До кінця 2023 року в Україні можливе незначне економічне зростання на тлі стійкості національної валюти та обмеженої інфляції. Про це в ексклюзивному коментарі для Новини.LIVE розказав заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло, передає портал PromPolitInform.
Що впливатиме на ВВП, курс гривні та продовольчі ціни
Зважаючи на нарощування темпів відновлення, є перспектива досягнення економічного зростання вже у 2023 році, що в принципі нескладно порівняно з катастрофічними показниками економіки в 2022 році. Хоча є значні ризики. Насамперед — нове випробування стійкості енергосистеми при відновленні ворожих атак, а також спроможність України компенсувати вихід Росії із зернової угоди та руйнування портової логістики.
Потужне зовнішнє фінансування дозволятиме зберігати курсову стійкість гривні, проте, у разі рішення НБУ про скасування фіксованого курсу, можливе розширення спекулятивних коливань, особливо враховуючи масивні вільні ресурси у банківській системі. Це може стати додатковим інфляційним чинником.
Інфляцію на продовольчому ринку продовжуватиме гальмувати обмежена купівельна спроможність населення. Проте зростання витрат тиснутиме на ціни, і в межах однозначної інфляції економіка навряд втримається, вважає Ярослав Жаліло. Особливо — якщо все ж таки вдасться влити бодай частину акумульованого у банках ресурсу в економіку, що дуже потрібно.
Загалом величезне значення продовжує відігравати безпековий чинник та ситуація на фронті. Власне, від цього залежатимуть і надходження до країни іноземного фінансового ресурсу на відновлення. А це, своєю чергою, відбиватиметься на економічній активності.
Варто зазначити, що півтора року війни не могли не вплинути на всі сфери життя українців. Економіка — не виняток. Економічне тло життєдіяльності країни міняється і за суттю, і за формою. Можна стверджувати, що суттєві зміни структури економіки відбудуться ще до кінця війни. А після війни економіка України точно не буде такою, якою була три десятиліття до війни. І навіть не залишиться такою, як під час війни.
Інші матеріали розділу Прогнози
У 2023 році «Нафтогаз» збільшив власний видобуток газу на 7-8%. Країна підготовлена до цієї зими краще, ніж торік. У компанії очікують, що країна-терористка Росія продовжить обстрілювати енергетичні та інфраструктурні об’єкти. Про це, повідомляє OBOZREVATEL, розповів глава… Продовження…
В Україні цього року посіяли майже на 35% цукрових буряків більше, ніж торік, але через зростання цін у світі українські виробники захочуть експортувати значну частину цукру. Про це, пише agronews.ua, у «Еспресо.Захід» розповів радник директора… Продовження…
Вірогідність розпаду Російської Федерації як наслідок війни Росії проти України аналітики з різних країн обговорюють досить давно і уважно. Дехто з оглядачів вважає, що така вірогідність продовжує зростати. Як інформує Радіо Свобода, на це звертає… Продовження…
Загальна кількість військовослужбовців, убитих та поранених з обох сторін війни в Україні за півтора року, що минули з початку повномасштабного вторгнення РФ, наближається до 500 тисяч. Як інформує «Радіо Свобода», з посиланням на неназваних представників… Продовження…
Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко зазначив, що на південному фланзі фронту оборона Росії «тріщить по швах». Наступ окупантів на Лиман (Донеччина) – захлинувся, а наступ на Борову (Харківщина) – «схлопнувся». Про це експерт пише у… Продовження…
Європейський союз оцінив, що не може законно конфіскувати повністю заморожені російські активи, і замість цього зосереджується на їх тимчасовому використанні. Про це, повідомляє «Факти і коментарі», пише Bloomberg з посиланням на документ, який отримала редакція, інформує портал PromPolitInform. ЄС зосередився на двох варіантах, продовжуючи вивчати, як можна… Продовження…