У Києві
UA | RU
Prompolitinform

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про суддівську карʼєру. Це рекомендувала Єврокомісія

Законодавство 09.12.2023
32_main-v1699440505

Верховна Рада у другому читанні проголосувала за законопроєкт № 10140-д щодо змін у Закон «Про судоустрій і статус суддів» й удосконалення процедур суддівської карʼєри. Про це, інформує Бабель, написав нардеп Ярослав Железняк, повідомляє портал PromPolitInform.

За проголосували 244 депутати. Цей законопроєкт був рекомендацією Європейської комісії та однією з умов Меморандуму про взаєморозуміння між Україною і ЄС щодо отримання Києвом макрофінансової допомоги на €18 мільярдів.

Загалом проєкт закону має спростити й пришвидшити добір в суди першої інстанції, скасувавши деякі етапи відбору і повторне екзаменування кандидатів. Також він скорочує процес навчання майбутніх суддів (не всі кандидати повинні будуть його проходити). Це дозволить оперативно заповнити вакантні місця та зекономити на навчанні тих, хто не працюватиме суддею.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України буде повинна публікувати результати поіменного голосування, рівень значення співбесіди у процедурі добору підвищується, а суддям з ліквідованих і реорганізованих суддів не можна буде перевестися в інший суд без завершення кваліфікаційного оцінювання.

Водночас фундація DEJURE зауважує на деякі норми, які залишися в законопроєкті, попри рекомендації міжнародних партнерів прибрати їх. Серед них:

з-під кваліфікаційного оцінювання за участю Громадської ради доброчесності вивели понад 200 суддів апеляції;

критерії доброчесності має затверджувати Вища рада правосуддя за консультаціями з ВККС, Громадською радою правосуддя (ГРД) та Радою суддів — це може загрожувати маніпуляціями з боку органів суддівського врядування;

формулювання норми щодо кількості членів ВККСУ, які можуть подолати висновок ГРД. Закон встановлював, що треба 11 голосів членів ВККСУ незалежно від кількості чинних членів органу. Тепер — дві третини від призначених членів ВККСУ. Це юридично неоднозначне формулювання;

Громадська рада правосуддя зможе клопотати про перенесення співбесіди щодо судді не більше ніж один раз. Якщо ВККСУ змінюватиме розклад і призначатиме співбесіди судді за дуже короткий термін, то рада не встигатиме аналізувати суддів, і кваліфоцінювання може пройти без їхньої участі;

не враховані рекомендації міжнародних партнерів про встановлення «обґрунтованого сумніву» як стандарту кваліфікаційного оцінювання.

Вища кваліфікаційна комісія суддів — це орган, який відповідає за формування суддівського корпусу. ВККС проводить конкурс на суддів в усі суди України: перевіряє кандидатів і проводить іспити. У складі комісії 16 членів — їх обирають або призначають зʼїзд суддів, представники юридичних вишів, адвокати, омбудсман з прав людини та голова Державної судової адміністрації. Створення Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів — це одна з вимог для початку переговорів про вступ України до ЄС.

1 червня 2023 року Вища рада правосуддя провела голосування за нових членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів — всього було 32 кандидати.

Інші матеріали розділу Законодавство

Президент України підписав закон про розширення доступу до банківської таємниці. Що це дозволяє

Закон збільшує перелік підстав для розкриття банківської таємниці. Президент України Володимир Зеленський підписав закон № 4174-IX, який розширює можливості розкриття банківської таємниці. Згідно з новими змінами до Закону «Про банки і банківську діяльність», нотаріуси тепер… Продовження…


Бізнес знову зобов’язали звітувати про викиди парникових газів

Верховна Рада ухвалила в цілому закон про поновлення моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів. Про це, інформує «Слово і діло»,  повідомила пресслужба Міндовкілля 8 січня, передає портал PromPolitInform. Законопроєкт №12131 у другому читанні підтримали… Продовження…


Рада ухвалила закон про отримання українського громадянства дружин та чоловіків військових ЗСУ

Верховна Рада ухвалила закон щодо реалізації права на отримання громадянства України другим із подружжя громадянина України, який бере (брав) участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України. Про це повідомив народний депутат із парламентської фракції… Продовження…


Володимир Зеленський підписав закон про ліквідацію КРАІЛ та посилення контролю за гральним бізнесом

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про ліквідацію Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) та посилення контролю за гральним бізнесом. Про це, інформує Hromadske.ua, свідчить картка законопроєкту №9256д, передає портал PromPolitInform. Тепер замість КРАІЛ… Продовження…


Україна стала повноправною учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду

У середу, 1 січня, Україна стала 125-ю державою-учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду та отримала такі ж права, як інші країни. Про це повідомив Укрінформ із посиланням на речника суду Фаді ель-Абдаллу, інформує портал PromPolitInform. За його словами,… Продовження…


Зеленський підписав закон про право на відстрочку для звільнених з полону цивільних

Президент України Володимир Зеленський підписав закон, що передбачає можливість надання відстрочки від мобілізації цивільним громадянам, які пройшли російський полон. Про це йдеться у картці закону №12104, інформує портал PromPolitInform. 20 листопада закон був переданий на підпис Зеленському, а… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2025
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: