У Києві
UA | RU
Prompolitinform

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про суддівську карʼєру. Це рекомендувала Єврокомісія

Законодавство 09.12.2023
32_main-v1699440505

Верховна Рада у другому читанні проголосувала за законопроєкт № 10140-д щодо змін у Закон «Про судоустрій і статус суддів» й удосконалення процедур суддівської карʼєри. Про це, інформує Бабель, написав нардеп Ярослав Железняк, повідомляє портал PromPolitInform.

За проголосували 244 депутати. Цей законопроєкт був рекомендацією Європейської комісії та однією з умов Меморандуму про взаєморозуміння між Україною і ЄС щодо отримання Києвом макрофінансової допомоги на €18 мільярдів.

Загалом проєкт закону має спростити й пришвидшити добір в суди першої інстанції, скасувавши деякі етапи відбору і повторне екзаменування кандидатів. Також він скорочує процес навчання майбутніх суддів (не всі кандидати повинні будуть його проходити). Це дозволить оперативно заповнити вакантні місця та зекономити на навчанні тих, хто не працюватиме суддею.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України буде повинна публікувати результати поіменного голосування, рівень значення співбесіди у процедурі добору підвищується, а суддям з ліквідованих і реорганізованих суддів не можна буде перевестися в інший суд без завершення кваліфікаційного оцінювання.

Водночас фундація DEJURE зауважує на деякі норми, які залишися в законопроєкті, попри рекомендації міжнародних партнерів прибрати їх. Серед них:

з-під кваліфікаційного оцінювання за участю Громадської ради доброчесності вивели понад 200 суддів апеляції;

критерії доброчесності має затверджувати Вища рада правосуддя за консультаціями з ВККС, Громадською радою правосуддя (ГРД) та Радою суддів — це може загрожувати маніпуляціями з боку органів суддівського врядування;

формулювання норми щодо кількості членів ВККСУ, які можуть подолати висновок ГРД. Закон встановлював, що треба 11 голосів членів ВККСУ незалежно від кількості чинних членів органу. Тепер — дві третини від призначених членів ВККСУ. Це юридично неоднозначне формулювання;

Громадська рада правосуддя зможе клопотати про перенесення співбесіди щодо судді не більше ніж один раз. Якщо ВККСУ змінюватиме розклад і призначатиме співбесіди судді за дуже короткий термін, то рада не встигатиме аналізувати суддів, і кваліфоцінювання може пройти без їхньої участі;

не враховані рекомендації міжнародних партнерів про встановлення «обґрунтованого сумніву» як стандарту кваліфікаційного оцінювання.

Вища кваліфікаційна комісія суддів — це орган, який відповідає за формування суддівського корпусу. ВККС проводить конкурс на суддів в усі суди України: перевіряє кандидатів і проводить іспити. У складі комісії 16 членів — їх обирають або призначають зʼїзд суддів, представники юридичних вишів, адвокати, омбудсман з прав людини та голова Державної судової адміністрації. Створення Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів — це одна з вимог для початку переговорів про вступ України до ЄС.

1 червня 2023 року Вища рада правосуддя провела голосування за нових членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів — всього було 32 кандидати.

Інші матеріали розділу Законодавство

В Україні узаконили працю найманих домашніх працівників

В Україні законодавчо врегулювали зайнятість домашніх працівників, які працюють за наймом у сім’ях, – наприклад, покоївок, прибиральників, ремонтників, садівників тощо. Для них запроваджуються спеціальні трудові договори, але лише якщо робота здійснюється регулярно та на постійній… Продовження…


Верховна Рада ухвалила закон про мобілізацію: коли почнуть діяти нові правила

Верховна Рада схвалила в другому читанні законопроект про мобілізацію №10449. За відповідне рішення проголосували 283 народних депутатів, інформує портал PromPolitInform. Основні положення з документа є такими: Замість строкової служби вводиться базова військова служба терміном 5… Продовження…


Мобілізація засуджених: Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт

Верховна Рада 10 квітня ухвалила в першому читанні законопроєкт № 11079-1 про мобілізацію засуджених. Як пише Бабель, про це повідомив нардеп від «Голосу» Ярослав Железняк, інформує портал PromPolitInform. Законопроєкт підтримав 281 нардеп. Документ пропонує, що під час… Продовження…


Президент України підписав законопроєкт про створення електронного кабінету військовозобов’язаного

Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №10062, який передбачає повноцінний запуск системи електронного військового обліку в Україні. Про це йдеться на сайті Верховної Ради України, інформує портал PromPolitInform. Документ, зокрема, узаконює створення електронного кабінету військовозобов’язаного, який дозволить… Продовження…


 В Україні знижено мобілізаційний вік до 25 – Зеленський підписав закон

Президент Володимир Зеленський підписав закон, який знижує вік призову з 27 до 25 років. На сайті Верховної Ради оновився статус закону №9281 — сьогодні документ повернуто з підписом від президента, інформує портал PromPolitInform. Парламент ухвалив закон ще 30 травня 2023… Продовження…


У Міноборони назвали зміни до законопроєкту про мобілізацію

У Міністерстві оборони України вчора, 27 березня, назвали шість головних нововведень, які передбачає запропонований проєкт закону про мобілізацію та військовий вишкіл. Про це розповіли у пресслужбі Міноборони, передає портал PromPolitInform. Так, законопроєкт №10449 про мобілізацію… Продовження…


Усі матеріали розділу
Про нас / Контакти / Реклама

© Prompolitinform, 2015-2024
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на prompolit.info. Редакція порталу Prompolitinform може не поділяти позицію авторів

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: