Національний банк України дозволив банкам встановлювати вільний курс валюти для безготівкового обміну за картковими рахунками. На думку регулятора, це має вирівняти умови роботи фінустанов порівняно з обмінниками та сприятиме зменшенню коливань вартості валюти. Про це йдеться у повідомленні НБУ, повідомляє портал PrоmPolitInform.
У фінустанові зазначили, що офіційний курс гривні до долара США залишається фіксованим – на рівні 29,25 грн/дол. США.
Зараз на готівковому ринку в основному купують валюту для спекулятивного заробітку, фінансування «сірого» імпорту, що не відноситься до критичного, а також переведення заощаджень в іноземну валюту.
«Жодний із цих напрямків не є критичним пріоритетом для підтримки економіки під час війни. Тому Національний банк не витрачає дефіцитних міжнародних резервів для згладжування коливань у цьому сегменті ринку», – йдеться у повідомленні регулятора.
Тому з 21 травня 2022 року НБУ дозволив банкам не обмежувати свої курси із продажу готівкової валюти. Це вирівнює умови для банків у порівнянні з обмінниками, що сприяє підвищенню ефективності готівкового ринку та зменшенню коливань обмінного курсу на ньому.
Національний банк України також з 21 травня 2022 року зняв обмеження на встановлення курсу, за яким банки списують з рахунків клієнтів кошти у гривні, якщо клієнти розраховуються гривневими картками за кордоном або знімають з карток готівкову валюту.
Таким чином, НБУ створює можливості для зближення курсу конвертації валюти для тих, хто тимчасово перебуває за кордоном і курсу купівлі готівкової валюти для громадян, які залишаються в Україні.
Також, на думку регулятора, це мінімізує картковий туризм. За наявними даними, значна частина операцій із гривневими картками за кордоном – це зняття готівки з банкоматів. Помітна частина цієї готівки потім повертається в Україну та потрапляє на нелегальний готівковий ринок. Тобто де-факто дефіцитні валютні ресурси можуть витрачатися на непріоритетні для воєнного часу потреби, що зараз дуже важливо мінімізувати.
«Тому вирівнювання умов прямої (через готівкові операції) та непрямої (через карткові операції) купівлі валюти, в Україні та за кордоном, населенням є заходом, який дозволить запобігти непродуктивному виведенню капіталу та захистити міжнародні резерви України», – зазначили в НБУ.
Нагадаємо, Національний банк України (НБУ) скасував обмеження, за яким уповноважені установи могли продавати готівкову іноземну валюту клієнтам з відхиленням від офіційного курсу не більше ніж на 10%.
Інші матеріали розділу Фінанси
Щомісячні видатки України в період війни перевищують 200 млрд грн, при цьому більшість коштів йде на армію та військові потреби, тоді як за рахунок податків бюджет отримує 54–56 млрд грн. Про це в інтерв’ю Mind.ua розповів міністр… Продовження…
У Верховній раді України зареєстрований проект змін до закону про державний бюджет України на 2022 року. Видатки загального фонду пропонується збільшити на 287 млрд гривень за рахунок додаткових зовнішніх запозичень. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням… Продовження…
Керівники фінансових відомств країн «Групи семи» (G7), а також представників МВФ, Світового банку й ОЕСР заявили про мобілізацію 19,8 млрд доларів економічної допомоги Україні, яка піде на подолання дефіциту бюджету та підтримку економіки країни. Про… Продовження…
Довоєнна капіталізація постраждалих та знищених активів компанії System Capital Management (SCM) становила 20 млрд. доларів. Про це, передають Українськi Новини, власник SCM бізнесмен Рінат Ахметов сказав в інтерв’ю телеканалу Rai (Італія), інформує портал PrоmPolitInform. «Після… Продовження…
У разі, якщо війна триватиме понад три-чотири місяці, будуть потрібні хворобливі заходи, які передбачають значне підвищення податків та різке скорочення витрат. Про це, як інформує Соцпортал, заявив міністр фінансів України Сергій Марченко у коментарі виданню… Продовження…
Процентні ставки за новими кредитами банків для населення в квітні 2022 року в національній валюті становили 26,5% річних. Це вище, ніж у березні (20,6%), проте значно нижче, ніж наприкінці минулого року (32,0%). Про це пише… Продовження…