У Києві
UA | RU
Prompolitinform

Війна в Україні може справді призвести до розпаду Росії – видання The Hill

Прогнози 22.08.2023
розпад рф

Вірогідність розпаду Російської Федерації як наслідок війни Росії проти України аналітики з різних країн обговорюють досить давно і уважно. Дехто з оглядачів вважає, що така вірогідність продовжує зростати.

Як інформує Радіо Свобода, на це звертає увагу «Голос Америки», передає портал PromPolitInform.

«Настав час серйозно поставитися до потенційного розпаду Росії», – пише Олександр Мотиль, професор політології в Ратґерському університеті у Ньюарку (США), у своїй статті для видання The Hill від 13 серпня.

«Путіну явно не вдалося побудувати згуртоване суспільство та функціонуючу економіку»

Олександр Мотиль

Мотиль, який спеціалізується на дослідженні України, Росії та колишнього СРСР, у своїй статті проаналізував реакції і висновки низки аналітиків і коментаторів на останні подіЇ війни в Україні, і вважає, що «хоча світ був би кращим за значно ослабленої Росії, її падіння може не пройти гладко».

Професор Мотиль цитує слова оглядача Washington Post Девіда Ігнатіуса, який зазначає: «Роздроблена, деморалізована Росія – це диявольський майданчик… Внутрішній безлад у Росії ставить перед Путіним серйозну дилему, але це також дуже небезпечно для Заходу».

Росія, зведена до території, обмеженої Санкт-Петербургом, Москвою та Нижнім Новгородом, перестане бути вагомим геополітичним гравцем

Януш Бугайський

А Тетяна Становая з Фонду Карнегі додає: «Кремль одночасно боротиметься з… поглибленням кризи лідерства Путіна, дедалі більшою нестачею політичної підзвітності, дедалі неефективнішими відповідями влади на нові виклики, посиленням фрагментації серед еліт та суспільством, яке стає налаштованим все більш проти влади».

«Путін потрапив у пастку»

Ці аналітики праві, вважає Мотиль, коли хвилюються про потенційний неконтрольований розпад Росії.

Російські еліти зламані та роздроблені. Ніхто не знає, що робити з катастрофічною війною з Україною

Олександр Мотиль

«Путін потрапив у пастку і, можливо, схильний до відчайдушних заходів. Колишній президент і прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв, як випливає з його безглуздих послань, можливо, божевільний – і, на жаль, він не самотній у своєму божевіллі. Російські еліти зламані та роздроблені, їм бракує згуртованого та послідовного бачення майбутнього своєї країни; ніхто не знає, що робити з катастрофічною війною з Україною. Як каже Становая, «ці події перетворюють Росію на набагато менш згуртоване утворення, насичене внутрішніми протиріччями та конфліктами, більш мінливе та позбавлене передбачуваності».

Водночас, непередбачуваність і хаотичність давно були притаманними Росії, і її сусіди та західні країни певною мірою призвичаїлися жити з цим, зазначає Мотиль.

Путіну явно не вдалося побудувати згуртоване суспільство та функціонуючу економіку

«30 років у Росії панує розлад. Дійсно, часи Бориса Єльцина в 1990-х роках були особливо важкими, але Путіну явно не вдалося побудувати згуртоване суспільство та функціонуючу економіку. Репресоване суспільство може бути більш поступливим, але воно не є згуртованим і стабільним, як радянська влада зрозуміла під час перебудови. […] Підсумовуючи, пострадянська Росія завжди була, за висловом Станової, «насичена внутрішніми протиріччями та конфліктами». Різниця в тому, що тепер їх видно», – зазначає професор Олександр Мотиль.

Росія, зведена до території, обмеженої Санкт-Петербургом, Москвою та Нижнім Новгородом, перестане бути вагомим геополітичним гравцем

Втім, інші оглядачі, такі як Януш Бугайський із «Джеймстаунського фонду», дотримуються думки про те, що після імовірного розпаду Росія може опинитися під міжнародним контролем, і їй бракуватиме економічних і військових ресурсів, необхідних для реалізації імперіалістичних цілей.

На думку Бугайського, якого цитує Мотиль: «Росія, зведена до території, обмеженої Санкт-Петербургом, Москвою та Нижнім Новгородом, негайно перестане бути вагомим геополітичним гравцем і, отже, загрозою для будь-кого зі своїх сусідів – особливо якщо останні об’єднаються із Заходом. Життя в такій країні може бути біднішим, але воно також, ймовірно, буде безпечнішим».

Інтереси Китаю

Сценарій більш контрольованої Росії, яка, однак, зберегла свою цілісність, але є достатньою мірою залежною і керованою зовнішніми гравцями, імовірно, підходить і Китаю. Відносини Китаю з Росією значно поглибилися останніми роками, особливо на тлі спільної мети послаблення або руйнування домінування США і Заходу загалом у світі, зазначає Голі Еліат у своїй статті для CNBC.

Однак, в динаміці відносин між двома країнами є певні нюанси і боротьба інтересів поза «необмеженою дружбою», оголошеною Володимиром Путіним і Сі Цзінпінем напередодні війни Росії проти України.

