боротьби з палінням. І скоро зможемо «подякувати» як самим борцям за гранти, так і їх надавачам. За рівно протилежний ефект від задуманого. А поки дивимось на собачі бої далі.

Роман Пінчук

Інші матеріали розділу Законодавство

Верховна Рада ухвалила закон про мобілізацію: коли почнуть діяти нові правила

Верховна Рада схвалила в другому читанні законопроект про мобілізацію №10449. За відповідне рішення проголосували 283 народних депутатів, інформує портал PromPolitInform. Основні положення з документа є такими: Замість строкової служби вводиться базова військова служба терміном 5… Продовження…


Мобілізація засуджених: Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт

Верховна Рада 10 квітня ухвалила в першому читанні законопроєкт № 11079-1 про мобілізацію засуджених. Як пише Бабель, про це повідомив нардеп від «Голосу» Ярослав Железняк, інформує портал PromPolitInform. Законопроєкт підтримав 281 нардеп. Документ пропонує, що під час… Продовження…


Президент України підписав законопроєкт про створення електронного кабінету військовозобов’язаного

Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №10062, який передбачає повноцінний запуск системи електронного військового обліку в Україні. Про це йдеться на сайті Верховної Ради України, інформує портал PromPolitInform. Документ, зокрема, узаконює створення електронного кабінету військовозобов’язаного, який дозволить… Продовження…


 В Україні знижено мобілізаційний вік до 25 – Зеленський підписав закон

Президент Володимир Зеленський підписав закон, який знижує вік призову з 27 до 25 років. На сайті Верховної Ради оновився статус закону №9281 — сьогодні документ повернуто з підписом від президента, інформує портал PromPolitInform. Парламент ухвалив закон ще 30 травня 2023… Продовження…


У Міноборони назвали зміни до законопроєкту про мобілізацію

У Міністерстві оборони України вчора, 27 березня, назвали шість головних нововведень, які передбачає запропонований проєкт закону про мобілізацію та військовий вишкіл. Про це розповіли у пресслужбі Міноборони, передає портал PromPolitInform. Так, законопроєкт №10449 про мобілізацію… Продовження…


З квітня в Україні виростуть штрафи для роботодавців: за що каратимуть суворіше

Вже з 1 квітня мінімальна заробітна плата в Україні зросте до 8000 грн. А оскільки саме до цього показника прив’язано розміри штрафних санкцій, зокрема й тих, що застосовують до роботодавців, важливо знати, про які суми йтиметься. Про них, інформує «Факти та коментарі», розповіли спеціалісти Східного… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2024
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: