У МЗС пояснили рішення України вийти з Конвенції про заборону протипіхотних мін

Новини 30.06.2025 / автор:
У МЗС пояснили рішення України вийти з Конвенції про заборону протипіхотних мін

У Міністерстві закордонних справ пояснили рішення України вийти з Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін. Як передає NV, про це йдеться на сайті МЗС у неділю, 29 червня, інформує портал PromPolitInform.

У відомстві нагадали, що Україна ратифікувала Оттавську конвенцію у 2005 році й сумлінно виконувала її положення. Водночас країна-агресор Росія не є учасницею цієї конвенції та з 2014 року широко використовує протипіхотні міни.

З початком повномасштабної війни їх застосування створило перевагу для РФ.

У МЗС зауважили, що на час підписання та ратифікації Україною Оттавської конвенції «такі обставини були відсутні та не могли бути передбачені». Не маючи права використовувати протипіхотні міни, Україна опинилась у нерівній ситуації, яка обмежує право на самооборону, передбачене статтею 51 Статуту ООН, зазначили у відомстві.

«Відтак, враховуючи безумовний пріоритет оборони нашої держави від жорсткої російської агресії, нашої землі — від окупації, а людей — від жахливих російських звірств, Україна ухвалила непросте, але необхідне політичне рішення про припинення виконання нерелевантних зобов’язань за Оттавською конвенцією. Переконані, що цей крок є необхідним та відповідним рівню загроз, адже йдеться про виживання та збереження України як суверенної, незалежної та вільної держави», — сказано в повідомленні.

У МЗС підкреслили, що такі країни, як Латвія, Литва, Естонія, Польща та Фінляндія також переглянули свою позицію щодо Оттавської конвенції.

29 червня президент України Володимир Зеленський увів у дію указ Ради нацбезпеки й оборони Про вихід України з Конвенції про заборону застосування протипіхотних мін.

Оттавська конвенція набула чинності 1 березня 1999 року. До серпня 2022 року 164 держави ратифікували договір або приєдналися до нього, серед них — Україна (у 2005 році).

Конвенція спрямована на знищення протипіхотних наземних мін у всьому світі. Окрім того, вона зобов’язує країни-учасниці знищувати запаси цієї зброї та розміновувати території.

19 червня парламент Фінляндії підтримав вихід з Оттавської конвенції про заборону мін.

Також 27 червня про вихід з Оттавської конвенції повідомили ООН Латвія, Литва та Естонія.