«Деякі аналітики порівнюють ці стосунки з казкою про «Златовласку», в якій шукають золоту середину, коли Китай хоче, щоб його союзниця Росія не була ні надто сильною, так щоб кинути виклик Пекіну, ні надто слабкою, щоб залишати Китай ідеологічно ізольованим у боротьбі з Заходом», – пише Еліат.

Китаю необхідно знайти баланс між утриманням Росії якомога слабкішою, щоб переконатися, що вона не становить загрози для Китаю

Етьєн Сула

Незважаючи на своє небажання відкрито критикувати Росію під час війни в Україні, Китай водночас скористався своїм привілейованим становищем у відносинах з нею, розуміючи, що Росії необхідний торговий партнер для життєво важливого для російської економіки продажу нафти, металів та іншої сировини, але купуючи їх зі знижкою.

В інтерв’ю CNBC Етьєн Сула, дослідник Альянсу за забезпечення демократії Фонду Маршала, сказав: «Китаю необхідно знайти баланс між утриманням Росії якомога слабкішою, щоб переконатися, що вона не становить загрози для Китаю, а також гарантувати, що Росія все ще може бути подразником для їхніх спільних суперників – західних демократій на чолі зі Сполученими Штатами».

Водночас, утримувати такий баланс може бути складно, а деякі західні спостерігачі і російські дисиденти почали відверто закликати до «деколонізації» самої Росії, зазначає Аншаль Вора у своїй статті для видання Foreign Policy. Своєю чергою, Марлен Ларуель у статті для журналу Foreign Affairs нагадує, що Росія є найбільшою за територією країною в світі, розташованою в 11 часових поясах, а 20 відсотків її населення складають етнічні неросіяни, а за таких умов «розвал цієї крихкої багатоетнічної держави може призвести до збільшення насильства» на тлі війни в Україні.

Завдання для Заходу і України

Втім, на думку Олександра Мотиля, Заходу і сусідам Росії треба дивитися на цю проблему під іншим кутом.

Існує майже нульова ймовірність того, що Росія раптом позбудеться своєї нестабільності та непередбачуваності

Олександр Мотиль

«Сусіди Росії та Захід уже три десятиліття живуть із глибоко нестабільною та непередбачуваною Росією, – зауважує він. – Якими б не були причини такого стану речей, існує майже нульова ймовірність того, що Росія раптом позбудеться своєї нестабільності та непередбачуваності та припинить сповзання до розпаду».

«Все, що можуть зробити Захід і Україна, а також інші сусіди Росії – це виграти війну, ізолювати себе від хаосу Росії та зрозуміти, що потрібно буде зробити, щоб упевнитися, що бачення Бугайського виявилося довготривалим», – підсумовує Мотиль.

Інші матеріали розділу Прогнози

РФ почала обстрілювати енергооб’єкти: в «Нафтогазі» відзвітували про видобуток газу та зробили прогноз на зиму

У 2023 році «Нафтогаз» збільшив власний видобуток газу на 7-8%. Країна підготовлена до цієї зими краще, ніж торік. У компанії очікують, що країна-терористка Росія продовжить обстрілювати енергетичні та інфраструктурні об’єкти. Про це, повідомляє OBOZREVATEL, розповів глава… Продовження…


В Україні прогнозують здорожчання цукру

В Україні цього року посіяли майже на 35% цукрових буряків більше, ніж торік, але через зростання цін у світі українські виробники захочуть експортувати значну частину цукру. Про це, пише agronews.ua, у «Еспресо.Захід» розповів радник директора… Продовження…


Що чекає на економіку України до кінця року: прогноз

До кінця 2023 року в Україні можливе незначне економічне зростання на тлі стійкості національної валюти та обмеженої інфляції. Про це в ексклюзивному коментарі для Новини.LIVE розказав заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло, передає портал PromPolitInform. Що впливатиме на ВВП,… Продовження…


Загальні втрати сторін у війні в Україні сягають пів мільйона – NYT

Загальна кількість військовослужбовців, убитих та поранених з обох сторін війни в Україні за півтора року, що минули з початку повномасштабного вторгнення РФ, наближається до 500 тисяч. Як інформує «Радіо Свобода», з посиланням на неназваних представників… Продовження…


Критичний момент: на півдні оборона РФ тріщить по швах. Експерт прогнозує подальші дії ворога

Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко зазначив, що на південному фланзі фронту оборона Росії «тріщить по швах». Наступ окупантів на Лиман (Донеччина) –  захлинувся, а наступ на Борову (Харківщина) – «схлопнувся».  Про це експерт пише у… Продовження…


Заморожені російські активи на 200 мільярдів євро: чи зможе ЄС спрямувати їх в Україну

Європейський союз оцінив, що не може законно конфіскувати повністю заморожені російські активи, і замість цього зосереджується на їх тимчасовому використанні. Про це, повідомляє «Факти і коментарі»,  пише Bloomberg з посиланням на документ, який отримала редакція, інформує портал PromPolitInform. ЄС зосередився на двох варіантах, продовжуючи вивчати, як можна… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2023
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: