У Києві USD 0.38 EUR 24.51
UA | RU
Промполітінформ

Земля на продаж. 7 положень нового закону про обіг земель

Законодавство 29.08.2019
ya-14902

У результаті приватизації сільськогосподарських земель близько 7 мільйонів селян набули права на земельну частку (пай) загальною площею майже 28 мільйонів гектарів. Проте зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель – стимул для розвитку аграрного сектору України та поліпшення стану земель.

Про те, яким буде ринок сільгоспземель, якщо його запустять, в публікації на ЛІГА.Новини розповіла в.о. міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева, повідомляє портал ПромПолітІнформ.

В світі залишилося всього 5 країн, де земля сільськогосподарського призначення не є товаром. Це КНДР, Венесуела, Куба,Таджикістан і Україна. Щорічні вигоди від зняття мораторію на продаж і створення ринку земель можуть становити до $1,5 млрд.

Україна – у передчутті зняття мораторію. Адже президент Володимир Зеленський має намір впровадити вільний обіг земель сільгосппризначення вже наступного року.

Необхідними умовами запровадження обігу сільськогосподарських земель є контрольоване відкриття ринку земель, державна підтримка малого та середнього бізнесу в аграрній сфері економіки, а також встановлення необхідних законодавчих обмежень з використанням кращого іноземного досвіду. Оприлюднений президентський законопроект має бути протягом двох найближчих тижнів.

Що має бути прописано в проекті закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення»?

  1. Набувачами земель сільськогосподарського призначення є виключно громадяни України.

Іноземні громадяни та особи без громадянства не мають права набувати землі сільськогосподарського призначення у власність. Передбачено встановлення граничних розмірів земель сільськогосподарського призначення, які можуть перебувати у власності однієї особи, та обмеження площі максимальної оренди в межах адміністративних одиниць:

– ліміт площі земель у власності дискутується, однак орієнтир – 100 – 200 га на особу;

– ліміт максимальної площі земель в оренді – не більше 35% площі сільськогосподарських угідь на території району та/або об’єднаної територіальної громади, якщо площа такої громади дорівнює або перебільшує середню площу району.

  1. Вводяться антиспекулятивні механізми.

Стягнення державного мита у розмірі 50% від грошової оцінки земельної ділянки у випадку перепродажу земельної ділянки протягом перших трьох років. Ця норма не розповсюджується на банківські установи.

  1. Гарантується користувачам (поточним орендарям) збереження земельного банку.

У випадку зміни власника земельної ділянки шляхом запровадження обов’язку новому власнику гарантується право переукласти із землекористувачем договір оренди на тих самих умовах, що були з попереднім власником.

  1. На початковому етапі дії ринку земель (2 роки) ціна земельної ділянки не може бути нижча нормативної грошової оцінки.

Ціни для всіх угод купівлі/продажу, за якими реєструються права власності, підлягають державній реєстрації, що дозволить НБУ проводити регулювання ринку іпотеки.

  1. Надання права набуття банками у власність земельних ділянок у разі несплати іпотеки із обов’язковим відчуженням виключно через електронні аукціони.

Санкції застосовуються до банків, які не провели відчуження протягом 24 місяців після набуття у власність. Банки не можуть ставати власниками землі більш як на цей термін.

  1. Обіг сільськогосподарських земель запроваджується наприкінці сільськогосподарського сезону.

Запровадити ринок землі варто, наприклад, з 1 вересня/жовтня. Це надасть достатньо часу для впровадження інструментів фінансування та не буде перешкоджати виробничому циклу, але не раніше ніж за 6 місяців після прийняття законопроекту «Про обіг земель сільськогосподарського призначення».

  1. Створення механізму часткового гарантування кредитів забезпечить доступ до банківського кредитування з метою купівлі землі та інвестицій для малих та середніх сільгоспвиробників, які раніше не мали такого доступу.

Окрім зняття мораторію, законопроект спрямований на врегулювання низки проблемних питань та оптимізацію процесів у земельних відносинах й створення відкритої інформаційної системи, яка відображає стан розвитку земельних відносин в Україні, та забезпечення їх прозорості.

Інші матеріали розділу Законодавство

На митниці України середній розмір штрафів зріс у 4 рази

Станом на 18 лютого, митниця запобігла 2880 спробам порушити митні правила на 192 млн гривень. При цьому у 4 рази зріс середній розмір штрафів в одній справі. Про це інформує Рубрика посилаючись на повідомлення прес-служби… Продовження…


Законопроект про ринок землі: Рада прийняла тільки одну поправку

Сьогодні Верховна Рада України прийняла тільки одну поправку до законопроекту про ринок землі. Як передає портал ПромПолітІнформ, засідання ВР транслювалося національними телеканалами. Народні депутати в другому читанні встигли розглянути 184 поправки. Перший заступник голови ВРУ… Продовження…


В Україні набув чинності закон про зниження штрафів для роботодавців

Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю (щодо усунення норм, які порушують права і законні інтереси роботодавців України)» №1233, який знижує штрафи за порушення трудового законодавства, 2 лютого набув чинності. Як повідомляє… Продовження…


Законопроєкт «про дезінформацію» посилює тиск на ЗМІ – НСЖУ

Запропонований Міністерством культури, молоді та спорту законопроєкт «Про протидію дезінформації» спрямований на встановлення контролю влади над українськими медіа. Про це, повідомляє Радіо Свобода, заявляє від імені Національної спілки журналістів України її голова Сергій Томіленко, передає… Продовження…


До закону про посилення соцзахисту військовослужбовців народні депутати подали майже 90 правок

До другого читання законопроекту №2343 «Про внесення змін до закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” народні депутати подали 84 правки. Про це повідомляє інформаційне управління Апарату Верховної Ради, передає портал ПромПолітІнформ…. Продовження…


Володимир Зеленський підписав закон про кредити бізнесу під 5-9%

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до держбюджету-2020 року, які передбачають виділення 2 мільярдів гривень для запуску програми кредитів під 5, 7 і 9 відсотків для підтримки малого та середнього бізнесу. Про… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© ПромПолітІнформ, 2015-2020
Використання будь-яких матеріалів сайту дозволяється за умови посилання на prompolit.info

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: