У Києві USD 0.39 EUR 24.90
UA | RU
Промполітінформ

Земля на продаж. 7 положень нового закону про обіг земель

Законодавство 29.08.2019
ya-14902

У результаті приватизації сільськогосподарських земель близько 7 мільйонів селян набули права на земельну частку (пай) загальною площею майже 28 мільйонів гектарів. Проте зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель – стимул для розвитку аграрного сектору України та поліпшення стану земель.

Про те, яким буде ринок сільгоспземель, якщо його запустять, в публікації на ЛІГА.Новини розповіла в.о. міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева, повідомляє портал ПромПолітІнформ.

В світі залишилося всього 5 країн, де земля сільськогосподарського призначення не є товаром. Це КНДР, Венесуела, Куба,Таджикістан і Україна. Щорічні вигоди від зняття мораторію на продаж і створення ринку земель можуть становити до $1,5 млрд.

Україна – у передчутті зняття мораторію. Адже президент Володимир Зеленський має намір впровадити вільний обіг земель сільгосппризначення вже наступного року.

Необхідними умовами запровадження обігу сільськогосподарських земель є контрольоване відкриття ринку земель, державна підтримка малого та середнього бізнесу в аграрній сфері економіки, а також встановлення необхідних законодавчих обмежень з використанням кращого іноземного досвіду. Оприлюднений президентський законопроект має бути протягом двох найближчих тижнів.

Що має бути прописано в проекті закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення»?

  1. Набувачами земель сільськогосподарського призначення є виключно громадяни України.

Іноземні громадяни та особи без громадянства не мають права набувати землі сільськогосподарського призначення у власність. Передбачено встановлення граничних розмірів земель сільськогосподарського призначення, які можуть перебувати у власності однієї особи, та обмеження площі максимальної оренди в межах адміністративних одиниць:

– ліміт площі земель у власності дискутується, однак орієнтир – 100 – 200 га на особу;

– ліміт максимальної площі земель в оренді – не більше 35% площі сільськогосподарських угідь на території району та/або об’єднаної територіальної громади, якщо площа такої громади дорівнює або перебільшує середню площу району.

  1. Вводяться антиспекулятивні механізми.

Стягнення державного мита у розмірі 50% від грошової оцінки земельної ділянки у випадку перепродажу земельної ділянки протягом перших трьох років. Ця норма не розповсюджується на банківські установи.

  1. Гарантується користувачам (поточним орендарям) збереження земельного банку.

У випадку зміни власника земельної ділянки шляхом запровадження обов’язку новому власнику гарантується право переукласти із землекористувачем договір оренди на тих самих умовах, що були з попереднім власником.

  1. На початковому етапі дії ринку земель (2 роки) ціна земельної ділянки не може бути нижча нормативної грошової оцінки.

Ціни для всіх угод купівлі/продажу, за якими реєструються права власності, підлягають державній реєстрації, що дозволить НБУ проводити регулювання ринку іпотеки.

  1. Надання права набуття банками у власність земельних ділянок у разі несплати іпотеки із обов’язковим відчуженням виключно через електронні аукціони.

Санкції застосовуються до банків, які не провели відчуження протягом 24 місяців після набуття у власність. Банки не можуть ставати власниками землі більш як на цей термін.

  1. Обіг сільськогосподарських земель запроваджується наприкінці сільськогосподарського сезону.

Запровадити ринок землі варто, наприклад, з 1 вересня/жовтня. Це надасть достатньо часу для впровадження інструментів фінансування та не буде перешкоджати виробничому циклу, але не раніше ніж за 6 місяців після прийняття законопроекту «Про обіг земель сільськогосподарського призначення».

  1. Створення механізму часткового гарантування кредитів забезпечить доступ до банківського кредитування з метою купівлі землі та інвестицій для малих та середніх сільгоспвиробників, які раніше не мали такого доступу.

Окрім зняття мораторію, законопроект спрямований на врегулювання низки проблемних питань та оптимізацію процесів у земельних відносинах й створення відкритої інформаційної системи, яка відображає стан розвитку земельних відносин в Україні, та забезпечення їх прозорості.

Інші матеріали розділу Законодавство

Рада прийняла закон про декриміналізацію фіктивного підприємництва

Верховна Рада 18 вересня прийняла в другому читанні і в цілому законопроект №1080 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес». Про це передає кореспондент «ГОРДОН»,… Продовження…


Конституційний суд обрав нового голову

Судді Конституційного суду обрали новим головою Олександра Тупицького. Відповідне рішення, повідомив Укрінформу обізнаний співрозмовник у суді, було ухвалене під час таємного голосування у вівторок, передає портал ПромПолітІнформ. «Під час таємного голосування новим головою Конституційного суду обраний… Продовження…


Пленум Верховного суду виступив проти законопроекту Зеленського

Пленум Верховного суду на сьогоднішньому засіданні вирішив звернутися до президента Володимира Зеленського та Верховної Ради «в зв’язку з неприпустимістю прийняття більшості норм законопроекту №1008». Про це пише  Судово-юридична газета, повідомляє портал ПромПолітІнформ. Законопроект №1008 про… Продовження…


Зеленський відповів, чому наклав вето на Виборчий кодекс

Президент України Володимир Зеленський пояснив, чому наклав вето на Виборчий кодекс, ухвалений депутатами попереднього скликання Верховної Ради. Про це повідомляє офіційний сайт Верховної Ради, інформує портал ПромПолітІнформ. «Кодекс, що надійшов на підпис, містить положення, які не відповідають… Продовження…


Рада відстрочила штрафи для власників авто на єврономерах

Верховна Рада України на сьогоднішньому засіданні відстрочила ще на 90 днів застосування штрафів для власників авто на єврономерах. Про це пише Журналіст, повідомляє портал ПромПолітІнформ. Сьогодні народні обранці підтримали відповідний законопроект № 1030. Законопроект підтримали… Продовження…


Конфіскація незаконних активів і невизнання виборів в Криму: що прийняла Рада 11 вересня

У середу, 11 вересня Верховна Рада України під час пленарного засідання розглянула кілька важливих документів. Про це повідомляють «Факти і коментарі», інформує портал ПромПолітІнформ. Зокрема, в першому читанні депутати підтримали внесений до порядку денного проект… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© ПромПолітІнформ, 2015-2019
Використання будь-яких матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на prompolit.info

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: